Rada Miejska w Tarnowskich Górach podjęła decyzję, że plac przed dworcem kolejowym otrzyma imię wybitnego specjalisty transplantologa, profesora Mariana Zembali. Pochodzący z Tarnowskich Gór profesor był kluczową postacią w dziedzinie przeszczepiania serca i płuc, wnosząc znaczący wkład przez całą swoją karierę.
– Profesor był jednym z największych tarnogórzan w historii, to był dla mnie wielki zaszczyt Go znać – powiedział Arkadiusz Czech – burmistrz Tarnowskich Gór, uzasadniając podjęcie uchwały.
Z inicjatywą nazwania placu imieniem profesora Zembali wyszedł Marek Breguła, radny i pacjent zmarłego profesora. Decyzja, opóźniona ze względów formalnych, w końcu została zrealizowana, upamiętniając dziedzictwo człowieka, który zainspirował nie tylko postęp medycyny, ale także zaangażowanie obywatelskie.
– To dla mnie wielki zaszczyt przyłączyć się do inicjatywy nadania Jego imienia placowi w naszym mieście – przyznał Marek Breguła, inicjator nadania imienia, radny i jednocześnie pacjent, u którego profesor Zembala jako pierwszemu w Polsce przeszczepił jednocześnie płuca i serce. – Dzięki niemu mogłem być na komunii córki. Dziś jestem dziadkiem. Profesor zainspirował mnie do tego, aby zostać radnym. Za powrót do zdrowia dziękuje Mu dziś bardzo wiele osób – powiedział Breguła.
CZYTAJ: Wrocławski kardiolog stypendystą programu Fulbright Senior Award
Urodzony w 1950 roku, profesor Zembala ukończył z wyróżnieniem studia na Akademii Medycznej we Wrocławiu w 1974 roku. Jego znakomita kariera obejmowała przełomowe prace w kardiochirurgii dziecięcej oraz utworzenie programu w Holandii, gdzie ponad 500 polskich dzieci przeszło operacje zmieniające życie.
Po powrocie do Polski w 1985 roku, Zembala nawiązał współpracę z profesorem Zbigniewem Religą w Zabrzu, tworząc wiodący ośrodek kardiochirurgii i transplantologii. Pomimo udaru mózgu w 2018 roku, pozostawał aktywny zawodowo aż do swojej śmierci w 2022 roku w wieku 72 lat.
Ne sesji obecna była rodzina urodzonego w Krzepicach profesora Zembali, który był jednym z najwybitniejszych specjalistów z dziedziny transplantologii serca i płuc.
– Jesteśmy wszyscy dziś wzruszeni – przyznał Paweł Zembala, syn profesora. – Mąż Tarnowskie Góry uważał za swoje miasto – dodała łamiącym się głosem pani Hanna Zembala, żona profesora. – Mimo że przebywamy w różnych miejscach, sercem związani jesteśmy wszyscy z tym miejscem – zakończył Michał, drugi syn kardiochirurga.
CZYTAJ NA PL.SPORTEN.COM – Iga Świątek na czele listy. Prestiżowy tytuł dla naszej tenisistki!
Zmiana nazwy placu stanowi hołd dla wizjonerskiego lekarza i ukochanej postaci lokalnej, na zawsze łącząc Tarnowskie Góry z niezwykłym dziedzictwem profesora Mariana Zembali.