Psychologia dawania

0
279
Zdjęcie: Pixabay

Dlaczego darczyńcy przekazują pieniądze organizacjom non-profit? Czy wybór darowizny jest wyłącznie altruistyczny, czy są inne powody, by dać?

Badania pokazują, że darowizny charytatywne poprawiają samoocenę, zwiększają poczucie więzi dawców ze światem oraz sprawiają, że dawcy są szczęśliwsi i zdrowsi. To skłoniło mnie do myślenia: „Czy dawcy motywują się tymi psychologicznymi korzyściami płynącymi z dawania?” Korzyści płynące z oddawania obejmują wszystko, od większego poczucia dumy i celu do pozytywnej samooceny. Kiedy zaczęłam lepiej rozumieć dawanie, odkryłam następujące wspólne motywacje wśród filantropów.

Wiara w misję

Nic dziwnego, że ludzie, którzy mają żywotny interes w pracy organizacji non-profit, przekażą darowiznę, ponieważ podzielają tę samą misję i wartości. Według ankiety przeprowadzonej w 2016 r. przez U.S. Trust, 54% darczyńców podało „wiarę w misję organizacji” jako główną motywację darowizny. Darczyńcy, którzy pasjonują się misją organizacji non-profit, mogą być jednymi z jej najbardziej konsekwentnych zwolenników, ponieważ czują się oddani pracy i sukcesowi organizacji.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Tworzenie zmian

Wśród ankietowanych darczyńców 44% podało, że „wierzy, że ich prezent może coś zmienić” i jest to główny czynnik motywujący do przekazania darowizny na rzecz organizacji non-profit. Ponadto 27% darczyńców podało „oddawanie się społeczności” jako główny powód darowizny.

Według doradcy filantropijnego Seana Stannarda-Stocktona te motywacje nie są niczym niezwykłym. Pisze, że wielu ludzi to istoty wspólnotowe, więc dawanie przeplata się z poczuciem więzi ze społecznością. Ludzie często pragną poczucia związku i celu w życiu. Dlatego dawanie pieniędzy, czasu i energii to sposób, w jaki ludzie starają się znaleźć sens.

Czytaj: Nowa mieszkanka wrocławskiego zoo. Jest śliczna i zdrowa!

Poczucie satysfakcji osobistej

Wśród ankietowanych darczyńców 39% podało „doświadczenie osobistej satysfakcji, przyjemności lub spełnienia” jako główną motywację darowizny. Ekonomista James Andreoni odnosi się do poczucia osobistej satysfakcji, której ludzie doświadczają po przekazaniu darowizny jako „ciepłego blasku”.

Według Andreoni ciepły blask różni się od altruizmu. Altruizm to bezinteresowność, podczas gdy doświadczenie spełnienia po przekazaniu wiąże się z pewnym interesem własnym. Jednak Andreoni twierdzi, że działanie we własnym interesie niekoniecznie oznacza samolubne działanie. Wiele istot ludzkich w naturalny sposób chce być połączonych i pomocnych, więc motywacje ciepłego blasku nie powinny być spisane na straty jako samolubne.

Czytaj: Sekret szczęścia? Wydawaj pieniądze na doświadczenia, a nie na rzeczy materialne

Prośba o darowiznę

Co zaskakujące, 29% ankietowanych darczyńców wskazało „proszenie o wniesienie datku” jako główną motywację do dawania. W rzeczywistości naukowcy odkryli, że około 85% darowizn na cele charytatywne pochodzi z bezpośredniego poproszenia darczyńców. Ten efekt niekoniecznie wynika z presji rówieśników. Zamiast tego wzmacnia zasadę pozyskiwania funduszy, zgodnie z którą prośby darczyńców powinny być jak najbardziej bezpośrednie i spersonalizowane. Poszczególne osoby czują się osobiście zaproszone do wniesienia wkładu i że ich darowizna jest potrzebna.

Wolontariat i osobisty kontakt

Dawcy, którzy zgłosili się na ochotnika wolontariatu, oddali średnio o 56% więcej niż ci, którzy tego nie zrobili. Efekt ten nie jest całkowicie zaskakujący, ponieważ im więcej osób angażuje się w organizację, tym większe jest prawdopodobieństwo, że zobaczą jej skuteczność. Ponadto wolontariusze są bardziej skłonni do osobistego zaangażowania w misję organizacji, a tym samym są bardziej zainteresowani jej sukcesem.

Po zbadaniu tych motywacji darczyńców jasne jest, że darczyńcy poświęcają czas i pieniądze z różnych powodów, od wiary w misję organizacji po poczucie satysfakcji i celu. Tylko sami darczyńcy wiedzą, co motywuje ich wkład. A korzyści jest mnóstwo. Co zatem motywuje Cię do dawania?