Przełom w medycynie: nowe możliwości w leczeniu raka i zakrzepów!

0
375
Nadchodzi przełom w leczeniu nowotworów? (zdjęcie: Maciej Kawecki, Facebook)

Młody naukowiec Filip Fedak wspólnie z zespołem, na czele którego stoją profesorowie Stefan Chłopicki z Uniwersytetu Jagiellońskiego i Ivars Kalvins z Uniwersytetu Łotewskiego odkryli substancje zdolne do hamowania rozprzestrzeniania się komórek rakowych oraz powstawania zakrzepów. Projekt ma na celu przyniesienie nadziei milionom pacjentów na całym świecie!

Młody i zdolny naukowiec, Filip Fedak, jest magistrem farmacji i doktorantem pracującym w Jagiellońskim Centrum Rozwoju Leków nad substancjami, które blokują działanie PDI (skrót od Protein Disulfide Isomerase). Jak informuje blog makeway.pl, PDI to specjalne białko w komórkach, które pomaga innym białkom „dojrzeć” i działać prawidłowo. Wspomaga to proces poprzez dodawanie, usuwanie i przekształcanie tak zwanych mostków dwusiarczkowych, które są ważne dla stabilności i funkcji białek.

Czytaj na f7dobry.com: Rewolucyjne badanie krwi, które wykrywa wiele nowotworów

Filip Fedak wraz z zespołem bada grupę substancji chemicznych, które są podobne do aromatycznych pochodnych sulfonamidów. Te substancje blokują dwa różne rodzaje PDI (PDI A1 i PDI A3) i są bezpieczne dla komórek. Na makeway.pl możemy przeczytać, że można je stosować, aby zapobiegać nadmiernemu sklejaniu się płytek krwi i powstawaniu zakrzepów. Substancje te mogą również zatrzymać rozprzestrzenianie się komórek rakowych (przerzuty). Aby je stworzyć, naukowcy używają komputerów do modelowania białka PDI i projektowania małych cząsteczek, które pasują do jego aktywnego miejsca. Dzięki temu można uzyskać cząsteczki, które celują tylko w konkretny rodzaj PDI. To pomaga ograniczyć niepożądane skutki uboczne leczenia.

Czy ten międzynarodowy wynalazek w końcu odmieni oblicze medycyny?

Jak informuje makeway.pl, celem doktoranta Fedaka i jego zespołu jest uzyskanie selektywności dla konkretnego podtypu enzymu PDI. Dzięki temu możliwe jest opracowanie inhibitorów PDI niepersonalizowanych, które będą skuteczne w leczeniu i zapobieganiu nadmiernej aktywacji płytek krwi oraz zakrzepicy. Komórki nowotworowe, aby się „zagnieździć” w nowym miejscu, muszą przejść przez śródbłonek. PDI jest w tym procesie niezbędne. Inhibitory PDIA1 hamują aktywację integryn, co skutkuje utrudnia możliwość migracji komórki nowotworowej przez śródbłonek. Dzięki temu odkrycie to może znacząco przyczynić się do ograniczenia przerzutów w przypadku różnych rodzajów nowotworów.

Badacze są aktualnie na etapie sprawdzania inhibitorów PDI jako cząsteczki aktywnej farmakologicznie. Przeprowadzone zostały już testy in vitro, a teraz konieczna będzie weryfikacja skuteczności i bezpieczeństwa inhibitorów na modelach zwierzęcych. Następnie po pomyślnym zakończeniu tych badań będzie można rozpocząć testowanie na ludziach według źródła makeway.pl.

Czytaj na sporten.com/pl: Spore zainteresowanie transferowe Nicolą Zalewskim

Inhibitory PDI opracowane przez polskich naukowców mają potencjalne zastosowanie zarówno w walce z przerzutami, jak i w zapobieganiu powstawaniu zakrzepów, które są częstym problemem po leczeniu przeciwnowotworowym. Związki te, dzięki swoim właściwościom, mogą znacznie poprawić jakość życia pacjentów onkologicznych, co stanowi ważną wartość dodaną dla całego projektu badawczego. W rezultacie, jeśli badania potwierdzą skuteczność i bezpieczeństwo inhibitorów PDI, mogą one stać się ważnym narzędziem w walce z rakiem i chorobami zakrzepowo-zatorowymi.