Praca zdalna nie wpływa negatywnie na produktywność

0
234
Wielu etatowych pracowników marzy o możliwości pracy zdalnej. Czy praca z domu jest naprawdę taka idealna? Zdjęcie: pl.freepik.com

Analiza Texas A&M dotycząca skutków przemieszczenia miejsca pracy podczas huraganu Harvey dostarcza ważnych informacji na temat wydajności pracowników podczas pracy zdalnej.

Zespół badawczy z Texas A&M University School of Public Health stwierdził, że odporność pracowników i firmy można zwiększyć dzięki możliwości pracy zdalnej pracownikom podczas klęsk żywiołowych i innych zdarzeń powodujących przemieszczenie miejsca pracy.

Zespół, w skład którego wchodzili Kamrie Sarnosky, Mark Benden, Garett Sansom, Leslie Cizmas i Annette Regan, współpracował z dużą firmą naftowo-gazową w Houston w Teksasie, analizując dane dotyczące ergonomicznego oprogramowania pochodzącego od 264 pracowników. W okresie objętym badaniem firma została zmuszona do zamknięcia swoich biur z powodu powodzi wywołanej huraganem Harvey, która wymagała od pracowników pracy zdalnej przez dłuższy czas.

Naukowcy przyjrzeli się danym technologicznym pracowników informatycznym przed huraganem Harvey, w jego trakcie i po nim. Odkryli, że chociaż całkowite wykorzystanie komputera spadło podczas huraganu, zachowania pracowników podczas siedmiomiesięcznego okresu pracy zdalnej powróciły do poziomu sprzed huraganu. To odkrycie sugeruje, że praca zdalna nie wpływa negatywnie na produktywność w miejscu pracy.

To badanie, które zostało opublikowane w IOS Press w lutym, przedstawia ważne informacje na temat pracowników, którzy w wyniku pandemii COVID-19 coraz bardziej przyzwyczaili się do pracy zdalnej i są nią zainteresowani.

„W przyszłości większy odsetek siły roboczej będzie zaangażowany w jakieś czynności związane z technologią biurową” – powiedział Benden, dyrektor szkolnego Centrum Ergonomii. „Prawie wszyscy pracownicy badania osiągnęli ten sam poziom wydajności, co przed huraganem Harvey. To ogromna wiadomość dla pracodawców, ponieważ prowadzimy krajowe debaty na temat tego, czy pracownicy powinni mieć możliwość pracy zdalnej lub hybrydowego harmonogramu”.

Czytaj: We Wrocławiu powstaje miejska plaża ze sceną muzyczną

Niniejsze badanie jest częścią dużego wysiłku Centrum Ergonomii, które zajmuje się zdrowiem pracowników informatycznych. Chociaż pozornie mniej obciążająca niż praca fizyczna, pracownicy informatyczni są narażeni na urazy, takie jak zespół cieśni nadgarstka. „Badania mówią, że jeśli pracujesz w określony sposób w określonym tempie przez określony czas, istnieje większe prawdopodobieństwo, że doznasz kontuzji w wyniku tej pracy” – powiedział Benden. „Ale jeśli pracujesz trochę mniej lub trochę rzadziej lub przerywasz czas pracy lub masz pewne inne cechy charakteru – takie jak postawa – wtedy jest mniej prawdopodobne, że pojawi się problem podczas wykonywania pracy biurowej”.

Czytaj: Choroby ludzi pracujących za biurkiem

Badacze Texas A&M uważają, że informacje te mogą być wykorzystywane do promowania zdrowych zachowań pracowników, w tym osób pracujących zdalnie, oraz do informowania o polityce firmy. Będą również przyglądać się śledzeniu ergonomicznego środowiska w domowych biurach pracowników. Zespół jest przekonany, że śledzenie tego typu danych może pomóc firmom w rozwiązywaniu problemów zdrowotnych pracowników na odległość, w tym stresu, depresji i nadużywania substancji.

„Pytanie brzmiało, czy możemy śledzić ludzi i zamiast pozwalać im przebywać w złym miejscu, złym nawyku lub złym zachowaniu, czy możemy dać im wskazówkę w komputerze, aby przypomnieć im, że nadszedł czas na spacer” — powiedział Benden. „My jako ludzie nie jesteśmy zbyt dobrzy w śledzeniu czasu, zwłaszcza, gdy pracujemy. Aby powstrzymać nas od fizycznego zranienia naszych ciał, musimy mieć zachęty i przypomnienia, na które ludzie reagują i które działają naprawdę dobrze”.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Benden zauważył, że robienie przerw nie wpływa negatywnie na jakość pracy pracowników.

„Osoby, które robiły zalecane przerwy, były ogólnie bardziej produktywne. Zrobili więcej” – powiedział. „Musimy się tego nauczyć o ludziach, musimy uczyć ludzi o tym, a następnie musimy pomóc ludziom naprawdę to zrobić”.