Prace polskiego astrofotografa ponownie wyróżnione przez NASA

0
124
Polak wyróżniony przez NASA. Chodzi o zdjęcie zatytułowane "Schody do Drogi Mlecznej". (zdjęcie: Serhat Emre Çallı, x)

Polski astrofotograf Marcin Rosadziński został po raz kolejny uhonorowany przez NASA, a jego zdjęcie zostało wybrane 29 maja Astronomicznym Zdjęciem Dnia (APOD). Ta prestiżowa platforma codziennie prezentuje zdjęcia obiektów astronomicznych i krajobrazów, uznając najlepszą astrofotografię na świecie.

Polak otrzymał wyróżnienie od NASA

Marcin Rosadziński otrzymał wyróżnienie od NASA w ramach inicjatywy Astronomiczne Zdjęcie Dnia. Jego zdjęcie zatytułowane „Schody do Drogi Mlecznej” zachwyciło NASA i ludzi na całym świecie.

„NASA opublikowała na swojej oficjalnej stronie moje zdjęcie jako Astronomy Picture of the Day. To chyba najbardziej prestiżowa nagroda na świecie dla wszystkich osób zajmujących się astrofotografią. NASA wybiera codziennie tylko jedno zdjęcie z tysięcy zdjęć nadsyłanych do nich z całego świata. (…) W zeszłym roku otrzymałem to wyróżnienie po raz pierwszy. A ostatnio trafiło do mnie po raz drugi!” – napisał Rosadziński.

CZYTAJ: Niesamowita Droga Mleczna odbijająca się w największym na świecie solnisku

„Schody do Drogi Mlecznej” Astronomicznym Zdjęciem Dnia NASA

NASA przyznała wyróżnienie Polakowi 29 maja. Właśnie tego dnia jego fotografia została nagrodzona tytułem Astronomy Picture of the Day. Zdjęcie zatytułowane „Schody do Drogi Mlecznej” zrobił krakowianin Marcin Rosadziński, który tę samą nagrodę zdobył także 18 lipca 2023 roku za zdjęcie „Droga Mleczna nad Obserwatorium La Palma”.

Fotografia została zrobiona w kwietniu tego roku na portugalskiej Maderze na północnym Oceanie Atlantyckim. Na zdjęciu uwieczniono schody prowadzące na wzniesienie, a w tle można dostrzec niebo z Drogą Mleczną, czyli naszą galaktyką.

Zdjęcie, będące panoramiczną kompozycją złożoną z 14 paneli, powstało w wyniku skrupulatnych przygotowań i wysiłku fizycznego, podczas którego Rosadziński poruszał się po trudnym terenie z ciężkim sprzętem.

CZYTAJ NA PL.SPORTEN.COM – Polski tenisista zapewnił sobie miejsce w półfinale juniorskiego Roland Garros

Rady dla początkujących astrofotografów

Rosadziński podkreśla, że ​​do rozpoczęcia astrofotografii nie jest potrzebny drogi sprzęt. Dla początkujących wystarczy podstawowa lustrzanka cyfrowa z obiektywem szerokokątnym, gdzie dłuższe czasy naświetlania wymagają dodatkowych narzędzi do stabilizacji.

CZYTAJ NA F7SPORT.PL – Iga Świątek awansowała do finału French Open