Puchacz niewidziany od 150 lat uchwycony na aparacie

0
344
Dr Robert Williams

Kiedy dr Joseph Tobias zobaczył, jak duży jest ptak, który właśnie przeleciał nad jego głową, po prostu założył, że to orzeł. W końcu żaden inny ptak w Ghanie nie mógł być tak duży.

Puchacz Shelley był widziany w Ghanie przez naukowców dr Josepha Tobiasa i dr Roberta Williamsa. To właśnie oni byli pierwszymi, którzy od 1870 roku zobaczyli ptaka w dziczy Ghany – i pierwszymi, którzy stworzyli wyraźne zdjęcie jednej z największych sów na świecie.

Dr Tobias powiedział o tym szczególnym momencie: „Sowa usiadła na niskiej gałęzi, a kiedy podnieśliśmy lornetkę, opadły nam szczęki. W afrykańskich lasach deszczowych nie ma tak dużych sów”.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Dr Robert Williams, niezależny ekolog, był w tej chwili z Tobiasem i obaj zrobili zdjęcia ptaka, który pozostał tam tylko przez 10-15 sekund.

Na szczęście zdjęcia wyraźnie ukazywały żółty dziób, ogromną posturę i czarne oczy – kombinację, która wykluczyła wszystkie inne afrykańskie sowy leśne.

Szacuje się, że puchacz Shelley, wymieniony jako zagrożony przez IUCN, występuje w liczbie od około 1500 do 7000 — trudno jest uzyskać dokładne dane, ponieważ jest notorycznie samotny.

Czytaj: Piękna sowa śnieżna wróciła do Central Parku po 130 latach

Dr Nathaniel Annorbah z Uniwersytetu Środowiska i Zrównoważonego Rozwoju Ghany świętował obserwację. „To sensacyjne odkrycie” – powiedział. „Od lat szukaliśmy tego tajemniczego ptaka na zachodnich nizinach, więc znalezienie go tutaj, w lasach grzbietowych regionu wschodniego, jest ogromną niespodzianką”.

Tobias i Williams znaleźli ptaka w rezerwacie leśnym Atewa, bioróżnorodnym obszarze, który teraz otrzymuje wezwania do przekształcenia go w park narodowy po obserwacji.

Mamy nadzieję, że ta obserwacja zwróci uwagę na las Atewa i jego znaczenie dla ochrony lokalnej różnorodności biologicznej” – powiedział dr Williams w komunikacie. „Mam nadzieję, że odkrycie tak rzadkiej i wspaniałej sowy przyspieszy wysiłki na rzecz uratowania jednego z ostatnich dzikich lasów w Ghanie”.

Fakty o puchaczu Shelley:

  • Oficjalna nazwa: Bubo shelleyi;
  • Siedlisko: Afryka Środkowa i Zachodnia;
  • Rozmiar ciała: 53 – 61 cm;
  • Długość skrzydeł: 42 – 50 cm;
  • Waga: ponad 1,2 kg.

Czytaj: Gdzie polecimy zimą z Wrocławia? Znamy nowy rozkład lotów