Punk rockowy żółw z zielonymi „włosami” został zauważony w Australii

0
1024
Zdjęcie: Stock Photos from Rob Downer/Shutterstock

W wodach australijskiej rzeki Mary River w Queensland żyje unikalny gatunek żółwia słodkowodnego – żółw Mary River.

Tym niezwykłym stworzeniom, żyjącym jedynie w jednej australijskiej rzece, grozi wyginięcie – alarmują naukowcy. 

Ten specjalny okaz różni się od innych gatunków, ponieważ istniał już 40 milionów lat temu. Co zabawne, takiego starożytnego żółwia naukowcy opisali dopiero 25 lat temu. Te zagrożone wyginięciem zwierzęta przyciągają największą uwagę ze względu na swoją punkową fryzurę.

Żółwie Mary River mierzą około 40 centymetrów i mają coś, co wygląda jak zielona grzywa. W rzeczywistości ich stylowa fryzura to po prostu glony, które porastają na zwierzęciu na głowie i skorupie.

Żółwie te są ulubionym miejscem lądowania glonów, ponieważ większość czasu spędzają pod wodą. Dzieje się tak, ponieważ specjalne gruczoły pozwalają im wchłaniać tlen przez genitalia. Ich podobne do skrzeli narządy znajdują się bowiem wewnątrz kloaki, która służy do wydalania i rozmnażania. Oznacza to, że żółw Mary River może spędzić do trzech dni pod wodą bez konieczności oddychania.

Czytaj: Ogromna kolonia żółwi morskich migrujących na wyspę uchwycona na wideo

Żółwie te były masowo sprzedawane w sklepach zoologicznych w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych. Szacuje się, że w ciągu 10 lat samice dawały około 10 000 jaj rocznie. W tym czasie nazywano ich „żółwiami”. W końcu badacz żółwi John Cann zainteresował się pochodzeniem tych żółwi i zbadał ich pochodzenie. Przez 20 lat dążył do odkrycia, skąd pochodzą żółwie znalezione w sklepach zoologicznych w Wiktorii. Doprowadziło go to w końcu do rzeki Mary River i wraz z amerykańskim badaczem Johnem Legglerem opisał gatunek dogłębnie w 1994 roku.

Niestety ogromne zapotrzebowanie na te żółwie jako zwierzęta domowe jest jednym z głównych powodów ich spadku. To, w połączeniu z utratą siedlisk, było i jest katastrofalne dla populacji. Ponieważ żółwie Mary River osiągają dojrzałość dość późno, ich wskaźniki reprodukcyjne nie były w stanie utrzymać populacji. Obecnie na wolności pozostało tylko około 10 000 żółwi Mary River.

„Żółwie potrzebują dużo czasu, aby osiągnąć dojrzałość płciową, nawet 25–30 lat”, opowiada biolog Rikki Gumbs. „Ponieważ ich wrażliwość odkryto późno, straciliśmy całe pokolenie z powodu handlu zwierzętami domowymi, a teraz ich populacja stała się bardzo mała”.

Na szczęście ponownie zwrócono uwagę na żółwia Mary River w 2018 r., kiedy Zoological Society London (ZSL) opublikowało listę zagrożonych gadów EDGE. Konserwatyści pracują obecnie nad ochroną gatunku i zwiększeniem liczebności populacji.

Blue link: https://www.tbgtechco.com

Obejrzyj ten rzadki materiał przedstawiający żółwia Mary River pływającego pod wodą.

Czytaj: W Indiach posprzątano plażę z myślą o żółwiach.