Przykrywanie upraw czerwonym plastikiem może zwiększyć plony o 37%

0
326
Zdjęcie: Alexander Soeriyadi/LLEAF Pty Ltd

Od wieków ludzie używali szklarni, aby pomóc roślinom rosnąć poza znośnymi warunkami. Teraz, jak się okazuje, byłoby znacznie lepiej, gdybyśmy do tego dołożyli jeszcze czerwony plastik.

Czerwone spektrum światła stymuluje liście roślin do produkcji większej ilości chlorofilu, a australijski startup rolniczy wykorzystuje tę podstawową naukę do tworzenia grubych czerwonych warstw pokrywających istniejące szklarnie w celu zwiększenia produkcji roślinnej poza to, do czego jest zdolne słońce lub szklarnie.

Czytaj: Ta szklarnia wykonana jest z ponad 4500 słoików z recyklingu

Czerwona folia rolnicza Luminescent-Light Emitting Agriculture Films, czyli „LLEAF”, została założona przez naukowców z partnerstwa między Uniwersytetami Nowej Południowej Walii i Zachodnim Sydney.

Wytwarzają i obecnie testują kilka różnych folii w celu zwiększenia plonów, z których każda jest dostosowana do innego rodzaju rośliny.

„Nasza luminescencyjna, emitująca światło folia rolnicza, LLEAF, została zaprojektowana w celu „doładowania” naturalnego światła słonecznego poprzez przesunięcie naturalnego światła w widmo światła, które jest bardziej korzystne dla wzrostu roślin” – mówi współzałożyciel firmy, dr Alex Soeriyadi. „Nasze próby wskazują na potencjał do zwiększenia plonów, poprawy cyklu roślinnego i kontroli zbiorów”.

LLEAF 620 to kolor o niskim spektrum czerwieni, który przyspiesza fotosyntezę i zwiększa produkcję w większości roślin, podczas gdy dla roślin wodnych LLEAF 590 jest najlepszym wyborem do zastosowań, w których wymagana jest penetracja światła przez wodę w celu zwiększenia tempa wzrostu.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Światło o widmie dalekiej czerwieni jest lepsze dla drzew owocowych i kwiatów, dla których LLEAF sprzedaje dwie różne folie, jedną do produkcji, a drugą do wzrostu, które wspinają się do zakresu widma światła 700 nanometrów.

Folie są wykonane ze specjalnych barwników, które absorbują i rozpraszają fotony z zielonego widma światła i emitują je ponownie jako światło czerwone w celu zwiększenia fotosyntezy roślin.

Zmniejszają ilość światła, którego rośliny nie mogą wykorzystać, a rozpraszanie światła, które mogą, odbywa się bardziej równomiernie i w taki sposób, aby zredukować cienie.

Tworzywa sztuczne można łatwo doposażyć w każdą istniejącą konstrukcję szklarni i są bardzo trwałe.

Barwniki są w 100% biodegradowalne i oparte na węglu, nie zawierają metali, podczas gdy folia z tworzywa sztucznego nadaje się w 100% do recyklingu.

Czytaj: „Wirtualny Urzędnik”, czyli Kraków przyjazny mieszkańcom