Prawdziwy powód, dla którego kolejki górskie nie mogą być idealnie okrągłe

0
206
Pętle nigdy nie są idealnie okrągłe. Źródło: YouTube/JASNA STRONA

Jeśli byłeś kiedyś w parku rozrywki i przyjrzałeś się uważnie pętlom na kolejce górskiej, możesz zauważyć, że żadne z nich nigdy nie tworzy idealnego koła.

Może to być dość trudne do zauważenia, gdy jesteś na samej przejażdżce, gdy pędzisz po torze z dużą prędkości, jesteś do góry nogami i pędzisz do następnego zakrętu.

Znacznie łatwiej jest to zobaczyć podczas długiego czasu, który spędzisz czekając w kolejce, aby rzeczywiście dostać się na to cholerstwo, i przeczytałeś każde ostrzeżenie dotyczące bezpieczeństwa.

Chociaż możesz pomyśleć, że pętle kolejki górskiej są kołem, ponieważ jest to idealny kształt do kręcenia się w kółko, w rzeczywistości są one bardziej w kształcie łzy.

Jest ku temu bardzo dobry powód, a także wiele interesujących badań naukowych, które to potwierdzają.

Zdjęcie: pl.freepik.com

Budując karuzelę nikt nie chce stworzyć miejsca, które ma na celu skrzywdzenie lub zabicie pasażerów, ponieważ tego rodzaju rzeczy mogą wpędzać w kłopoty z prawem.

Mając to na uwadze, idealna pętla koła jest koszmarem dla osób jeżdżących kolejką górską ze względu na siły, jakie wywiera na pasażerów.

W XIX wieku budowali perfekcyjnie okrągłe pętle, ale w tym czasie widok kobiecej kostki był szczytem skandalu.

W dzisiejszych czasach zmądrzeliśmy, po części dlatego, że teraz lepiej rozumiemy siły G wywierane przez kolejki górskie na ludzi.

Idealnie okrągła pętla wywierałaby na ludzi siłę do 14G w trakcie przejażdżki, narażając wszystkich na ogromne ryzyko omdlenia.

Dla porównania, oczekuje się, że współcześni piloci myśliwców wytrzymają siły 10G tylko przez krótki czas dzięki specjalistycznemu szkoleniu i wyposażeniu.

Czytaj: Najlepsze parki rozrywki w Europie według TripAdvisor

Zdjęcie: pl.freepik.com

W idealnym kręgu bitwa między siłami odśrodkowymi i dośrodkowymi wpycha człowieka na swoje miejsce na dole pętli, zanim grozi, że wyciągnie go z niego na górze i zabije.

Za szybko na dole i za wolno na górze, rozwiązaniem, które znaleźliśmy, jest wypaczenie kształtu pętli w bardziej wzór łzy, co wraz z lepszymi materiałami konstrukcyjnymi pomaga ludziom łatwiej przeżyć przejażdżkę na kolejce górskiej.

Dzięki nieidealnie okrągłej pętli nie wypadacie z wagoników, gdy kolejka jest do góry nogami. Pętle działają niczym wirówka. Gdy jesteście na szczycie pętli, siła grawitacji ciągnie Was w dół, natomiast siła przyspieszenia wypycha Was w przeciwnym kierunku. Obie siły równoważą się, co sprawia, że w najwyższym punkcie Wasze ciało staje się niemal nieważkie. Kształt łzy lub kropli pozwala lepiej zbalansować te dwie siły. Kolejka wjeżdża z odpowiednią prędkością na szczyt i zwalnia przy łagodniejszych skrętach. Dzięki temu wagonik nie jedzie szybciej niż powinien i rzgacie dalej niż widzicie.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Wraz z rozwojem wyższej pętli klotoidalnej, ochotnicy wsiadający do kolejek górskich będą mniej czuli się tak, jakby prawa fizyki same ich poobijały, a bardziej, jakby naprawdę dobrze się bawili.

Mniej okrągłych pętli oznacza mniej dotkliwe przeciążenia i bezpieczniejsze wrażenia przez cały czas, co znacznie zmniejsza prawdopodobieństwo, że wszyscy na kolejce górskiej zemdleją lub wypadną i zginą.

Czytaj: Czy najstraszniejsze kolejki górskie są rzeczywiście bezpieczne?

Zdjęcie: pl.freepik.com