Przełom w leczeniu choroby Alzheimera, nowy lek „początkiem końca” tej choroby

0
247
Eksperymentalny lek wydaje się spowalniać postęp choroby Alzheimera w badaniu klinicznym. Zdjęcie: pl.freepik.com

Eksperci nazywają nowy lek opracowany w celu leczenia choroby Alzheimera „początkiem końca” w poszukiwaniu skutecznych metod leczenia tej okrutnej choroby.

Nowy lek nazywa się Lecanemab i został stworzony, aby celować w amyloid, który jest białkiem gromadzącym się w mózgach osób z chorobą Alzheimera.

Przeprowadzono badania kliniczne leku i stwierdzono, że udaje mu się spowolnić spadek pamięci i zdolności myślenia u osoby cierpiącej na tę chorobę.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Badanie przeprowadzone na 1795 osobach z wczesną chorobą Alzheimera wykazało, że po 18 miesiącach postęp choroby był o 27% wolniejszy u osób przyjmujących Lecanemab.

Eksperci biorą to za dowód, którego szukali, że można znaleźć terapie, które spowalniają wpływ choroby Alzheimera na umysł.

Jednak wciąż pozostaje wiele do zrobienia, ponieważ badania kliniczne wykazały również ryzyko wystąpienia działań niepożądanych, w tym krwawień mózgowych w bardzo rzadkich przypadkach, więc chociaż naukowcy uważają, że jest to znak, że są na dobrej drodze, pozostaje jeszcze trochę do pokonania.

Czytaj: Alzheimer zabija więcej ludzi niż rak piersi i prostaty

Profesor John Hardy, lider grupy brytyjskiego Instytutu Badań nad Demencją na University College London, okrzyknął sukces nowego leku jako „początek końca” opracowywania leku na chorobę Alzheimera.

Powiedział: „Teoria amyloidu istnieje od 30 lat, więc minęło dużo czasu.”

„Fantastycznie jest otrzymać potwierdzenie, że cały czas byliśmy na dobrej drodze, ponieważ te wyniki po raz pierwszy w przekonujący sposób pokazują związek między usuwaniem amyloidu a spowolnieniem postępu choroby Alzheimera” – dodał.

„Pierwszy krok jest najtrudniejszy, a teraz dokładnie wiemy, co musimy zrobić, aby opracować skuteczne leki. Myślenie, że przyszłe prace będą się na tym opierać, jest ekscytujące i wkrótce będziemy mieć zmieniające życie terapie, aby walczyć z tą chorobą”.

Czytaj: Eksperymentalny lek na Alzheimera spowalnia degenerację umysłową o 27%

Mówił również o potencjalnym ryzyku wystąpienia działań niepożądanych, wzywając do „dalszych badań, aby w pełni zrozumieć i złagodzić to ryzyko” oraz wspierając „rygorystyczne monitorowanie bezpieczeństwa” osób, które mogą przyjmować lek.

Nowy lek zwalcza amyloid, białko, które gromadzi się w mózgach osób z chorobą Alzheimera.
Zdjęcie: pl.freepik.com

Profesor Bart De Strooper, dyrektor brytyjskiego Instytutu Badań nad Demencją, powiedział, że kolejnym zadaniem, z którym będą musieli się teraz zmierzyć badacze, będzie ustalenie, kto będzie wymagał leczenia.

Czytaj: Szpital we Wrocławiu ma nowy sprzęt

Wyjaśnił, że wypracowanie możliwego leczenia „powoduje pytanie”, w jaki sposób dostarczyć je pacjentom „na właściwym etapie przebiegu ich choroby”.

Wezwał do zintensyfikowania wysiłków na rzecz „ułatwienia wczesnej diagnozy”, tak aby ten nowy lek mógł być podawany pacjentom wtedy, gdy przyniesie najwięcej korzyści.

Czytaj: Skan mózgu może wykryć osoby z chorobą Alzheimera we wczesnym stadium