Przykazania 104-letniego mędrca na szczęśliwe i długie życie. Urzekają swoją prostotą!

0
1164

Każdy z nas chciałby żyć jak najdłużej i cieszyć się dobrym zdrowiem do końca dni. Przykazania, rady, wskazówki (nazywajmy to, jak chcemy) 104-letniego mędrca dotyczą szczęśliwego i długiego życia. Często szukamy nie wiadomo czego, nie wiadomo gdzie, a wszystko czego potrzebujemy jest tuż obok, na wyciągnięcie ręki.

Wielu stulatków chętnie opowiada swój przepis na długie życie. Jedni twierdzą, że najważniejszy jest sport i ruch, drudzy twierdzą, że sport i zdrowe odżywianie, jeszcze inni twierdzą, że to dzięki codziennemu piciu kieliszeczka wina, a jeszcze następni, że dzięki miłości do drugiej osoby.

Każdy z nich ma swoją „metodę” na długie, szczęśliwe życie. Andrej Vorona, autor książki o zdrowiu i dobrym życiu opisał, że aby długo i szczęśliwie żyć należy spełnić 50 zasad. Piękno w tych zasadach tkwi takie, że są one proste, zwyczajne i dość oczywiste.

Poznaj te zasady:

1. Naucz się widzieć wszystko wokół i cieszyć się wszystkim — trawą, drzewem, ptakami, zwierzętami, ziemią, niebem. Spójrz na to wszystko życzliwym okiem i uważnym sercem. Posiądziesz wiedzę, której nie znajdziesz w książkach.

2. Postaw na coś zwyczajnego choć przez kilka minut dziennie. Stój boso na ziemi. Daj ziemi swoje ciało, dopóki sama go nie weźmie.

3. Poszukaj okazji, aby znaleźć się blisko wody. Łagodzi zmęczenie i przynosi jasne myśli.

4. Pij czystą wodę, gdziekolwiek możesz, nie czekając na pragnienie. To jest pierwszy lek. Tam, gdzie los mnie doprowadził, szukałem studni lub źródła. Nie pij słodkiej i słonej (mineralnej) wody z butelek.

zdjęcie: tapeciarnia.pl

5. Każdego dnia na stole powinny być warzywa. Najlepsze są te rozgrzane i wypełnione słońcem. Na pierwszym miejscu są buraki, nie ma nic lepszego do jedzenia na ziemi. Następnie fasola, dynia, jagoda, marchew, pomidory, papryka, szpinak, jabłka, winogrona, śliwki.

6. Mięsa lepiej nie jeść lub jeść go w ograniczonych ilościach. Nie jesteśmy już drapieżnikami.

7. Złe jedzenie to kiełbasa, smażone ziemniaki, słodycze, konserwy, marynaty. Moje jedzenie to płatki zbożowe, fasola, warzywa. Drapieżnik je mięso i jest leniwy. Koń je owies i ciągnie wóz cały dzień. Szarańcza żeruje na trawie i lata całą noc.

8. Lepiej zjeść garść, ale częściej. Aby jeść mniej, piję dużo wody i jem duszone owoce i surowe warzywa. Od czwartku wieczorem do piątku wieczorek nie jem nic. Po prostu piję wodę.

zdjęcie: pixabay.com

9. Post jest największą łaską. Nic tak mnie nie wzmacnia i nie czyni młodym jak post. Kości stają się lekkie, a serce wesołe.

10. Słońce wstaje i zachodzi dla Ciebie. Praca najlepiej wychodzi po wschodzie słońca. Przyzwyczaj się do tego, a będziesz silny na ciele i zdrowy na duchu. Mózg lepiej odpoczywa i się rozjaśnia podczas wieczornego snu. Tak robią mnisi i wojownicy. I mają moc.

11. W środku dnia dobrze jest zdrzemnąć się pół godziny, aby krew „odświeżyła” głowę i twarz. Po jedzeniu źle jest spać, ponieważ krew gęstnieje, a tłuszcz odkłada się na naczyniach.

zdjęcie: pixabay.com

12. Siedź mniej, ale dobrze śpij.

13. Staraj się być bardziej otwarty. Naucz się żyć w chłodnym pokoju. Wystarczy, że nogi i dłonie są ciepłe, ale głowa chłodna. Ciało usycha i starzeje się z gorąca.

14. Wzmocnij słabe, zmarznięte ciało ziołami. Zaparz garść ziół, jagód, gałązek porzeczek, malin i poziomek. Pij to cały dzień. Zimą bardzo na tym skorzystasz.

15. Nie zapomnij o orzechach. Orzech jest jak nasz mózg. Daje mu moc.

16. Bądź miły i troskliwy dla ludzi. Od każdego człowieka możesz się czegoś nauczyć, nawet od tego pustego. Nie rób z ludzi wrogów ani przyjaciół, a nie będziesz miał z nimi problemów.

zdjęcie: pixabay.com

17. To, co jest dla Ciebie przeznaczone, będzie Ci dane. Naucz się pokornie czekać. Niech Twoja dusza będzie światłością.

18. Nie wierz w uprzedzenia ani czary. Dbaj o czystość serca i duszy.

19. Kiedy dusza jest zła, musisz dużo chodzić. Najlepsze jest pole, las czy spacer nad wodą. Woda rozpuści Twój smutek. Pamiętaj jednak: najlepszym lekarstwem dla ciała i duszy jest post, modlitwa i praca fizyczna.

20. Rób więcej. Kamień, który się toczy, nie zarasta mchem. Problemy będą zawsze. Nie bagatelizuj ich, ale nie pozwól im dominować. Nie bój się zaczynać czegoś nowego.

21. Nigdy nie byłem w kurorcie ani nie położyłem się w niedzielę. Mój odpoczynek to zmiana zawodu. Nerwy odpoczywają, gdy ich ręce pracują. Ciało zyskuje siłę, gdy głowa pracuje.

zdjęcie: pixabay.com

22. Nie proś o mało. Poproś o dużo, a otrzymasz mało.

23. Nie bądź chytry, zazdrosny i leniwy. Staraj się być przydatny. Winorośl, która nie rodzi, wkrótce wysycha.

24. Nie bądź prześmiewczym i drwiącym ptakiem, bądź wesoły.

25. Nie przejadaj się! Głodna bestia jest bardziej przebiegła i szybsza niż osoba bardzo najedzona. Z garścią daktyli i kieliszkiem wina rzymscy legioniści uciekali w pełnym uzbrojeniu 20 kilometrów. Walczyli z wrogiem pół dnia bez wytchnienia. Z powodu sytości i rozpusty patrycjuszy upadło imperium rzymskie.

zdjęcie: pixabay.com

26. Po obiedzie i kolacji chodzę pół godziny po ogrodzie.

27. Podczas jedzenia nie przepijaj. Nie pij przed i po posiłku.

28. Aby nie chodzić z dzieckiem do szpitali i aptek, oddaj je w ręce natury. Od najmłodszych lat ucz je boso chodzić po ziemi. Kiedy trochę spali się na słońcu, również wyjdzie mu to na dobre. Ukąsiła go osa lub mrówka? To też dobrze. Oparzyło się pokrzywą, skąpało się w chłodnej wodzie, podrapało cierniami, zjadło coś nadgniłego z ogrodu? Również dobrze. Oznacza to, że stało się silniejsze na ciele i duchu.

29. Gdy kroisz warzywa nożem, częściowo tracą one swoją siłę. Lepiej je gotować w całości. Cebule są dwa razy bardziej wartościowe, gdy zostaną zmiażdżone rękami niż drewnianą deską.

30. Nie jest koniecznością picie herbaty ze sklepu. Dla mnie najlepsze liście „herbaciane” pochodzą z młodych gałązek gruszki. Ta herbata jest bardzo pachnąca i lecznicza. Usuwa sól i nadmiar wody, łagodzi ból i stany zapalne. Kawa, herbata, słodkie napoje, piwo, źle wpływają na organizm.

zdjęcie: pixabay.com

31. Jeśli jesteś zmęczony i odczuwasz słabość czy ból, daj ciału odpocząć. Uprość swoje odżywianie. Jedz jedno danie w ciągu dnia. Następnego dnia zjedz coś innego, kolejnego dnia jeszcze coś innego. Rób tak przez tydzień lub dwa.

32. Chcesz długo pozostać młodym i żyć w zdrowiu? Raz w tygodniu zorganizuj sobie dzień orzechowo-jabłkowy. Rano ugotuj 8 jabłek i 8 orzechów. Co dwie godziny zjedz jedno jabłko i jednego orzecha.

33. Kiedy czujesz, że ciało szybko się męczy, wszystko Cię irytuje, praca, jak to mówią, wypada z rąk, oznacza to jedno — musisz jeść marchewkę dwa do trzech razy dziennie.

34. Gorące dania jedz raz lub dwa razy dziennie. Jedzenie musi być świeże.

35. Aby uniknąć przeziębienia, nie myj się w gorącej wodzie. Codziennie jedź orzechy i czosnek, chodź boso i śpij dobrze.

36. Kiedy nadchodzi sezon jagodowy, jedz ich minimum filiżankę dziennie. Jeśli gwiazdy są oczami nieba, to jagody są oczami ziemi. Nie ma wśród nich ważnych i ważniejszych. Każda nasyci Cię siłą i zdrowiem, począwszy od wiśni, kończąc na arbuzie.

zdjęcie: pixabay.com

37. Pielęgnuj wewnętrzne poczucie radości. Ciesz się życiem.

38. Znajdź czas na milczenie, na otuchę, na duchową rozmowę ze sobą.

39. Co jest dobre, a co złe? Niech zadecyduje o tym Twoje serce, a nie plotki.

40. Nie martw się tym, co kto o Tobie myśli bądź mówi. Bądź swoim własnym sędzią.

41. Nie gniewaj się na ludzi. Nie oceniaj ich. Każda osoba, której wybaczyłeś, doda Ci miłości do samego siebie.

zdjęcie: pixabay.com

42. Jeśli Twoje serce jest pełne miłości, nie ma w nich miejsca na strach.

43. Nie konkuruj z nikim.

44. Biedny nie ten, co ma mało, lecz ten, komu ciągle mało.

45. Nigdy nie bij ani nie krzycz na dzieci. W przeciwnym razie wyrosną z nich niewolnicy.

46. Nie kłoć się. Każdy ma swoją prawdę.

zdjęcie: tapeciarnia.pl

47. Nie ucz ludzi, jak żyć, nie mów im, co mają robić. Ja nigdy nie uczę. Tylko doradzam i tylko wtedy, gdy proszą o radę.

48. Nie uważaj się za najmądrzejszego, najbardziej przyzwoitego i lepszego od innych.

49. Nie próbuj być przykładem dla innych. Poszukaj innego przykładu w pobliżu.

50. Moc leczenia — zdrowy sen. Każdego dnia musisz wykonać jakąś pracę, wysiłek.

zdjęcie: pixabay.com

7 błogosławieństw:

Jeden lekarz zapytał, co sprawiło, że przeżyłem tyle lat. Pomyślałem i napisałem do niego na skrawku papieru. Zapisałem tam 7 błogosławieństw:

1.Umiarkowane odżywianie.
2. Ciągła rozsądna praca fizyczna, nawyk chodzenia dużo.
3. Czysta woda i czyste powietrze.
4. Słońce.
5. Samokontrola, opanowanie.
6. Rekreacja.
7. Wiara.

PRZECZYTAJ TAKŻE: 10 przykazań ojca. Od tego zależy szczęście Waszych dzieci.

7 głównych rzeczy, których musimy się nauczyć:

1.Znajdować radość w tym życiu. Radość z każdej minuty, którą otrzymujemy.
2. Przynosić radość innym. Być humanitarnym.
3. Przebaczać. Zawsze.
4. Żałować. Uwolnić się od grzechu i błędu.
5. Uśmiechać. Na twarzy i w duszy. (Nie bierz poważnie ludzi i siebie).
6. Oddychać. Swobodnie, głęboko i z przyjemnością.
7. Spać. Dużo i z przyjemnością.

7 cennych produktów:

(Są one darowane człowiekowi z góry, nie tylko jako najlepsze jedzenie, ale także jako lek).

1.Buraki.
2. Ogórki i cebula.
3. Kwaśne mleko.
4. Ryba.
5. Owsianka (proso, kasza gryczana, kukurydza, fasola).
6. Jabłka.
7. Jagody i orzechy.

Nic nie jest dla Ciebie niemożliwe, kiedy żyjesz i jesteś wolny. Pamiętaj o tym!

zdjęcie: excellencereporter.com

Źródło: excellencereporter.com

Jesteś z Krakowa? Koniecznie odwiedź f7krakow
Jesteś z Gdańska? Koniecznie odwiedź f7gdansk.pl
Jesteś z Poznania? Koniecznie odwiedź f7poznan.pl
Jesteś z Łodzi? Koniecznie odwiedź f7lodz.pl
Jesteś z Wrocławia? Koniecznie odwiedź f7wroclaw.pl
Jesteś z Warszawy? Koniecznie odwiedź f7warszawa.pl
Interesują Cię wszystkie miasta? Koniecznie zaglądaj do f7city.pl