Psy potrafią wyczuć stres w oddechu właściciela

0
259
Badania sugerują, że psy potrafią wyczuć zapach stresu. Zdjęcie: Pixabay

Nasi psi towarzysze po raz kolejny udowodnili, jak bardzo są dostrojeni do naszych uczuć – tym razem w naukowym teście wąchania.

Od dawna powszechnie uważa się, że psy potrafią wykrywać ekstremalne emocje za pomocą zapachu. Teraz naukowcy z Queen’s University Belfast w Wielkiej Brytanii udowodnili, że nos psa wyczuwa to najlepiej.

Naukowcy odkryli, że psy mogą wyczuć stres w naszym oddechu i pocie.

Badania wykazały, że ostry stres zmienia związki znajdujące się w ludzkim pocie i oddechu. W nowym eksperymencie cztery psy otrzymały próbki potu i oddechu pobrane od ludzkich ochotników — przed i po osobach wykonujących trudne ćwiczenia matematyczne.

Cztery psy – zwierzaki zgłoszone przez właścicieli na ochotnika – zostały przeszkolone w „wybieraniu” jednej z trzech puszek zapachowych.

W ponad 650 z 700 prób udało im się zidentyfikować próbkę potu lub oddechu pobraną od zestresowanej osoby.

Naukowcy z Uniwersytetu Queen’s w Belfaście mają nadzieję, że ich badania, opublikowane w czasopiśmie Plos One, pomogą w szkoleniu psów terapeutycznych.

Czytaj: Coraz więcej zwierząt w krakowskim schronisku

Psy doświadczają swojego świata poprzez zapach. A ich bardzo czułe zdolności wykrywania zapachu są już wykorzystywane do wykrywania narkotyków, materiałów wybuchowych i chorób, w tym niektórych nowotworów, cukrzycy, a nawet Covid.

„Mieliśmy wiele dowodów na to, że psy potrafią wyczuć zapachy od ludzi, które są związane z pewnymi schorzeniami lub chorobami – ale nie mamy zbyt wielu dowodów na to, że mogą wyczuć różnice w naszym stanie psychicznym” – powiedziała wiodąca badaczka Clara Wilson.

Nos psa jest bardzo czułym detektorem chemicznym. Zdjęcie: Pixabay

„Chociaż jest prawdopodobne, że w prawdziwym kontekście psy odbierają nasz stres z różnych sygnałów kontekstowych, wykazaliśmy za pomocą badania laboratoryjnego, że istnieje potwierdzony składnik zapachowy, który prawdopodobnie przyczynia się do zdolności psów do wyczuwania kiedy jesteśmy zestresowani” – powiedziała Wilson w e-mailu.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

W ramach swoich badań Wilson i jej koledzy najpierw postanowili wyszkolić 20 różnych psów, aby wskazywały nosem próbki od osoby, która była zestresowana. (Pod koniec okresu szkolenia 16 psów zostało wycofanych z różnych powodów, w tym z powodu problemów z uwagą i nudy).

Naukowcy przetestowali wyszkolone psy za pomocą maszyny, która oferowała trzy opcje: nieużywany kawałek gazy, próbka od osoby zestresowanej i jedna od tej samej osoby, gdy nie jest zestresowana.

Naukowcy zbadali również poziom stresu przed i po rozwiązaniu trudnego zadania matematycznego.

Dokładność psów w wykrywaniu próbek stresu — od 90 do 96,88 procent — była nawet lepsza niż przewidywali naukowcy.

Wiedząc, że zmiany chemiczne w pocie i oddechu mogą wynikać ze stresu, oczekiwano, że psy będą w stanie wyczuć różnicę, powiedziała Wilson. „Wciąż jednak byliśmy zaskoczeni, gdy po raz pierwszy pokazano psom próbki przed i po zadaniu matematycznym i psy czuły różnicę”.

Jedną z rzeczy, których badania nie ujawniają, jest to, czy psy odczuwają empatię, gdy dana osoba jest zestresowana.

„Ponieważ psy były szkolone z pozytywnym wzmocnieniem, aby znaleźć swój cel, były wyraźnie podekscytowane, gdy znalazły go w składzie, zamiast same okazywać jakikolwiek stres” – powiedziała Wilson.

Porównała to do psów, które potrafią wyczuć raka, wybierając próbki oddechu w szeregu. Przyszłe badania mogą zbadać, czy zapach jest ważną częścią postrzegania ludzkich emocji przez psa, powiedziała Wilson.

Czytaj: Mój pies ratownik uratował mnie, wywąchując mojego raka

Odkrycia „mają doskonały sens” – powiedział dr Nicholas Dodman, emerytowany profesor w Szkole Medycyny Weterynaryjnej Cummingsa na Uniwersytecie Tufts oraz dyrektor generalny i prezes Centrum Badań Nad Zachowaniem Psów.

„Psy mają niesamowity węch” – powiedział Dodman, który jest także autorem „Zwierzęta na kanapie: neurotyczne psy, kompulsywne koty, niespokojne ptaki i nowa nauka o psychiatrii zwierząt”.

Aby wyrazić to w liczbach, mamy 12 milionów receptorów węchu” – powiedział. „Psy mają co najmniej 50 razy więcej”.

Psy to nie jedyne zwierzęta z bardzo wrażliwymi zmysłami węchu.

Niektórzy uważają, że kot terapeutyczny, Oscar, wyczuwał nadchodzącą śmierć na podstawie zmiany w zapachu ludzi, gdy byli bliscy śmierci, powiedział Dodman.

Dr Katherine Houpt wskazuje na badanie na koniach, które wykazało, że na podstawie zapachu ciała „zwierzęta potrafią odróżnić ludzi, którzy oglądali horrory, a tych, którzy oglądali komedie”.

Houpt pochwaliła badaczy za skrupulatność ich metod.

„Naprawdę starannie szkolili swoje psy” – powiedziała Houpt, emerytowana profesorka behawioru zwierząt w Wyższej Szkole Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Cornell.

Trudno powiedzieć, czy psy utożsamiają to, co pachną, z rzeczywistym uczuciem stresu, powiedziała Houpt.

„Tak, potrafią odróżnić, ale czy ich to obchodzi?” powiedziała. „Prawdopodobnie tak i dlatego są dobrymi zwierzętami do terapii emocjonalnej”.