Przebywanie w pobliżu ptaków czyni nas o wiele szczęśliwszymi

0
733
Śpiew ptaków wpływa bardzo kojąco na człowieka. Zdjęcie: pl.freepik.com

Widzimy je niemal wszędzie, słyszymy je codziennie, żyją w każdym środowisku, a teraz dwa nowe badania wykazały, że sama ich obecność sprawia, że jesteśmy szczęśliwsi.

Niemieckie badania wykazały nawet, że przebywanie w otoczeniu wielu różnych ptaków może zwiększyć zadowolenie z życia o równowartość 150 dolarów dodatkowego dochodu tygodniowo.

O zaskakujących korzyściach płynących z różnorodności gatunkowej

pixabay.com

Niemieckie Centrum Badań nad Różnorodnością Biologiczną wykorzystało dane z europejskiego badania jakości życia z 2012 r., aby zmierzyć, w jaki sposób różnorodność gatunkowa ptaków wpłynęła na 26 000 ludzi w 26 krajach europejskich.

„Zgodnie z naszymi ustaleniami najszczęśliwszymi Europejczykami są ci, którzy w życiu codziennym mogą spotkać wiele różnych gatunków ptaków lub żyją w niemal naturalnym otoczeniu, w którym żyje wiele gatunków” – wyjaśnia główny autor badania, Joel Methorst, profesor w Uniwersytet Goethego we Frankfurcie w komunikacie prasowym.

„Przeanalizowaliśmy również dane społeczno-ekonomiczne badanych osób i, ku naszemu zdziwieniu, stwierdziliśmy, że różnorodność ptaków jest równie ważna dla ich zadowolenia z życia, jak ich dochody” – wyjaśnia prof. Dr Katrin Böhning-Gaese , również z Uniwersytetu Goethego.

O śpiewie ptaków i dobrym samopoczuciu

pixabay.com

W drugim, godnym uwagi badaniu, California Polytechnic University potajemnie poddawał spacerowiczów w Kolorado testowi, który mierzył ich dobre samopoczucie, umieszczając głośniki, które odtwarzały różne ptasie piosenki na niektórych odcinkach popularnej sieci pieszych wędrówek, a następnie przeprowadzając wywiady ze spacerowiczami na temat ich doświadczenia.

„Podczas gdy szerszy obraz właściwości regenerujących natury może obejmować wiele zmysłów, nasze badanie jest pierwszym, w którym eksperymentalnie manipulujemy jednym (dźwiękiem) w terenie i demonstrujemy jego znaczenie dla ludzkich doświadczeń w przyrodzie” – powiedziała Danielle Ferraro do prasy uniwersyteckiej.

Czytaj: 20 kolorowych ptaków, które wyglądają jak tęcze

Rzeczywiście, spacerowicze, którzy słyszeli zarówno więcej dźwięków, jak i bardziej zróżnicowane dźwięki, powiedzieli, że czuli się lepiej niż ci, którzy słyszeli mniej dźwięków.

Sezon lęgowy

pl.freepik.com

Korzyści płynące z obserwacji ptaków – słuchania ich śpiewu, zauważania gatunków wokół nas – też są dobre. Niedawny raport Audubon Society wykazał, że sprzedaż karmników dla ptaków, karmy dla ptaków i aplikacji do obserwacji ptaków wzrosła podczas pandemii, a udział w corocznym dorocznym Global Big Day 2020 firmy Cornell Lab of Ornithology pobił wszystkie poprzednie rekordy.

Czytaj: Cyberbudka we Wrocławiu – podglądaj życie ptaków 24 godziny na dobę

Sezon lęgowy zbliża się wielkimi krokami, a ponieważ w wielu stanach i krajach trwają blokady, nigdy nie było lepszego czasu, aby zająć się obserwacją ptaków i, jeśli to możliwe, uczynić swoją posiadłość pozytywnym siedliskiem dla ptaków.

johannesfloe.com – Art to remember