Prawie połowie wszystkich zgonów z powodu raka można by zapobiec

0
176
Jak wielu śmierci w wyniku nowotworu można uniknąć?

Nowe badanie wykazało, że prawie połowy wszystkich zgonów z powodu raka można by uniknąć, po przeanalizowaniu danych z prawie 10 lat, aby zidentyfikować niektóre z największych „czynników ryzyka” na świecie.

W badaniu, które opublikowano w zeszłym miesiącu w The Lancet, zespół naukowców zbadał, w jaki sposób zgony z powodu raka mogą być powiązane z wieloma możliwymi do uniknięcia czynnikami ryzyka, takimi jak palenie, picie alkoholu i nadwaga.

Palenie zostało wymienione jako wiodący czynnik ryzyka raka na świecie, ale eksperci podkreślili, że inne „znaczące czynniki przyczyniające się do obciążenia rakiem” są różne na całym świecie.

Naukowcy ze Szkoły Medycznej Uniwersytetu Waszyngtońskiego odkryli, że te połączone czynniki przyczyniły się do prawie 4,45 zgonów z powodu raka rocznie – co odpowiada 44% wszystkich takich zgonów.

W sumie nieco ponad połowa (50,6%) wszystkich zgonów z powodu raka u mężczyzn w 2019 roku była spowodowana przez możliwe do uniknięcia czynniki ryzyka,  takie jak palenie tytoniu i picie alkoholu, w porównaniu z około jedną trzecią wszystkich zgonów z powodu raka u kobiet (36,3%).

Palenie, spożywanie alkoholu i wysoki wskaźnik masy ciała (BMI) – który może wskazywać na otyłość – były największymi czynnikami przyczyniającymi się do rozwoju raka.

Czytaj: Mój pies ratownik uratował mnie, wywąchując mojego raka

Zdjęcie: pl.freepik.com

Chociaż rak jest główną przyczyną zgonów – drugą po chorobach serca na świecie – według autorów jest to pierwsze badanie, w którym zbadano wiele czynników na poziomie globalnym.

Czytaj: In vitro w Krakowie – miasto dopłaci do programu

Christopher Murray, współautor i dyrektor IHME, powiedział w oświadczeniu: „Badanie to pokazuje, że ciężar raka pozostaje ważnym wyzwaniem dla zdrowia publicznego, którego skala rośnie na całym świecie. Palenie nadal jest głównym czynnikiem ryzyka zachorowania na raka na całym świecie, a inne istotne czynniki przyczyniające się do zachorowania na raka są różne”.

W badaniu, finansowanym przez Fundację Billa i Melindy Gatesów, zespół wykorzystał dane z badania „Globalne obciążenie chorobami, urazami i czynnikami ryzyka” (GBD) 2019, aby oszacować „obciążenie rakiem związane z behawioralnymi, środowiskowymi i zawodowymi oraz metabolicznymi czynnikami ryzyka”.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Naukowcy stwierdzili, że ich odkrycia podkreśliły, że „znaczna część obciążenia rakiem na całym świecie ma potencjał zapobiegania poprzez interwencje mające na celu zmniejszenie narażenia na znane czynniki ryzyka raka”, ale że również „duża część obciążenia rakiem może nie być możliwa do uniknięcia poprzez kontrolę obecnie szacowanych czynników ryzyka”.

„W związku z tym wysiłki na rzecz zmniejszenia ryzyka raka muszą być połączone z kompleksowymi strategiami kontroli raka, które obejmują wysiłki na rzecz wspierania wczesnej diagnozy i skutecznego leczenia” – napisali.

„Najbardziej możliwe do przypisania nowotwory DALY [lata życia skorygowane niepełnosprawnością] wynikały z behawioralnych czynników ryzyka, takich jak używanie tytoniu, spożywanie alkoholu, niebezpieczny seks i ryzyko związane z dietą, co sugeruje potrzebę wspólnych wysiłków w celu zajęcia się behawioralnymi czynnikami ryzyka, aby skutecznie zmniejszyć obciążenie nowotworami na całym świecie.”