Psychologiczne i psychiczne skutki braku snu

0
341
Niedospanie grozi przedwczesną śmiercią. Nie ignoruj tego. Zdjęcie: Pixabay

W dzisiejszych czasach prawie niemożliwe jest odpowiednie spanie. Mamy tysiące rzeczy, które rozpraszają nas przed pójściem spać, spotęgowane przez cały codzienny stres, przez który przechodzimy.

Dzisiaj zajmiemy się tym, co definiuje jakość snu i utratę snu, ich wpływ na nasze zdrowie psychiczne i fizyczne oraz jak niewielkie zmiany w naszym stylu życia mogą pomóc nam uzyskać jak najwięcej snu.

To odwieczny problem

Psychiczne skutki utraty snu wpływają na ludzi w różny sposób. Eksperci w dziedzinie psychiatrii uważają, że brak snu dotyka ludzi na różne sposoby, od nastolatków po osoby starsze i wszystkich pomiędzy.

Jedno z badań sugeruje, że dług senny negatywnie wpływa na nasze zdrowie fizyczne i emocje.

Niemożność osiągnięcia zdrowego snu wykracza poza senność w ciągu dnia dla nastolatków i studentów. Dojrzewanie, zmiany hormonalne i nieregularny czas snu zwiększają czynnik ryzyka depresji i lęku u nastolatków, czyniąc je podwójnie podatnymi.

Nie tylko młode osoby powinny zwracać większą uwagę na dbanie o zdrowie snu. Nikt nie jest bezpieczny przed zaburzeniami snu i odpowiadającymi im reakcjami na zdrowie psychiczne.

Dorośli też mogą mieć problemy z dobrą jakością snu. Oprócz zwiększonego ryzyka wystąpienia problemów ze zdrowiem fizycznym, takich jak choroby serca i wysokie ciśnienie krwi z powodu wieku, brak snu oznacza również wolniejsze funkcjonowanie mózgu i niestabilne wahania nastroju.

Wolniejszy czas reakcji i zaburzenia nastroju nie są jedynymi negatywnymi skutkami utraty snu u dorosłych. Badania snu wykazały, że osoby starsze są podatne na objawy depresji, choć nie tak bardzo jak nastolatki.

Chociaż problem sięga głębiej niż utrata godzin snu, aż do sposobu działania kory mózgowej, warto zrozumieć, w jaki sposób sen może wpływać na mózg i jak może zwiększać ryzyko wystąpienia zaburzeń psychicznych.

Krótkoterminowe skutki braku snu mogą obejmować minimalne lub zauważalne zaburzenia psychiczne, ale z czasem te wady będą miały ogromny wpływ na stan zdrowia psychicznego.

Ulepszone nawyki snu, lepsze myśli

Według znanej ekspertki od snu Soomi Lee, optymalny czas snu dla dorosłych to ponad 6 godzin. Oto kilka wskazówek, jak szybciej zasnąć i spać dłużej.

Przeanalizuj swoją sypialnię

Twoja sypialnia jest przedłużeniem Twojej osobowości, więc powinna odzwierciedlać to, z czym czujesz się komfortowo, od dekoracji, estetyki po to, jak wolisz spać.

Jednym ze sposobów na uzyskanie wystarczającej ilości snu jest zaprojektowanie pokoju tak, aby był bardziej relaksujący. Jeśli myślisz o zakupie nowej pościeli lub poduszek, to zrób to później. Najpierw musisz opanować zmysły.

Świece zapachowe to doskonały sposób na zasypianie. Zapachy, takie jak lawenda czy jaśmin, uspokajają i poprawiają sen. Zamiast świec, jeszcze lepsze będą rośliny doniczkowe. Więcej informacji w poniższym linku.

Czytaj: Czy w sypialni powinny znajdować się rośliny doniczkowe oczyszczające powietrze?

Czy masz problemy z synchronizacją rytmu dobowego lub wewnętrznego zegara biologicznego? Dzieje się tak z powodu natrętnych bodźców, takich jak ekstremalne światło słoneczne lub niebieskie światło z gadżetów i monitorów komputerowych. Możesz zainwestować w rolety zaciemniające lub ciężkie zasłony, aby zablokować światło słoneczne i stoliki nocne, na których można umieścić swoje urządzenia.

To samo dotyczy głośnych i irytujących dźwięków. Całkowicie wyciszony pokój ułatwia zasypianie.

Pixabay

Czas na sen

Niestabilny zegar biologiczny oznacza nie tylko drzemki w godzinach pracy lub częste ziewanie, ponieważ badania wykazały, że nieregularność snu może prowadzić do dziwnego uczucia zmęczenia i wahań nastroju.

Chroń swoje zdrowie psychiczne, przestrzegając ustalonej rutyny przed snem. Spanie i budzenie się w regularnych odstępach czasu pomaga organizmowi efektywnie odpoczywać.

Według badań istnieją dwie istotne części snu: sen głęboki lub ten etap, w którym funkcje organizmu ulegają spowolnieniu, w tym reaktywność mózgu i faza REM lub sen o szybkim ruchu gałek ocznych.

Najlepiej, jeśli chcesz osiągnąć i utrzymać głęboki sen tak szybko, jak to możliwe. Trzymając się regularnej pory snu, uczysz się szybciej zasypiać, co skutkuje bardziej spokojnym snem!

Ustalenie, która godzina Ci odpowiada, może być trudne. Eksperci sugerują dorosłym od siedmiu do dziewięciu godzin snu, więc właśnie do tego należy dążyć. Szybko odczujesz, ile godzin ci wystarczy, aby rano wstawać wyspanym i wypoczętym. Po prostu wsłuchaj się w swoje ciało.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Ulepszenia, w które warto zainwestować

Rozmawialiśmy o Twojej sypialni jako całości, więc teraz nadszedł czas, aby zastanowić się nad swoim łóżkiem. Czy nadal zapewnia Ci komfort?

Ulepszenie ustawień snu niekoniecznie oznacza zakup nowego materaca, ale jeśli masz dodatkową gotówkę, to idź to zrób!

Wybór fachowo wykonanej poduszki również oznacza lepszy sen.

Jeśli chodzi o prześcieradła, to powinny one pasować nie tylko do Twojego wystroju, ale również do Twojego ciała. Zbyt mały przepływ powietrza sprawi, że będziesz przemoknięty, podczas gdy zbyt duża oddychalność może powodować przeziębienie rano. Nie bój się zainwestować w wysokiej jakości prześcieradła. Są warte swojej ceny, zaufaj nam.

Czytaj: Nowa restauracja w centrum Wrocławia!

Nie ignoruj niedospania

Utrata snu jest nieunikniona. Czasami życie nie idzie zgodnie z planem, a nasze pory snu są zrujnowane. Innym razem serial Netflix jest tak dobry, że zarywasz noce, aż nie skończysz go oglądać.

Problem z niewystarczającą ilością snu nie jest czymś, co możesz i powinieneś zignorować. Jego konsekwencje mogą nie być zauważalne ani teraz, ani jutro, ale w końcu Cię dopadną.

Aby zapobiec problemom w przyszłości, warto traktować sen jako cenny czas na relaks zarówno dla ciała, jak i umysłu.