Przez prawie 160 lat obraz Cézanne’a skrywał tajemnicę pod powierzchnią

0
164
Portret Cézanne'a ukryty pod obrazem zostaje odkryty po prawie 160 latach. Zdjęcie: Cincinnati Art Museum.

Podczas oglądania obrazu olejnego na płótnie, pracowniczka muzeum miała przeczucie i poprosiła o prześwietlenie obrazu.

Muzeum Sztuki w Cincinnati ma w swojej kolekcji kilka dzieł francuskiego postimpresjonisty Paula Cézanne, w tym „Still Life with Bread and Eggs”, ciemny, nastrojowy obraz olejny na płótnie przedstawiający chleb, kilka jajek i czerwoną cebulę oraz szklankę.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Obraz „Still Life with Bread and Eggs. Zdjęcie: Cincinnati Art Museum

Teraz muzeum może doliczyć jeszcze jeden obraz Cézanne’a do swojej kolekcji – w pewnym sensie. Muzeum odkryło, że pod obrazem „Still Life with Bread and Eggs”, który pochodzi z 1865 roku, znajduje się inne dzieło, prawdopodobnie portret artysty.

Podczas rutynowej inspekcji cenionego dzieła Paula Cézanne’a, główna konserwatorka Serena Urry zauważyła coś „dziwnego”. To, co znalazła pod powierzchnią, jest tajemnicą, która pozostawała ukryta przez 158 lat.

Dzieło miało drobne pęknięcia, co jest normalne w przypadku obrazu, który ma 158 lat. Zauważyła jednak, że pęknięcia były skupione w dwóch obszarach, a nie równomiernie rozłożone na płótnie. Ujawniły też białą farbę, kontrastującą z paletą martwej natury, wykonanej w tzw. „mrocznym” okresie twórczości malarza.

„Miałam przeczucie” — wspomina Urry w oświadczeniu z muzeum. Zdecydowała się więc na prześwietlenie obrazu.

Zdjęcie rentgenowskie obrazu. Zdjęcie: Cincinnati Art Museum

Jej przeczucie było słuszne: skany ujawniły wyraźny portret znajdujący się pod dziełem sztuki „Still Life with Bread and Eggs”.

„Wszyscy uważają, że to autoportret… Pozuje tak, jak byłby to autoportret: innymi słowy, patrzy na nas, ale jego ciało jest odwrócone” — powiedziała Serena w wywiadzie dla CNN. „Gdyby to był portret kogoś innego niż on sam, prawdopodobnie byłby to portret pełny”.

Czytaj: Do Muzeum Narodowego we Wrocławiu powrócił słynny obraz

Jeśli hipoteza zespołu jest poprawna, praca byłaby jednym z najwcześniejszych przedstawień Cézanne’a, który miał 20 lat w 1865 roku, kiedy ukończył „Still Life with Bread and Eggs”. Malarz pozostawał wówczas pod wpływem stylu hiszpańskiego baroku i realizmu Gustave’a Courbeta. Później rozwinął jaśniejszy, bardziej nowoczesny styl.

Portret jest „wielkim odkryciem” – mówi w oświadczeniu Peter Jonathan Bell, kurator muzeum europejskiego malarstwa, rzeźby i rysunku.

„Serena miała doskonałe przeczucie” — dodaje Bell. „Mamy szczęście, że trafiła do laboratorium, kiedy to się stało, ponieważ taka intuicja może wynikać tylko z rozległego doświadczenia z historycznymi obrazami i głębokiego zrozumienia metod pracy XIX-wiecznych artystów.

Teraz muzeum skupia się na tym, aby dowiedzieć się więcej o ukrytym dziele sztuki.

„Jesteśmy na początku procesu odkrywania jak najwięcej informacji na temat portretu” — mówi Bell w rozmowie z CNN. „Obejmie to współpracę z ekspertami Cézanne’a z całego świata w celu zidentyfikowania malarza oraz wykonanie dalszych zdjęć i analiz technicznych, które pomogą nam zrozumieć, jak wyglądałby portret i jak został wykonany”.

Czytaj: 10 najsłynniejszych obrazów na świecie

W ostatnich latach tego rodzaju odkrycia – dzieła zamalowane przez znanych artystów – stały się znacznie bardziej powszechne. Badacze odkryli nieznane wcześniej dzieła artystów, od Vincenta van Gogha, przez Pabla Picassa, po Helen Saunders.

W tym przypadku, Muzeum Sztuki w Cincinnati ma nadzieję przeanalizować obraz przy użyciu innych zaawansowanych technologii, takich jak obrazowanie wielospektralne. Ale najpierw „Still Life with Bread and Eggs” powróci w tym tygodniu do widoku publicznego, wraz ze zdjęciem rentgenowskim obrazu.

„Portret był tam, odkąd go namalował, i w Muzeum Sztuki w Cincinnati od 1955 roku” – mówi Urry CNN. „Więc nie ma się co spieszyć.”

Cincinnati Art Museum: Strona internetowa | Instagram | Facebook