Prawie 3000 artefaktów znalezionych w dawnym bunkrze Getta Warszawskiego

0
388
Holocaust był bez wątpienia był jedną z największych zbrodni w dziejach ludzkości, w którą zaangażowane były głównie nazistowskie Niemcy.

W wyniku ważnego odkrycia archeologicznego, warszawscy badacze odkryli w pobliżu dawnego Getta Warszawskiego skarbnicę artefaktów, w tym ceramikę, obuwie dziecięce i fragmenty żydowskich modlitewników. To niezwykłe znalezisko rzuca światło na historyczne znaczenie tego miejsca i tragiczne wydarzenia, które miały miejsce podczas Holokaustu.

Odkrywanie przeszłości

Archeolodzy odkopali pozostałości piwnic XIX-wiecznych budynków przy ul. Miłej 18 i 20 w Warszawie, które uległy zniszczeniu w czasie powstania w Getcie Warszawskim lub po nim. Warto zauważyć, że uważa się, że obszar ten był częścią niesławnego Bunkra Anielewicza.

Cenne artefakty

Monika Nestorowicz, edukatorka Muzeum Getta Warszawskiego, poinformowała o odkryciu tysięcy artefaktów, z których część miała znaczenie religijne, jak tefilin, fragmenty zwęglonych żydowskich modlitewników, obuwia dziecięcego, zabawek i naczyń do rytualnego mycia rąk.

CZYTAJ: Szokujące kolorowe zdjęcia, które pokazują prawdziwy horror Holokaustu

Potwierdzenie znaczenia historycznego

Prace archeologiczne rozpoczęły się w czerwcu 2022 roku, a ich głównym celem było potwierdzenie lokalizacji Bunkra Anielewicza. Naukowcy ustalili teraz z dużą dozą pewności, że miejsce to odpowiada przekazom historycznym pod względem lokalizacji, infrastruktury i dowodów na życie codzienne w tamtym okresie.

Miejsce oporu

Bunkier Anielewicza służył różnym celom, od wykorzystywania przez przemytników do zaopatrywania mieszkańców getta, aż po stanie się siedzibą Żydowskiej Organizacji Bojowej podczas powstania w Getcie Warszawskim. Ostatecznie była to kryjówka kierownictwa ŻOB, w tym Mordechaja Anielewicza, który 8 maja 1943 roku tragicznie popełnił zbiorowe samobójstwo, otoczony przez siły niemieckie pozbawione nadziei na dalszy opór.

Zachowanie pamięci historycznej

Lokalni mieszkańcy, którzy odwiedzili wykopaliska, wyrazili wdzięczność za odsłonięcie tej historycznie ważnej przestrzeni, podkreślając znaczenie świadomości historycznej i pamięci.

Przyszły Pawilon Edukacyjny

W planach jest wybudowanie na tym terenie Pawilonu Edukacyjnego w ramach Muzeum Getta Warszawskiego, który w jeszcze większym stopniu upamiętni historię tego obszaru. Odkrycie to wzmacnia wagę świadomości historycznej i zrozumienia przeszłości miasta.

CZYTAJ NA PL.SPORTEN.COM – Juventus chce wypożyczyć pomocnika Manchesteru City