Przypowieść dla tych, którzy chcą odnaleźć siebie

0
589

Od czasów starożytnych ludzie sami wybierają to, co dla siebie najlepsze. Widzą to, co chcą zobaczyć i to, co bliskie im sercu.

Wiele osób narzeka na to, jak złe są rzeczy, które są wokół nich i przebiegli ludzie. Takie osoby są nieszczęśliwe i cierpią z tego powodu.

Ale są też takie osoby, które wręcz przeciwnie, dostrzegają tylko dobro i dobrych ludzi wokół siebie. Jednocześnie starają się, aby świat wokół nich był coraz lepszy.

Dobro i zło. Biały i czarny. Dwa przeciwieństwa na tym świecie. Istnieje bardzo dobra i stara przypowieść, która dokładnie opisuje te dwie kategorie ludzi.

Pewnego razu kilku świeckich przybyło do jednego starca o imieniu Paisius i oświadczyło, że jeden kapłan żąda od ludu pieniędzy na sakramenty, inny dużo pali i odwiedza bary, a trzeci jest niemoralny …

Starzec odpowiedział im:

– Z własnego doświadczenia wiem, że ludzie w życiu dzielą się na dwie grupy. Tylko na dwie. I każdy z nas będzie albo w jednej, albo w drugiej grupie.

Pierwsza grupa ludzi jest jak muchy. A mucha jest zawsze tam, gdzie jest brudno. Na przykład, gdy w ogrodzie rośnie wiele pięknych, pachnących kwiatów, a na podwórku będzie trochę śmieci, mucha przeleci nad tymi pięknymi kwiatami, nawet ich nie zauważając. Mucha poleci prosto do celu: do brudu. Po dotarciu będzie grzebać w śmieciach, nie zauważając niczego wokół.

Gdyby mucha mogła mówić, i gdybyś Ty ją zapytał, gdzie rosną kwiaty w ogrodzie, ona odpowiedziałaby, że nie wie, że co to w ogóle są kwiaty. Dla muchy byłoby to zaskakujące, że kwiaty istnieją i wydzielają cudowny aromat.

Pierwsza grupa ludzi jest podobna do much. Takie osoby zawsze myślą negatywnie, szukają wszędzie brudu, podstępów, kłamstw, problemów, zmartwień i trosk. Ta grupa ludzi zaprzecza wszystkiemu, co piękne na tym świecie.

Druga grupa ludzi jest jak pszczoły. Jak wiesz, pszczoły szukają pięknych i słodkich kwiatów.

Wyobraźcie sobie, że tutaj w brudnym pokoju, w rogu stoi doniczka z kwiatami. Gdyby pszczoła przyleciała do tego pokoju, przeleciałaby obok kurzu i brudu i skupiłaby się tylko na kwiatach, które dają cudowny i słodki aromat.

I jeśli zapytasz pszczołę, gdzie w pomieszczeniu jest kurz i brud, odpowiedziałaby, że nie ma nic takiego. Powiedziałaby, że w pokoju są tylko piękne kwiaty i wszędzie unosi się cudowny, słodki zapach.

Ludzie dzielą się na dwie kategorie: muchy lub pszczoły. I każdy z nas widzi to, co chce i co jest mu bliższe.

I starzec podsumował swoją wypowiedź:

– Kiedy słyszę, jak ktoś obwinia kogoś innego, opowiadam mu tę przypowieść i proszę, aby wybrał, kim jest: muchą czy pszczołą. A wybór jest zawsze przewidywalny… Bądźcie szczęśliwi!

Źródło i zdjęcie: denzhyttya.pp.ua

Czytaj: Mądra przypowieść o tym, o czym warto rozmawiać i co najlepiej przemilczeć

Czytaj: RANKING NAJWIĘKSZYCH AGLOMERACJI NA ŚWIECIE [WIDEO]