Poznaj 17 pokarmów bogatych w magnez, aby zapobiec chorobom serca

0
705

Magnez jest jednym z najbardziej niezbędnych minerałów, których nasz organizm potrzebuje do zdrowego funkcjonowania komórek, tkanek i mięśni. Ten minerał jest niezbędny dla ponad 300 reakcji chemicznych, które obejmują metabolizm, produkcję kwasu nukleinowego i białek oraz utrzymanie zdrowego serca. W rzeczywistości, niedobór magnezu może zwiększyć ryzyko zawału serca o 53%.

Zdrowy poziom magnezu jest lepiej utrzymywany dzięki naturalnej żywności ekologicznej. Skup się na tworzeniu zdrowej i zrównoważonej diety, aby zmniejszyć spożycie cukru i soli. Chociaż dostępne są suplementy diety, poleganie na nich w celu zapewnienia odpowiedniego poziomu jest nieskuteczne, jeśli dieta jest słaba.

Chociaż zalecane dzienne spożycie magnezu wynosi od 300 do 400 mg na dobę, to badania wykazały, że przy dodatkowych 100 mg magnezu dziennie może to poprawić zdrowie serca i zapobiegać chorobom serca.

Poznaj 17 pokarmów bogatych w magnez.

1.Migdały

zdjęcie: pixabay.com

Badania wykazały, że migdały poprawiają zdrowie serca, utrzymując zdrowe naczynia krwionośne i zwiększając ilość przeciwutleniaczy we krwi. Wystarczy już 9 sztuk migdałów dziennie.

2. Awokado

zdjęcie: pixabay.com

Awokado jest pełne antyoksydantów i tłuszczów zdrowych dla serca, które zmniejszają ryzyko chorób serca, pomagają zmniejszyć zły cholesterol (LDL) i zwiększają dobry cholesterol (HDL).

3. Szparagi

zdjęcie: pixabay.com

Ta cudowna roślina zawiera znaczne ilości rozpuszczalnego błonnika, składników odżywczych, witamin i oczywiście magnezu. Ta mieszanka dobroci zapewnia właściwości przeciw-utleniające, przeciwzapalne i odtruwające, które zapobiegają zwężeniu naczyń krwionośnych, co obniża ciśnienie krwi i przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania serca.

4. Karczochy

zdjęcie: pixabay.com

Świeże karczochy mogą nie być najłatwiejszym warzywem do przygotowania, ale warto, bo są bardzo zdrowe i cenne. To warzywo jest bardzo bogate w magnez (jak również w potas i fosfor), co jest idealną kombinacją do utrzymania zdrowia i funkcjonowania tętnic i naczyń krwionośnych.

5. Banany

zdjęcie: pixabay.com

Chociaż te owoce są najbardziej znane ze swojej wysokiej zawartości potasu, zawierają również wysoki poziom magnezu. Spożywanie bananów zmniejsza poziom cukru we krwi, ciśnienie krwi i choroby serca. Duży banan zawiera 37 mg magnezu, co stanowi 9% zalecanego dziennego spożycia.

6. Czarna fasola

zdjęcie: pixabay.com

Czarna fasola uważana jest za najzdrowszą ze strączkowych. Oferuje szeroki zakres korzyści zdrowotnych. Ma wysoki poziom magnezu, kwercetyny i saponin, które są bardzo skuteczne w ochronie serca i naturalnie obniżają ciśnienie krwi. Pół szklanki gotowanej czarnej fasoli dostarcza 60 mg magnezu.

7. Pieczywo pełnoziarniste

zdjęcie: pixabay,com

Ciało pochłania potrzebne minerały przed wydaleniem nadmiernych ilości. Jeśli organizm nie wchłania magnezu z powodu złej diety, występuje niedobór magnezu. Z dwoma kawałkami pełnoziarnistego chleba dziennie możesz dostarczyć 46 mg magnezu.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Ta dziewczynka ma serce na wierzchu! Aż trudno uwierzyć, że można tak żyć.

8. Płatki owsiane lub otręby

zdjęcie: pixabay.com

Spożywanie pół szklanki płatków owsianych lub otrębów dziennie zapewnia potężną dawkę magnezu (112 mg), co wspomoże zdrową funkcję kości, która pomaga w produkcji krwi i przepływie krwi.

9. Figi

zdjęcie: pl.freepik.com

Owoce o wysokiej zawartości błonnika są również bogate w magnez. Figi są naładowane magnezem, pomagają obniżyć ciśnienie krwi. Ten owoc jest naturalnie słodki, co czyni go doskonałą przekąską lub deserem. Pół szklanki suszonych fig zawiera 51 mg magnezu.

10. Makrela

zdjęcie: pl.freepik.com

Makrela jest bardzo zdrowa i bogata w kwasy tłuszczowe omega-3 i magnezowe, które utrzymują serce w zdrowiu. Makrela zawiera 60 mg magnezu na 100 gramów porcji. Chociaż pospolita makrela znana jest z wysokiej zawartości rtęci, makrela atlantycka to zdrowa ryba do spożycia na zrównoważonej diecie.

11. Masło orzechowe

zdjęcie: pixabay.com

Dla niektórych może to być dobra wiadomość. Masło orzechowe, niesolone i niesłodzone zawiera 154 mg magnezu na 100 g porcji. Ta zdrowa dzienna dawka magnezu pomoże mięśniom i sercu pracować prawidłowo. Masło orzechowe i chleb pełnoziarnisty to przekąski bogate w magnez.

12. Ziemniaki

zdjęcie: pixabay.com

Zwiększając lub utrzymując poziom magnezu, ryzyko chorób układu krążenia jest znacznie mniejsze. Jednak badania wykazały, że 80% populacji USA nie ma wystarczającej ilości magnezu w diecie, co powoduje wiele problemów zdrowotnych. Zacznij jeść pieczone ziemniaki (ze skórką).

POLECAM PRZEPIS NA pieczone młode ziemniaczki – f7kulinarne.com

13. Brązowy ryż

zdjęcie: pl.freepik.com

Ten rodzaj ryżu jest bardzo odżywczym ziarnem do trawienia, zmniejsza zachorowalność na raka i sprzyja zdrowiu serca. 100 g porcji złotobrązowego ryżu dostarcza 43 mg magnezu. Ziarno to jest nie tylko bogate w magnez, ale także zawiera lignany roślinne, które chronią przed chorobami serca.

14. Łosoś

zdjęcie: pixabay.com

Dodając łososia do zrównoważonej diety, zapewniasz sobie zdrową dawkę magnezu, aby zapobiec chorobom układu krążenia, wysokiemu poziomowi cholesterolu i wysokiemu ciśnieniu krwi. Łosoś pomaga opóźniać lub zapobiegać miażdżycy, czyli gromadzeniu się płytek krwi, które zwężają naczynia krwionośne.

15. Mleko sojowe

zdjęcie: pixabay.com

Jedna szklanka mleka sojowego dostarcza 61 mg magnezu.

16. Jogurt naturalny nisko-tłuszczowy

zdjęcie: pixabay.com

Czynnikami utrudniającymi wchłanianie magnezu są nadmiar alkoholu, biegunka i wymioty. Magnez wiąże się z regulacją ciśnienia krwi i redukcją chorób układu krążenia. Warto spożywać jogurt naturalny.

17. Szpinak

zdjęcie: pixabay,com

Cholesterol zawsze był główną przyczyną chorób serca, dlatego niski poziom magnezu często pozostaje niezauważony, dopóki nie pojawią się poważne objawy niedoboru magnezu. Optymalny poziom może zapobiegać, a w niektórych przypadkach odwracać czynniki ryzyka związane z sercem. Zielone warzywa liściaste, takie jak szpinak, mają 78 mg magnezu na pół szklanki gotowanego szpinaku.

Jesteś z Krakowa? Koniecznie odwiedź f7krakow
Jesteś z Gdańska? Koniecznie odwiedź f7gdansk.pl
Jesteś z Poznania? Koniecznie odwiedź f7poznan.pl
Jesteś z Łodzi? Koniecznie odwiedź f7lodz.pl
Jesteś z Wrocławia? Koniecznie odwiedź f7wroclaw.pl
Jesteś z Warszawy? Koniecznie odwiedź f7warszawa.pl
Interesują Cię wszystkie miasta? Koniecznie zaglądaj do f7city.pl