Pszczoły sępowe żywią się martwym ciałem, a nie nektarem i produkują słodki miód

0
1236
Pszczoła sępowa. Zdjęcie: Aljaz Kavcic/Unsplash

Podczas gdy zdecydowana większość gatunków pszczół polega na pyłkach i nektarze kwiatów jako składnikach odżywczych, kilka tak zwanych „pszczół sępowych” wyewoluowało, aby ucztować na padlinie, podobnie jak sępy czy hieny.

Dopiero kilkadziesiąt lat temu entomolodzy dokonali dość zdumiewającego odkrycia, że nie wszystkie pszczoły żywią się pyłkiem i nektarem.

Głęboko w lasach deszczowych Kostaryki znaleźli trzy gatunki pszczół, które wolały bardziej martwe mięso od kwiatów. W niedawno opublikowanym badaniu naukowcy wykazali, że te „pszczoły sępowe” miały bakterie jelitowe, które wydawały się rozwijać w kwaśnym środowisku, podobnie jak bakterie znajdujące się w jelitach innych stworzeń kochających padlinę, takich jak sępy i hieny. Kolejnym zaskakującym odkryciem było to, że pomimo niezwykłej diety pszczoły sępowe nadal produkowały słodki miód.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

„Najłatwiej myśleć o pszczołach, że są to osy wegetariańskie. Wyewoluowały z os. Dosłownie tym, co odróżnia je od os, jest to, że są wegetarianami” – powiedziała Jessica Maccaro, doktorantka z entomologii na Uniwersytecie Kalifornijskim w Riverside (UCR). „Więc to jest naprawdę zaskakujące”.

Ważne jest, aby podkreślić, że nawet osy ucztują tylko na świeżym mięsie, ponieważ padlina jest zwykle pełna potencjalnie śmiertelnych bakterii, takich jak salmonella i inne toksyczne związki. Dlatego tylko nieliczne zwierzęta mają żołądek, aby poradzić sobie z dietą opartą na padlinie, w tym trzy gatunki pszczół sępowych.

Czytaj: Nowy mural we Wrocławiu jest jednocześnie hotelem dla pszczół

Mięsożerne „pszczoły sępowe”. Źródło: Facebook

Wieszając kawałki surowego kurczaka na drzewach w lasach deszczowych Kostaryki, entomolodzy przyciągnęli kilka różnych pszczół, niektóre ucztowały zarówno na nektarze, jak i na mięsie, a trzy preferowały tylko mięso.

To właśnie te ostatnie pszczoły sępowe przykuły uwagę entomologów w ciągu ostatnich kilku lat. To dlatego, że drobnoustroje w ich jelitach były zupełnie inne niż te, które zwykle obserwuje się u pszczół.

„Bakterie te są podobne do bakterii występujących u prawdziwych sępów, a także hien i innych żywiących się padliną, prawdopodobnie po to, aby chronić je przed patogenami, które pojawiają się na padlinie” – napisał Quinn McFrederick, entomolog z UCR w komunikacie prasowym.

Czytaj: Ściana uli – ten klif to wyjątkowe sanktuarium dzikich pszczół

Jedną z tajemnic, którą entomolodzy mają nadzieję odkryć w następnej kolejności, jest to, co dzieje się z zebraną padliną, którą pszczoły sępowe przechowują w specjalnych strąkach przez okres do dwóch tygodni, zanim ją skonsumują i nakarmią nią swoje młode. Podobno pszczoły nie dotykają mięsa przez dwa tygodnie, więc naukowcy są ciekawi, co w tym czasie dzieje się z nim w strąkach.

Co ciekawe, naukowcy donoszą, że chociaż pszczoły sępowe żywią się martwym mięsem, ich miód jest nadal słodki i jadalny. Jednak znając ich dietę, kto chciałby tego spróbować?