Gotówka czy karta? Samochodem czy pociągiem? Kawa czy herbata? Rodzina czy praca? Każdego dnia podejmujemy niezliczone decyzje i każdego dnia martwimy się, że nasze wybory pozostawią nas niezadowolonych lub pogorszą sytuację.
Podejmowanie decyzji często może wydawać się trudniejsze niż powinno. Ale albo idziemy pełną parą, dokonując pochopnych wyborów, nie poświęcając im zbyt wiele czasu; albo zakręcamy kołami, rozważając każdy możliwy ruch; lub dokonujemy wyboru i natychmiast zaczynamy zastanawiać się nad sobą.
Jak więc możemy poprawić naszą zdolność do rozważenia naszych opcji, wybrania ścieżki i zadowolenia z wyniku? Na te pytania odpowiedzą dziś eksperci, podpowiedzą nam o czym powinniśmy myśleć przy dokonywaniu wyborów.
Rozpoznaj, kiedy działanie przejmują Twoje emocje
„Zwykle pracuję z ludźmi, którzy dość głęboko wszystko analizują” – mówi Shawny Sena, licencjonowana terapeutka, która specjalizuje się w pracy ze społecznością LGBTQ +.
„Ludzie zmarginalizowani cały czas liczą na bezpieczeństwo. To wywiera duży nacisk na wybór właściwej rzeczy i unikanie zagrożenia”.
Ale ta dodatkowa presja może sprawić, że każda decyzja wyda się monumentalna, co tylko potęguje stres. „To, czego ludzie często pragną, to podjęcie decyzji, która uwolni ich od niepokoju” – mówi. „Przywiązujemy do siebie postrzegany wynik emocjonalny i mamy nadzieję, że podejmowane przez nas decyzje pozwolą pozbyć się tego, co denerwujące”.
Sena mówi, że niepokój, który odczuwasz przed podjęciem decyzji, „należy pielęgnować, leczyć lub nauczyć się z nim żyć z szacunkiem”. Innymi słowy, ciężar emocjonalny, jaki przypisujesz decyzji, może wynikać z traumy, niepewności lub postrzeganego wyniku, który ma niewiele wspólnego z Twoją obecną sytuacją.
Jeśli wydaje się, że ten sam strach powstrzymuje Cię w każdym nowym związku lub ta sama lekkomyślność doprowadza Cię do rozpaczy za każdym razem, gdy zaczynasz nowe przedsięwzięcie biznesowe, może być więcej do zbadania poprzez terapię lub analizę.
Czytaj: Słynny bocian z poznańskiego ZOO już na wolności
Daj swojemu mózgowi czas na nadrobienie zaległości
„Złe decyzje podejmowane przez ludzi w sytuacjach przetrwania zwykle wynikają z reakcji typu walka lub ucieczka” – mówi Eli Loomis, dyrektor wykonawczy szkoły przetrwania na świeżym powietrzu w Boulder (BOSS) w stanie Utah. „Kupujesz spray na niedźwiedzie, ale potem wpadasz w panikę i rzucasz puszką w niedźwiedzia”.
W firmie BOSS najważniejszą umiejętnością, którą uczniowie rozwijają, jest opanowanie umysłu i nauka oceny środowiska i zasobów. „Dotarcie do tego spokojnego miejsca może być naprawdę trudne” – mówi Loomis. Ale dopóki nie jesteś w bezpośrednim niebezpieczeństwie, możesz zatrzymać się, by zaczerpnąć oddechu i rozejrzeć się, możesz dać sobie czas na racjonalne myślenie.
Czytaj: Przebywanie w pobliżu ptaków czyni nas o wiele szczęśliwszymi
„Wartość skutecznego wyjścia z domu i robienia trudnych rzeczy jest ogromna” – mówi Loomis. Spojrzenie wstecz na to, jak radziłeś sobie z decyzjami podjętymi w przeszłości – nawet jeśli sprawy nie potoczyły się tak dobrze, jak byś chciał – może zapewnić pewność siebie potrzebną do podjęcia decyzji w teraźniejszości.
Wyeliminuj oczywiste złe wybory
Jest wiele aren, na których „prawidłowa” decyzja może nie oznaczać życia lub śmierci, ale nadal byłoby miło częściej wygrywać niż przegrywać. Weźmy na przykład Steve’a Bahnamana, bibliotekarza ds. zasobów elektronicznych na Uniwersytecie Campbell w Buies Creek w Karolinie Północnej. W 2015 roku zapalony fan ciekawostek wygrał 110 000 $ w teleturnieju 500 pytań.
W obliczu konieczności podejmowania błyskawicznych decyzji, Bahnaman nauczył się, że istnieje odrębne podejście do znalezienia właściwych odpowiedzi. „Dobry konkurs na ciekawostki nie pozwala od razu poznać odpowiedzi” – mówi. „Celem jest podjęcie jak najmniejszej liczby decyzji, aby nie znać prawidłowej odpowiedzi”, mówi. Innymi słowy, sprecyzuj, czego nie ma odpowiedź, zanim zaproponujesz oparte na wiedzy przypuszczenie.
Zaufaj swojej historii
Więc co się stanie, gdy w końcu dokonasz tego wyboru? Jak uniknąć lęku? Sena mówi, że warto pamiętać, że „zwykle nie ma jednej decyzji, która uleczy cały niepokój lub załamie całe życie”.
Jeśli pomyślisz o ważnych decyzjach w swoim życiu – jaki kupić nowy samochód; gdzie iść na studia; jakie prace przyjąć lub odrzucić – nawet jeśli wynik nie był do końca przyjemny, istnieje prawdopodobieństwo, że nie tylko wytrwałeś, ale wyciągnąłeś coś z tego doświadczenia.
Z pewnością są w życiu chwile, kiedy będziemy podejmować decyzje, których w pełni będziemy żałować. Ważne jest również, aby pamiętać, że wiele z tego, co postrzegamy jako stracone szanse, tak naprawdę nie jest straconą szansą.
Podobnie decyzje początkowo postrzegane jako negatywne mogą mieć ukrytą pozytywną stronę (niepodejmowanie pracy za granicą oznaczało więcej czasu spędzanego z przyjaciółmi lub rodziną w podeszłym wieku).
Lub, ujmując to w kategoriach przetrwania w dziczy: „Nie chodzi o to, że przekroczenie tego strumienia było złym wyborem” – mówi Loomis. „Ale teraz jesteś po drugiej stronie strumienia, zimny i mokry. I cóż, co możesz z tym zrobić?”
johannesfloe.com – Art to remember