Psychologowie twierdzą, że bałagan wywołuje stres i niepokój

0
837
Niestety, bałagan ma kiepski wpływ na Twoje zdrowie i samopoczucie. Zdjęcie: curiousmindmagazine

Wyobraź sobie taką sytuację: wracasz do domu po ciężkim dniu w pracy i pierwszą rzeczą, którą zauważasz, przechodząc przez drzwi, jest to, że w mieszkaniu wygląda tak, jakby przeszedł huragan.

Wszędzie leżą porozrzucane ubrania Twoich dzieci, książki są na stole, podłodze i na parapecie, zabawki są dosłownie wszędzie, zlew kuchenny jest pełen brudnych naczyń, na stoliku kawowym jest pełno pustych i do połowy zapełnionych filiżanek i nie zapominajmy o psie, który połamał z nudów kilka doniczek.

Prawdopodobne jest, że możesz dostać ataku paniki i od razu zwariować. Ale nie martw się. Nie jesteś szalona i nie ma w Tobie nic złego. W rzeczywistości psychologowie twierdzą, że zagracona przestrzeń wywołuje stres i niepokój.

Czytaj: 9 ukrytych problemów psychologicznych, które rozpoznasz po stanie Twojego domu.

Psycholog Sherrie Bourg Carter mówi: „Bałagan może odegrać znaczącą rolę na temat tego, co myślimy o naszym domu, miejscu pracy i nas samych. Brudny dom i miejsce pracy sprawiają, że czujemy się niespokojni, bezradni i przytłoczeni. A jednak bałagan rzadko jest uznawany za znaczące źródło stresu w naszym życiu.”

Pytanie brzmi: dlaczego bałagan jest stresujący i wywołuje niepokój?

Według Carter istnieje 8 głównych powodów:

Bałagan sprawia, że czujemy się przytłoczeni, ponieważ naraża nas na wiele nieistotnych bodźców, przez co zmusza nasze zmysły do pracy w nadgodzinach.

Odciąga naszą uwagę od rzeczy, na których powinniśmy się skupić.

Utrudnia nam relaks psychiczny i fizyczny.

Sygnalizuje naszemu mózgowi, że nasza praca nigdy się nie skończy.

To sprawia, że zastanawiamy się, jak posprzątać i ogarnąć cały bałagan.

Czujemy się winni, że nie jesteśmy bardziej zorganizowani i zawstydzeni, zwłaszcza gdy ktoś składa nam nieoczekiwaną wizytę.

Utrudnia to naszą produktywność i kreatywność.

Frustruje nas, utrudniając nam znalezienie tego, czego potrzebujemy, np wyłączenie wszystkich myśli chociaż na chwilę.

Na szczęście, w przeciwieństwie do innych stresorów życiowych, takich jak nasze relacje lub praca, bałagan można łatwo naprawić.

Oto, jak możesz to skutecznie zrobić, według Carter:

1.Jeśli w Twoim domu jest duży bałagan, nie sprzątaj wszystkiego sama. Zamiast tego zaangażuj całą rodzinę.

Możesz to zrobić, czyniąc każdą osobę odpowiedzialną za jeden pokój. A jeśli jesteś sama, zacznij od uporządkowania bałaganu w jednym pokoju na raz i zakończ porządkowanie tego obszaru, zanim przejdziesz do następnego.

2. Możesz zapobiec temu, że w całym domu będą porozrzucane rzeczy, jeśli stworzysz określone miejsca dla przedmiotów, których często używasz. W ten sposób szybciej i łatwiej znajdziesz to, czego szukasz.

Unikaj jednak przechowywania przedmiotów na otwartych półkach, ponieważ nadal będziesz widzieć bałagan, który wywołuje stres. Zamiast tego przechowuj przedmioty w „zamkniętych” miejscach, takich jak szafki i szuflady.

3. Pozbądź się rzeczy, których nie używasz, nie potrzebujesz lub nie chcesz. Bez względu na to, czy poddasz je recyklingowi, podarujesz, czy po prostu wyrzucisz, nie ma to znaczenia – po prostu upewnij się, że nie zajmują one już niepotrzebnego miejsca w Twoim domu.

Jeśli chodzi o przedmioty, których rzadko używasz, możesz je przechowywać w skrzynkach (np. w garażu), aby zrobić więcej miejsca na rzeczy, których używasz częściej.

4. Po zakończeniu używania jakiejś rzeczy, od razu odnieś je w wyznaczone miejsce. W ten sposób zapobiegniesz gromadzeniu się rzeczy w całym domu, a co za tym idzie unikniesz bałaganu.

5. Upewnij się, że nie pozwalasz papierom zamieniać się w stosy. Przejrzyj wszystkie swoje gazety, czasopisma, menu, ulotki i pocztę, i pozbądź się tych papierów, których nie potrzebujesz.

6. Uporządkuj swoje miejsce pracy po zakończeniu pracy. W ten sposób poczujesz się bardziej usatysfakcjonowana, ponieważ będziesz wiedziała, że skończyłaś swoją pracę, i wierzę, że zgodzisz się ze mną, że czujesz się naprawdę dobrze po powrocie do czystej przestrzeni.

7. Nie zapomnij też sprawić, żeby sprzątanie było fajnie. W trakcie sprzątania włącz swoje ulubione piosenki. W ten sposób nie tylko będziesz cieszyć się muzyką, ale czas minie szybciej i zapewne będziesz pracować szybciej.

Czytaj: W Krakowie w lipcu powiększy się strefa płatnego parkowania