Prof. Marta Miączyńska powołana na wiceprzewodniczącą Rady EMBO

0
75
Prof. Marta Miączyńska została wiceprzewodniczącą Rady EMBO - Europejskiej Organizacji Biologii Molekularnej. (zdjęcie: Forum Akademickie, x)

Profesor Marta Miączyńska, dyrektorka Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie (MIBMiK), została wiceprzewodniczącą Rady Europejskiej Organizacji Biologii Molekularnej (EMBO).

EMBO, organizacja zajmująca się promowaniem doskonałości w naukach o życiu w Europie i poza nią, jest zarządzana przez 15-osobową radę wybieraną na trzyletnią kadencję. W wyniku niedawnych wyborów, nową przewodniczącą na okres do 2026 roku została profesor Maria Rescigno, prorektorka ds. badań na Uniwersytecie Humanitas w Mediolanie oraz wicedyrektor naukowa i liderka grupy w Humanitas Research Hospital.

Główne cele EMBO to wspieranie utalentowanych badaczy na wszystkich etapach kariery, stymulowanie wymiany informacji naukowej oraz pomoc w budowaniu środowiska badawczego, w którym naukowcy mogą osiągać najlepsze wyniki.

Prof. Miączyńska – cytowana w komunikacie MIBMiK – skomentowała: „Jestem zaszczycona, że mogę objąć stanowisko wiceprzewodniczącej Rady EMBO i cieszę się z możliwości współpracy z Marią Rescigno oraz wszystkimi kolegami i koleżankami z Rady. Jestem przekonana, że razem będziemy promować doskonałość w badaniach i wspierać utalentowanych naukowców, zgodnie z wartościami EMBO. W dzisiejszym szybko zmieniającym się świecie, EMBO powinno pozostać organizacją, która jednoczy badaczy i promuje nauki o życiu”.

CZYTAJ: 25 wynalazków wymyślonych przez kobiety

Udana kariera

Prof. Miączyńska, biolog molekularny, kieruje Laboratorium Biologii Komórki w Międzynarodowym Instytucie Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie, a od 2017 roku jest członkinią EMBO. Do rady dołączyła w 2021 roku. Jej wykształcenie obejmuje studia na Uniwersytecie w Wolverhampton i Uniwersytecie Jagiellońskim, uzyskując stopień doktora na Uniwersytecie Wiedeńskim. Prace habilitacyjne odbywała w Europejskim Laboratorium Biologii Molekularnej w Heidelbergu oraz Instytucie Maxa Plancka w Dreźnie.

Od objęcia sterów MIBMiK sześć lat temu, prof. Miączyńska zasiada w Radzie Narodowego Centrum Nauki i jest współprzewodniczącą EU-LIFE, sieci wiodących instytutów badawczych w dziedzinie nauk o życiu w Europie. Jej zaangażowanie w różne agencje grantowe, w tym Europejską Radę ds. Badań Naukowych, podkreśla jej wpływową rolę w środowisku naukowym.

CZYTAJ NA PL.SPORTEN.COM – Historyczny triumf Ewy Swobody na Mistrzostwach Europy

Misja EMBO

EMBO wspiera ponad 2000 wybitnych badaczy, w tym 17 z Polski. Jej misją jest pielęgnowanie talentów na wszystkich etapach kariery, ułatwianie wymiany informacji naukowych i tworzenie środowiska sprzyjającego badaniom na najwyższym poziomie. Granty instalacyjne EMBO, przyznawane od 2006 roku, mają na celu zwiększenie internacjonalizacji i mobilności akademickiej w instytucjach europejskich. W tym roku wśród laureatów znalazło się trzech polskich naukowców.

CZYTAJ NA F7SPORT.PL – Wojciech Nowicki został mistrzem Europy w rzucie młotem