Psychologia życia: jak cieszyć się życiem? 10 sposobów, by przestać gonić za szczęściem

0
823

Ludzie gonią za szczęściem i nie zauważają, że ono jest blisko – w ich rękach.

Każdy z nas inaczej pojmuje szczęście. Dla jednego będą to pieniądze, dla drugiego miłość, dla innych nowy samochód, zdrowie, przyjaciele, podróże, lodówka pełna jedzenia, itd. W końcu wszyscy jesteśmy bardzo różni, więc nie ma się co dziwić.

Czytaj: Chcesz poznać przepis na szczęście? Proszę bardzo – od 50 lat jest taki sam!

Kiedy czujesz się źle i sprawy w Twoim życiu idą nie tak, zwroty, takie jak „Po prostu musisz odpocząć” lub „Ciesz się życiem i nie myśl o niczym złym” nie są pocieszające. W takich momentach jedyną rzeczą, o której się myśli jest przetrwanie w niekończącym się wichrze problemów. Po prostu trzeba przez to wszystko przejść.

„Szczęście jest jak motyl. Kiedy je ścigasz, próbując złapać, zawsze się wymknie. Ale kiedy usiądziesz i się uspokoisz, motyl sam przyleci na Twoje ramię”.

10 sposobów na czerpanie radości z życia – tu i teraz

1. Przestań próbować być szczęśliwy na siłę

Szczęście nie jest czymś, co można złapać. Dlatego ściganie szczęścia jest bezcelowe i bezużyteczne. Musisz tylko pozwolić, by szczęście samo do Ciebie przyszło. To stwierdzenie może zaskoczyć większość ludzi, szczególnie tych, którzy interesują się różnymi naukami na temat pozytywnego myślenia i motywacji. Ale szczęścia nie da się złapać za pomocą siatki, jak motyla latem.

Szczęście jest stanem naturalnym. Oznacza to, że znajdziesz je tylko wtedy, gdy nie będziesz się na tym skupiać. Pozwól, aby przez Ciebie przechodziły uczucia i doświadczenia. Im mniej się oprzesz problemom, tym bardziej będziesz szczęśliwy.

2. Żyj dzisiaj

Mówi się, że jeśli jesteś niespokojny, to żyjesz w przeszłości, a jeśli cierpisz na depresję, to żyjesz w przyszłości. A Ty żyjesz Tu i Teraz, to znaczy w teraźniejszości. Przeszłość i przyszłość są tylko tymczasowymi iluzjami w nieskończonym i wiecznym „teraz”. Życie przeszłością lub przyszłością jest sposobem na ukrycie się przed rzeczywistością i nic więcej.

Próba znalezienia szczęścia poprzez skupianie się na tym, co może się wydarzyć w przyszłości, dystansuje do życia w teraźniejszości. Naucz się żyć Tu i Teraz, koncentrując się na tym, co dzieje się w tej chwili. W ten sposób będziesz mógł w pełni wykorzystać to, co masz.

„Cała negatywność jest spowodowana zaprzeczeniem teraźniejszości. Lęk, napięcie, stres – wszystko to są przejawy strachu. Jest to spowodowane faktem, że jesteśmy mentalnie bardziej obecni w przyszłości niż teraźniejszości” – Eckhart Tolle

Aby znaleźć szczęście musisz najpierw znaleźć rozsądną równowagę między dniem dzisiejszym, a troską o przyszłość. Nie ma innego wyjścia.

3. Nie zawsze próbuj dominować

W swojej książce „Hygge. Klucz do szczęścia” Meik Wiking wyjaśnia, że w komunikacji z innymi ludźmi nie chodzi tylko o spędzanie z nimi czasu, ale także o to, aby nie dominować ani nie robić dobrego wrażenia na siłę. Będziesz czuł się znacznie szczęśliwszy, kiedy nie będziesz próbował nikomu niczego udowodnić. Po prostu ciesz się rozmową i towarzystwem.

Ludzie, którzy próbują dominować, nieustannie kłócą się o rzeczy hipotetyczne, aranżując dramaty podczas ważnych świąt i spotkań. Najbardziej paradoksalnie, zamiast budzić podziw, dzieje się zupełnie odwrotnie.

Aby znaleźć szczęście musisz zrozumieć, że wszyscy ludzie są równi. Każdy może Cię czegoś nowego nauczyć. Jeśli zaczniesz traktować innych w ten sposób, zniknie strach, że jesteś „gorszy od kogoś”, i jednocześnie zniknie potrzeba przekonania kogoś o czymś.

4. Zauważaj małe radości i ciesz się nimi

Kiedy myślimy o próbie czerpania radości z życia, przychodzą nam na myśl tylko niektóre niesamowite rzeczy. Błędnie wierzymy, że bycie szczęśliwym to wakacje na luksusowej wyspie lub wygrana na loterii. Naucz się dziękować przeznaczeniu za każdą chwilę, doceniaj i ciesz się małymi prezentami, które otrzymujesz każdego dnia.

„Proste rzeczy są jednocześnie niezwykłymi rzeczami i tylko mądrzy mogą je zobaczyć”

Wiele osób myśli o szczęściu. Wierzą, że aby poczuć prawdziwą radość, wszystko w ich życiu musi być idealne. W rzeczywistości tak nie jest. Prawdziwą radością jest znalezienie szczęścia tam, gdzie jesteś dzisiaj, z tą osobą, która jest obok Ciebie.

5. Rozwijaj tylko pozytywne relacje

Bez względu na to, czy jesteś introwertykiem, czy ekstrawertykiem, jakość życia zależy od ludzi, którymi się otaczamy. Upodobniamy się do osób, z którymi spędzamy dużo czasu. Nasze szczęście nie jest związane z ilością naszych relacji, ale z ich jakością.

Musisz rozwijać relacje z ludźmi, którzy naprawdę ci odpowiadają. Tylko wtedy, gdy obok Ciebie znajduje się prawdziwie bratnia dusza, która ceni prawdziwe relacje, możesz mówić o radości i szczęściu.

6. Staraj się ciągle uczyć czegoś nowego

Kiedy traktujesz życie tak, jakbyś wiedział wszystko o wszystkim od dawna, w rzeczywistości pozbawiasz się możliwości zdobycia ważnych nowych doświadczeń. Jeśli jesteś przekonany, że wiesz z góry, co się stanie, jeśli zrobisz coś nowego lub pójdziesz do miejsc, w których nigdy wcześniej nie byłeś … po prostu zrób to. Spotka Cię wielka niespodzianka.

Traktuj życie jak szkołę, w której zawsze możesz nauczyć się czegoś nowego. Tylko poprzez cierpienie i rozczarowanie możesz zdobyć niezbędne doświadczenie i mądrość.

Każdy na Ziemi może zostać Twoim nauczycielem. Im więcej doświadczysz, tym lepiej.

7. Traktuj ciężkie czasy jako okazję do zmian

Szczęśliwi ludzie nie są na szczycie szczęścia w każdym momencie swojego życia. I to jest ważny fakt. Należy cieszyć się małymi radościami, które los ci wysyła.

Należy być gotowym do nauki i zmiany. Nie wolno utknąć na swojej drodze życiowej. Należy zrozumieć, że cały czas trzeba posuwać się do przodu, a nie stać w miejscu. bo jak staniesz w miejscu, to tak jakbyś się cofał.

„Myślę, że wszyscy jesteśmy jak gwiazdy. Czasami coś się dzieje i jesteśmy rozrywani na strzępy. W takich momentach myślimy, że umieramy, ale w rzeczywistości przekształcamy się w supernową gwiazdę. Potem patrzymy na siebie i zdajemy sobie sprawę, że staliśmy się jeszcze lepsi niż przedtem”! – Joybella

Prawdziwą naturą życia jest ciągły ruch i ciągła ewolucja. Nawet jeśli nie chcesz, życie będzie naciskać na zmiany. Będziesz czuł się coraz mniej wygodnie tam, gdzie jesteś teraz. Możesz więc uniknąć bólu i cierpienia, koncentrując się na sile wewnętrzej. Nie czekaj, aż życie da ci „kopa z dupę”.

8. Nie marnuj energii na to, co nie jest warte

Jesteśmy przekonani, że większość ludzi doskonale zdaje sobie sprawę, że jeśli pójdą do znienawidzonej pracy lub pozostaną w destrukcyjnym związku przez resztę życia, to nie ma w tym wiele radości. Jednak wielu nie zdaje sobie sprawy, że mamy wystarczającą moc, aby zmienić nasze życie na lepsze.

„Słowa mają najsilniejszą moc dostępną dla człowieka. Możemy użyć tej mocy dla dobra, aby zainspirować i zmotywować, lub możemy wyrządzić krzywdę, jeśli są to słowa rozpaczy. Słowa mają niesamowitą moc: mogą pomagać, leczyć, przeszkadzać, ranić, krzywdzić, upokarzać i niszczyć” – Yehuda Berg.

Jeśli zainwestujesz całą swoją energię w pewne myśli – zaczną one dosłownie „budzić się do życia”. Bądź więc bardzo ostrożny z tym, co myślisz. Ponieważ myśl bardzo szybko zmienia się w to, co czujesz, a następnie w to, co wierzysz.

9. Znajdź czas na „bezczynność”.

„Celem życia jest życie. Żyj, starając się przeżyć jak najwięcej doświadczeń, obejmuj wszystko i wszystkich, i zawsze pozostań otwartym i odważnym wobec wszystkiego, co nowe i nieznane” – Eleanor Roosevelt

Jak powiedziała Eleanor Roosevelt, szczęście nie jest celem życia, ale jego produktem ubocznym. Dlatego ściganie szczęścia w każdej sekundzie życia, a także leżąc na kanapie i czekając, jest bez znaczenia. Ironią życia jest to, że szczęście nie zależy od tego, ile radości uda ci się „złapać”, ale od tego, ile pozwolisz wejść szczęściu w swoje życie. Musisz więc stworzyć w swoim życiu wolną przestrzeń, aby wpuścić wszystko, co piękne i niesamowite.

Szczęścia nie można przeżywać co minutę. Zajmie ci dużo czasu, zanim nauczysz się cieszyć codziennymi chwilami w swoim życiu. Na przykład, kiedy czytasz ulubioną książkę, lub kiedy siedzisz w wygodnym fotelu, lub kiedy rozmawiasz z ukochana osobą, lub kiedy rano patrzysz przez okno. W każdym takim drobiazgu kryje się największe szczęście człowieka – szczęście życia na tej Ziemi. Ale samo w sobie zrozumienie tego nie nastąpi, należy znaleźć czas na „bezczynność”.

10. Naucz się bawić

Kiedy byliśmy dziećmi, cały dzień zajmowaliśmy się tylko fantazjowaniem i zabawą. Dla nas świat był płótnem, na którym malowaliśmy wszystko, czego dusza zapragnęła. Wymyślaliśmy co tylko chcieliśmy i wierzyliśmy, że wszystko może się zdarzyć.

Stałeś się dorosły, ale nic się nie zmieniło. Nadal możesz malować świat, ale Ty o tym zapomniałeś. Nie pozwól, aby pragmatyczny świat dorosłych zabrał ci to, co najcenniejsze – magię i czar życia. Jeśli naprawdę chcesz być szczęśliwy – zrób coś, co daje ci radość, pobaw się i niech ci to da prawdziwą przyjemność. Rysuj, baw się w piasku, graj w ulubioną grę, stwórz coś i wymyśl!

Jeśli będziesz umiał spojrzeć na świat oczami dziecka to znak, że jesteś gotowy pogodzić się z dzieckiem, które zawsze w Tobie mieszkało. Ciesz się życiem z otwartą duszą i sercem jak dziecko. Bądź sobą. Jak wiele, wiele lat temu…

Podziel się swoimi przemyśleniami w komentarzu.

Czytaj: Na ulice Poznania wyjadą nowe autobusy elektryczne