Poznań i Katowice znalazły się w czołówce najlepszych polskich miast do życia

0
120
Jakie są najlepsze miasta do życia w Polsce? (zdjęcie: pl.freepik.com)

Według nowego rankingu, Poznań jest najlepszym miastem do życia w Polsce. Kolejne najlepsze lokalizacje to Katowice i Opole, a najgorsze Białystok, Kielce i stołeczna Warszawa.

Ranking – obejmujący po jednym mieście z każdego z 16 województw Polski – został opracowany przez portal Business Insider Polska na podstawie wyników poszczególnych miejsc w sześciu kategoriach: bezrobocie, średnie wynagrodzenie, przestępczość, dostęp do mieszkań i opieki medycznej i jakość powietrza.

O tym, jak dobrze wypadło każde miasto w poszczególnych kategoriach, ustalono na podstawie oficjalnych danych z maja i czerwca 2023 roku.

RANKING NAJLEPSZYCH MIAST DO ŻYCIA:

Źródło: Bussiness Insider Polska

Poznań, stolica województwa wielkopolskiego w zachodniej Polsce, w której mieszka ponad 534 000 mieszkańców, znalazł się na pierwszym miejscu z 28 punktami, plasując się w pierwszej dziesiątce we wszystkich sześciu kategoriach.

Poznań uzyskał najniższą stopę bezrobocia spośród 16 miast, zajmując 4. miejsce pod względem wynagrodzeń i 5. pod względem dostępu do mieszkań. Portal Business Insider Polska zauważył, że „mieszkańcy miasta zarabiają wysokie zarobki w porównaniu z cenami mieszkań”. Pod względem jakości powietrza Poznań zajął trzecie miejsce, za Opolem i Gorzowem Wielkopolskim.

CZYTAJ: Startup z Poznania może odmienić na zawsze telemedycynę

Na początku tego roku Poznań został również uznany przez przewodnik kulinarny Michelin za wschodzącą destynację kulinarną, a inspektorzy chwalili jego „tętniącą życiem i szybko rozwijającą się scenę restauracyjną”.

Wyniki rankingu zaskoczyły wielu mieszkańców, szczególnie tych, którym pewne aspekty życia codziennego utrudniają trwające od lat zakrojone na szeroką skalę renowacje starego miasta i centrum miasta.

„Ta rzeczywistość sprawia, że nie zauważają zalet, z których prawdopodobnie nie zdają sobie sprawy, że życie w tym mieście ma ich tak dużo” – powiedziała Kalina Olejniczak, dziennikarka z Poznania.

„Gdybym miała powiedzieć, co jest najlepsze w Poznaniu, powiedziałabym, że jest to skala: półmilionowe miasto wydaje mi się najlepszym miejscem do życia. Ma wszystko, czego potrzeba, a jednocześnie nie przytłacza swoim ogromem, jest też dużo zieleni i jezior w mieście i jego okolicach.”

CZYTAJ NA SPORTEN.COM/PL – Reprezentacja Polski w siatkówce dominuje nad belgijskimi rywalkami i zapewnia sobie miejsce w 1/8 finału Mistrzostw Europy

Drugie najlepsze miasto do życia w Polsce przypadło Katowicom, stolicy województwa śląskiego na południu kraju, zdobywając 39 punktów. Najlepiej pod względem dostępu do mieszkań i drugie miejsce pod względem bezrobocia uplasowały się Katowice. Jednak w porównaniu z innymi miastami znalazło się na dole listy pod względem wskaźnika przestępczości.

Opole, stolica województwa o tej samej nazwie, również położonego na południu kraju, zostało trzecim najlepszym miastem do życia w Polsce z 42 punktami. Opole wypadło najlepiej pod względem jakości powietrza i czwarte pod względem przestępczości.

Ostatnim miastem w ogólnym rankingu był Białystok, stolica województwa podlaskiego w północno-wschodniej Polsce, z 74 punktami. Miasto zajęło ostatnie miejsce zarówno pod względem bezrobocia, jak i średnich wynagrodzeń, a drugie pod względem dostępu zarówno do mieszkań, jak i do lekarzy.

Białystok dobrze wypadł jedynie pod względem wskaźnika przestępczości, w którym zajął 5. miejsce, i jakości powietrza, gdzie zajął 7. miejsce.

Kielce, stolica województwa świętokrzyskiego na południu Polski, z 64 punktami, zajęły przedostatnie miejsce w rankingu. Zajęły przedostatnie miejsce pod względem bezrobocia i średniego wynagrodzenia, 10. pod względem przestępczości i 12. pod względem jakości powietrza. Kielce natomiast dobrze wypadły pod względem dostępu do opieki medycznej, zajmując trzecie miejsce.

Stolica kraju, Warszawa, z 60 punktami, zajęła trzecie najniższe miejsce w rankingu. Choć radziła sobie dobrze gospodarczo, z wysokimi płacami i niskim bezrobociem (3. miejsce w obu kategoriach), zajęła ostatnie miejsce zarówno pod względem dostępu do mieszkań, jak i jakości powietrza.

Kraków, drugie co do wielkości miasto w Polsce i główny międzynarodowy węzeł turystyczny, również nie zajął wysokiego miejsca w ogólnym rankingu, zajmując 11. miejsce z 54 punktami.

Choć Kraków zajął pierwsze miejsce pod względem średnich wynagrodzeń i piąte miejsce pod względem bezrobocia i dostępu do opieki medycznej, zajął też drugie miejsce pod względem przestępczości i trzecie pod względem jakości powietrza.

CZYTAJ NA F7.PL – Jesteś fanem Harry’ego Pottera? Odwiedź tę krakowską knajpę!

A Ty w jakim mieście mieszkasz? Daj znać w komentarzu!