Premier Pakistanu łączy gwałt z tym, jak ubierają się kobiety

0
414
Imran Khan. Zdjęcie: Twitter/Al Jazeera English

Premier Pakistanu, Imran Khan powiedział, że wulgarność powoduje więcej gwałtów w kraju. Według niego gwałt łączy się z tym, jak ubierają się kobiety. Co za bezsens!

Obwinianie ofiar przybiera wiele różnych form. Wykracza poza zwykłe pociąganie ofiary do odpowiedzialności za coś, co jej się przydarzyło. Dzieje się tak, gdy społeczeństwo tworzy kulturę, w której ofiara nie czuje się na tyle komfortowo, by zabrać głos.

Dzieje się tak, gdy rządzący mężczyźni opowiadają głupoty, że „wulgarność” u kobiet odpowiada za rosnącą liczbę gwałtów i przemocy seksualnej. Przykładem jest premier Pakistanu, Imran Khan.

W weekendowym wywiadzie dla telewizji na żywo, wykształcony w Oksfordzie Khan powiedział, że wzrost liczby gwałtów wskazuje na „konsekwencje w każdym społeczeństwie, w którym rośnie wulgarność”.

Premier Pakistanu, Imran Khan został zapytany w wywiadzie, co rząd planuje zrobić w świetle rosnącej liczby gwałtów i przemocy seksualnej, zwłaszcza wobec dzieci.

Można by podejrzewać, że słowa od samego premiera mogą być przemyślane. Ale okazuje się, że mężczyzna wypowiedział tak seksistowską i głupią wypowiedź, która nie miała sensu, że aż się wzdrygam.

Imran Khan nie obwiniając sprawców ani pogarszające się prawo i porządek za wzrost przestępczości uznał „wulgarne” kobiety winne temu wszystkiemu. Powiedział, że są takie walki, których same rządy i ustawodawstwo nie mogą wygrać, a społeczeństwo musi dołączyć do walki. Powiedział, że ważne jest, aby społeczeństwa chroniły się przed „fahashi” (wulgarnością), jak donosi Geo News.

Niestety nie poprzestał na tym. W swoim weekendowym występie w telewizji Khan mówił też o tym, że przypadki przemocy seksualnej i gwałtów, które docierają do mediów, stanowią zaledwie 1% rzeczywistego wskaźnika przestępczości.

Opowiedział też o latach 70-tych i o tym, jak w latach 70-tych podczas gry w krykieta rozwijała się kultura „seksu, narkotyków i rock and rolla”. Następnie powiedział, że w dzisiejszych czasach wskaźniki rozwodów „wzrosły aż o 70% z powodu wulgarności tego społeczeństwa”.

Czytaj: WROśnij we WROcław – ruszają zapisy

Bo rzeczywiście większym przestępstwem jest wyglądać kusząco niż atakowanie, napadanie i gwałcenie kogoś…! Imran Khan powiedział, że cała koncepcja purdy (skromności) w islamie ma na celu „powstrzymanie pokusy”.

Następnie premier Khan zwrócił się do ludzi, którzy według niego „nie potrafią kontrolować swojej siły woli”. „Iska kuch tou effect aana thha na (musiało się to w jakiś sposób objawić)”, powiedział premier Imran Khan, niemal tak, jakby chronił przestępców i ich intencje.

Szkoda, że Imran Khan nie wziął pod uwagę faktu, że przemoc seksualna w rzeczywistości szerzyła się jak rak w społeczeństwie, a on nie zaprzestał utrwalania kultury obwiniania ofiary, nadal obwiniając „wulgarność” kobiet za gwałt, a nie mężczyzn, którzy czują się ośmieleni przez społeczeństwo, gdy nadal otrzymują darmową przepustkę.

Khan poradził kobietom, aby się zakrywały, aby zapobiec pokusie.

„Cała koncepcja purdy polega na unikaniu pokusy, nie każdy ma siłę woli, aby jej uniknąć” – powiedział, używając terminu, który może odnosić się do skromnego ubioru.

Czytaj: Pakistan zwalcza ogromne bezrobocie, zatrudniając ludzi do sadzenia 10 miliardów drzew

Pakistańskie działaczki i działaczki na rzecz praw człowieka oskarżyły premiera Imrana Khana o „zdumiewającą ignorancję” po tym, jak aktor, który stał się politykiem, obwinił sposób ubierania się kobiet za wzrost liczby przypadków gwałtu.

Komisja Praw Człowieka Pakistanu, niezależny strażnik praw człowieka, powiedziała we wtorek, że jest „zbulwersowana” komentarzami.

„To nie tylko zdradza zaskakującą nieznajomość tego, gdzie, dlaczego i jak dochodzi do gwałtu, ale także obarcza winę ofiarami gwałtu, które, jak rząd musi wiedzieć, mogą obejmować zarówno małe dzieci, jak i kobiety” – powiedział.

Pakistan to głęboko konserwatywny kraj, w którym ofiary wykorzystywania seksualnego są często traktowane z podejrzliwością, a skargi karne rzadko są poważnie rozpatrywane.

W większości kraju obowiązuje kodeks „honorowy”, zgodnie z którym kobiety, które przynoszą „wstyd” rodzinie, mogą być ofiarami przemocy lub morderstwa.

Regularnie Pakistan plasuje się wśród najgorszych miejsc na świecie pod względem równości płci.

Ogólnokrajowe protesty wybuchły w zeszłym roku, kiedy szef policji upomniał ofiarę gwałtu zbiorowego za chodzenie w nocy bez towarzysza. Matka francusko-pakistańska została napadnięta na poboczu autostrady na oczach swoich dzieci po tym, jak w jej samochodzie skończyło się paliwo.

W zeszłym roku Khan został skrytykowany po kolejnym występie w telewizji, w którym nie udało mu się zakwestionować nalegań przywódcy muzułmańskiego, że koronawirus został uwolniony z powodu wykroczeń kobiet.

johannesfloe.com – Art to remember