Prawie 1000 polskich strażaków wchodziło na Śnieżkę w szczytnym celu

0
127
Strażacy z Katowic na Śnieżce w szczytnym celu! (zdjęcie: Państwowa Straż Pożarna, x)

Prawie tysiąc polskich strażaków w pełnym umundurowaniu wspięło się w weekend na szczyt Śnieżki na granicy kraju z Czechami.

W weekend, 6 i 7 lipca, dokładnie 998 strażaków oraz strażaczek z 260 jednostek z całej Polski wzięło udział w wyprawie na Śnieżkę. Celem było promowanie dawstwa szpiku i krwiotwórczych komórek macierzystych.

CZYTAJ NA PL.SPORTEN.COM – Trener Nikola Grbić podał skład na Igrzyska Olimpijskie w Paryżu 2024

Niosąc po 20 kg każdy, weszli na szczyt o wysokości 1603 m, aby szerzyć świadomość o znaczeniu dawstwa szpiku kostnego i okazać solidarność z pacjentami hemato-onkologicznymi.

Nasi strażacy, pokonując drogę na najwyższy szczyt Karkonoszy, wchodzili w pełnym umundurowaniu i aparatem powietrznym na plecach! To już czwarta edycja akcji „Strażak na Szlaku”, gdzie po raz kolejny strażacy pokazali swoją solidarność z pacjentami hematoonkologicznymi i wspierali Fundację DKMS” – czytamy na stronie Ochotniczej Straży Pożarnej w Katowicach-Szopienicach.

Na świecie co 27 sekund, a w Polsce co 40 minut jedna osoba dowiaduje się, że choruje na nowotwór krwi – ​​informuje Fundacja DKMS zaangażowana w walkę z tą chorobą.

„Dla wielu pacjentów często jedyną szansą na wyleczenie jest przeszczep szpiku kostnego lub krwiotwórczych komórek macierzystych od niespokrewnionego dawcy, tzw. bliźniaka genetycznego” – dodała Fundacja DKMS.

CZYTAJ: Możesz uratować komuś życie, zostań dawcą szpiku

Jak powiedział jeden z organizatorów wydarzenia, Sławomir Kowalczyk, dołączenie do bazy potencjalnych dawców szpiku jest bardzo proste.

„Nie trzeba podejmować tak wielkiego wysiłku, jak wspinaczka górska w pełnym umundurowaniu, a można odmienić los chorej osoby, która być może czeka właśnie na Ciebie” – powiedział.

CZYTAJ NA F7SPORT.PL – Bayern ogłosił transfer jednego z najbardziej obiecujących zawodników Premier League