Poznajcie owcę, która unikała strzyżenia przez sześć lat, ukrywając się w jaskini

0
887

Poznajcie Shrek, nowozelandzką owcę, która uciekła i unikała strzyżenia przez sześć długich lat.

Ta owca naprawdę, naprawdę, naprawdę nie lubi strzyżenia. Sześć lat temu udało jej się uniknąć wiosennych strzyżeń, ukrywając się w jaskini.

Kiedy została znaleziona w 2004 roku, właściciele nie mogli nawet powiedzieć, że jest owcą. Ciężko było rozpoznać, co to za zwierzę. „Wyglądało jak biblijne stworzenie”, powiedział John Perriam dla BBC.

Zdjęcie: modern farmer

Według modern farmer, kiedy owca została ostatecznie ostrzyżona, było wystarczająco dużo wełny, aby wyprodukować 20 garniturów męskich.

Zdjęcie: modern farmer

Więc jeśli owca nie zostanie ostrzyżona, czy wełna będzie rosła i rosła? Na pytania odpowiedział Dave’a Thomasa, kierownik badań owiec na University of Wisconsin w Madison.

Tak, ale tylko wtedy, gdy jest to udomowiona owca. Owce ewoluowały w oparciu o sposób, w jaki ludzie je pielęgnują. Prymitywne owce kanadyjskie żyjące na Zachodzie, wciąż zrzucają większość swojej wełny każdego roku.

Czy większość owiec nienawidzi strzyżenia?

Podobnie jak wizyta u dentysty, nikt nie uwielbia strzyżenia. Gdyby tylko owce wiedziały, jak im ulży na dłuższą metę! To zabawne: młode owce dość mocno walczą ze strzyżeniem, szarpiąc się i kopiąc. Ale starsze owce są dość łagodne – znają już tę rutynę, to nie jest taka wielka sprawa. Dobre strzyżenie zostaje wykonane w ciągu trzech do czterech minut, bez żadnego bólu.

Być może owca Shrek zdała sobie sprawę, że potrzebuje pomocy (stres cieplny, problemy z poruszaniem się, zaburzenia widzenia) i chciała zostać znaleziona. Tego nigdy się nie dowiemy, ale z pewnością miała wspaniały uśmiech po strzyżeniu i na pewno była zadowolona.

Zdjęcie: modern farmer

Czytaj: WYSPA WIELKANOCNA ZAMKNIĘTA DLA TURYSTÓW?

Czytaj: Uroczy ślimak morski wygląda jak postać z kreskówki