Poznaj Ugandyjczyka, który ma 12 żon i 102 dzieci

0
388
Mzee Musa Hasahya to 67-letni mężczyzna, który jest znany ze swojej dużej rodziny, ponieważ ma 12 żon, z którymi ma 102 dzieci i 568 wnuków. Zdjęcie: Twitter

Mzee Musa Hasahya, 67-letni rolnik z Ugandy, jest jednym z najbardziej płodnych poligamistów w historii, ma 12 żon, 102 dzieci i aż 568 wnuków.

Nawet jak na standardy jego rodzinnej wioski Lusaka, gdzie poligamia jest legalna, rodzina Mzee Musa Hasahya jest uważana za gigantyczną. Pomimo dorastania w skrajnej biedzie, udało mu się wznieść ponad swój stan, gromadząc wystarczająco dużo bogactwa i prestiżu, by zostać mianowanym przewodniczącym wioski na kilka dziesięcioleci i zapewnić sobie to, że ilekroć zwraca się do rodziny o poślubienie ich córki, ci zawsze się zgadzali.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Hasahya poślubił swoją pierwszą żonę w 1971 roku, w wieku 16 lat, a następnie się żenił, aż uzbierał 12 żon. Ponieważ jego ojciec miał tylko dwoje dzieci, co groziło wyginięciem jego klanu, rolnik z Ugandy wziął na siebie zapewnienie, że jego ród przetrwa, wydając na świat ponad 100 dzieci.

Zdjęcie: Henry Wasswa/Avalon

„Mój zmarły ojciec, Mwamadi Mudumba, miał dwie żony, ale miał tylko dwoje dzieci. Groziło to wyginięciem naszej rodziny i klanu” – powiedział Mzee Musa Hasahya. Mężczyzna jest szczęśliwy, że jego dzieci i wnuki będą dalej powiększać klan.

Około jedna trzecia dzieci Hasahyi mieszka z nim i jego żonami w domu rodzinnym, a reszta wyprowadziła się i założyła własne rodziny. Nawet jeśli twierdzi, że jest w stanie powiedzieć, które z jego dzieci należy do której żony, 67-letni rolnik przyznaje, że nie zna wszystkich dzieci w swoim domu z imienia.

„Jak mężczyzna może być zadowolony z jednej kobiety? To znak, że urodziłeś się mężczyzną, ale z żeńskimi hormonami” – śmieje się Hasahya. „Wszystkie moje żony gotują w ten sam sposób i mieszkają razem w tym samym domu. W ten sposób łatwo je mam na oku i pilnuję, aby żadna nie uciekła z innym mężczyzną w wiosce.

Czytaj: Ugandyjski handlarz kością słoniową skazany na dożywocie

Zdjęcie: Facebook

Co ciekawe, najstarsze dziecko Mzee jest o 21 lat starsze od jego najmłodszej żony, 28-letniej Zabiny, która twierdzi, że mimo 67 lat jej mąż ma w sobie energię 25-latka. Dba o wszystkie swoje żony, spędza czas z każdą z nich i nigdy ich nie zdradza.

Pomimo wszystkich słów pochwały ze strony rodziny, Mzee Musa Hasahya przyznaje, że w jego ogromnej rodzinie nie wszystko jest idealne. Rosnące koszty utrzymania sprawiają, że coraz trudniej jest mu zapewnić wszystkim wszystko, czego potrzebują, a to spowodowało, że połowa jego żony go opuściła. Obecnie mieszka z nim tylko sześć z jego pierwotnych dwunastu żon.

„Miał pieniądze, ale cztery lata temu jego biznes bydła upadł i kobiety zaczęły odchodzić jedna po drugiej, aż zostało ich sześć” – powiedział Bumaru Hifunde, jeden z najstarszych synów Hasahyi.

Zdjęcie: Facebook

To właśnie z powodu tych problemów finansowych Hasahya powiadomił pozostałe żony, że muszą stosować środki antykoncepcyjne, aby nie zajść już w ciążę, ponieważ każda nowa osoba do wykarmienia byłaby poważnym obciążeniem dla rolnika.

„Nie będę mieć więcej dzieci. Mamy złą sytuację finansową i teraz wszystkie żony biorą pigułki antykoncepcyjne” – powiedziała jedna z żon mężczyzny.

Być może decyzja Hasahyi jest najlepsza, w końcu ma już 102 dzieci i 568 wnuków. Ilu spadkobierców naprawdę potrzebuje jeden człowiek? A o tym, że jest przeludnienie już nie wspomnę…

Czytaj: Populacja świata przekroczyła 8 miliardów! W 2023 roku zmieni się lider najbardziej zaludnionych państw