Przełom w leczeniu astmy

0
194
Naukowcy z La Jolla Institute znajdują brakujący element układanki astmy. Zdjęcie: Twitter/European Hospital

Przełom w leczeniu astmy odkrywa kluczowy mechanizm odpowiedzialny za pogrubienie dróg oddechowych.

Nowe badanie ujawnia, w jaki sposób zapalne białko „LIGHT” prowadzi do przebudowy dróg oddechowych i długotrwałych problemów z oddychaniem.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Nowe badania Instytutu Immunologii La Jolla przybliżyły nowe, długoterminowe leczenie ciężkiej astmy. Opierając się na dekadzie pracy, nowe odkrycia przedstawiają potencjalny sposób blokowania pogrubienia tkanki mięśniowej dróg oddechowych obserwowanej u pacjentów z przewlekłą astmą.

Podstawowe badanie opublikowane w 2011 roku ujawniło, że cząsteczka zapalna o nazwie LIGHT wydaje się być przyczyną zagrażających życiu uszkodzeń dróg oddechowych u pacjentów z ciężką astmą. Według nowych badań przeprowadzonych przez naukowców z La Jolla Institute for Immunology (LJI), leki zatrzymujące cząsteczkę LIGHT (która jest związana z czynnikiem martwicy nowotworu) mogą odwrócić uszkodzenie dróg oddechowych i płuc u pacjentów – i potencjalnie zaoferować długoterminowe leczenie astmy.

„To bardzo, bardzo znaczące odkrycie” – mówi profesor LJI, dr Michael Croft, główny autor nowego badania i członek LJI Centrum Autoimmunizacji i Zapaleń. „Badania te pozwalają nam lepiej zrozumieć potencjał terapeutycznego celowania LIGHT i tego, co możemy zrobić, aby złagodzić niektóre objawy i niektóre cechy stanu zapalnego obserwowane u pacjentów z ciężką astmą”.

Badanie to zostało niedawno opublikowane w Journal of Allergy and Clinical Immunology.. Badanie obejmowało eksperymenty zarówno z mysimi, jak i ludzkimi tkankami i było prowadzone przez doktorkę nauk medycznych Harukę Miki.

Czytaj: Mleko czosnkowe: magiczny lek na astmę, zapalenie płuc i inne choroby

Zespół Crofta badał LIGHT przez ponad dekadę. Białko LIGHT jest rodzajem zapalnej „cytokiny” wytwarzanej przez limfocyty T układu odpornościowego. Limfocyty T zwykle zwalczają choroby, ale w astmie komórki T nadmiernie reagują na czynniki środowiskowe i zalewają drogi oddechowe LIGHT i innymi cytokinami zapalnymi. Naukowcy opracowali terapie blokujące aktywność niektórych innych szkodliwych cytokin wytwarzanych przez limfocyty T, ale te terapie nie są skuteczne w przypadku wielu osób z ciężką astmą.

LIGHT można znaleźć w plwocinie pacjentów z astmą z ciężką chorobą, a poprzednia praca Crofta wykazała, że LIGHT jest niezbędne w procesie zwanym „przebudową” tkanek, w którym płuca i drogi oddechowe stają się grubsze po ataku astmy. Te grubsze drogi oddechowe mogą pozostawić osobę z długotrwałymi problemami z oddychaniem.

„Obecne metody leczenia astmy polegają głównie na tłumieniu objawów i stłumieniu alergicznego stanu zapalnego. Nie opracowano żadnego leczenia, które zasadniczo wyleczyłoby astmę” — mówi Miki. „Nawet jeśli stan zapalny jest tłumiony przez obecne leczenie, często pozostaje nadreaktywność dróg oddechowych i zmiany w tkance dróg oddechowych (przebudowa dróg oddechowych), zwłaszcza w ciężkiej astmie”.

Chociaż wiedzieli, że LIGHT bierze udział w tej przebudowie, naukowcy nie wiedzieli, czy LIGHT wpływa bezpośrednio na tkankę mięśni gładkich, która wyściela główne drogi oddechowe płuc. Komórki te zwiększają liczbę i rozmiar u chorych na astmę o umiarkowanym i ciężkim nasileniu, co uważa się za główną przyczynę utraty funkcji płuc.

Ich badania wykazały, że jeden z dwóch receptorów LIGHT, nazwany LTβR, był silnie wyrażany na komórkach mięśni gładkich dróg oddechowych. Następnie „wybijając” geny dla jednego lub drugiego receptora u myszy, Miki był w stanie wykazać, że wiązanie LIGHT z LTβR wyzwala przebudowę tkanki w mięśniach gładkich dróg oddechowych. Naukowcy dodatkowo potwierdzili to odkrycie, używając tkanki mięśni gładkich oskrzeli z próbek ludzkich.

„Kiedy te komórki w płucach nie mogą wyrażać LTβR, wtedy zasadniczo wszystkie cechy charakterystyczne odpowiedzi mięśni gładkich związane z ciężką astmą albo znikają, albo są bardzo ograniczone” – mówi Croft.

Czytaj: Zakończyła się warta 11 mln złotych przebudowa Centrum Neuromed we Wrocławiu

Oczywiście LIGHT nie jest jedyną cytokiną w mieszance podczas ataku astmy, ale nowe badanie sugeruje, że LIGHT ma największy wpływ. Działając bezpośrednio na komórki mięśni gładkich dróg oddechowych, LIGHT koordynuje proces przebudowy. Bez aktywności LIGHT i LTβR inne cytokiny nie mogą złapać luzu. W rzeczywistości nowe badanie jest pierwszym, które pokazuje, że delecja pojedynczego receptora lub brak pojedynczej cytokiny może ograniczyć przebudowę tkanki mięśni gładkich dróg oddechowych.

„W przeciwieństwie do innych cytokin zapalnych, LIGHT indukuje opóźniony i trwały sygnał poprzez swój receptor, LTβR, który może być odpowiedzialny za trwały wzrost kurczliwości i masy mięśni gładkich dróg oddechowych” – mówi Miki.

„To bardzo uderzający i znaczący wynik, który zasadniczo odróżnia LIGHT od innych cytokin zapalnych, które biorą udział w procesie u chorych na ciężką astmę” – dodaje Croft.

Obecnie firma farmaceutyczna i partner badawczy LJI, Kiowa Kirin, pracuje nad potencjalnym lekiem opartym na odkryciu Crofta. Dla Crofta badanie jest długo oczekiwanym zakończeniem wielu lat badań. „Myślę, że to dopełnia krąg, który rozpoczęliśmy wiele lat temu, łącząc LIGHT z zapaleniem płuc” – mówi.

Źródło: La Jolla Institute for Immunology