Pustynia Maine – niezwykła atrakcja turystyczna

0
385
Zdjęcie: Domena publiczna

Pustynia Maine, 40-akrowy skrawek piasku i mułu w pobliżu miasta Freeport, jest geologiczną osobliwością, cudem natury i ostrzeżeniem przed tym, co może stworzyć nieodpowiedzialne użytkowanie gruntów.

Gdzie w tym bujnym, zielonym stanie Maine jest pustynia? Oto prawdziwa historia pustyni Maine.

„Najbardziej znane zjawisko naturalne w Maine” jest w rzeczywistości wynikiem złego zarządzania gruntami przez kilka pokoleń.

Chociaż technicznie nie jest to pustynia sama w sobie – w stanie Maine spada zbyt dużo deszczu, aby można ją było zakwalifikować – jednak falujące wydmy piasku pokrywające ponad 40 akrów ziemi z pewnością wyglądają jak pustynia.

Piasek i muł były tam przez co najmniej dziesiątki tysięcy lat, odkąd lodowce pokrywające Maine przekształciły zmielone skały w kamyki, a kamyki w piasek, gdy cofały się podczas ostatniej epoki lodowcowej. Ale to działalność człowieka przywróciła ją na powierzchnię ponad 100 lat temu.

Historia Pustyni Maine sięga 1797 roku, kiedy osadnik William Tuttle kupił 300-hektarową działkę obok miasta Freeport. Wykorzystał żyzną ziemię do zbudowania gospodarstwa rolnego dla swojej rodziny, a także zaczął hodować bydło. Potomkowie Tuttle’a urozmaicali rodzinny biznes, sprowadzając owce i sprzedając ich wełnę fabrykom włókienniczym.

Rodzina Tuttles nieprawidłowo zarządzała swoich upraw, przez co pozbawiali glebę składników odżywczych, a pasące się bydło i owce wyrywały korzenie roślin, które trzymały razem górną warstwę gleby. Gdy sytuacja stawała się coraz gorsza, pewnego dnia Tuttles zauważyli na swojej ziemi małą plamę piasku wielkości talerza. Nie wiedzieli, że to początek końca ich domostwa.

Czytaj: Kaktus, który pełza po pustyni

Facebook

Mimo że próbowali walczyć z ekspansją tego małego kawałka piasku, rósł on dalej i niedługo połknął ich pastwisko i wszystkie zbudowane przez nich konstrukcje. w końcu nie mieli innego wyjścia, jak porzucić rodzinny dom i szukać szczęścia gdzie indziej.

Kapitulacja rodziny Tuttle była dopiero początkiem Pustyni Maine. W 1919 roku mężczyzna o nazwisku Henry Goldrup kupił farmę za 300 dolarów i w ciągu kilku lat udostępnił ją zwiedzającym jako wyjątkową atrakcję turystyczną.

Czytaj: 20 geologicznych cudów świata. Ziemia ma wiele pięknych miejsc!

Facebook

Według Culture Trip wszystkie próby walki z pustynią okazały się daremne, a wybudowany tam w 1935 roku dom źródlany znajduje się teraz pod 2,4 metrami piasku. Niektóre sosny, którym udało się przystosować do tego obszaru, mają odsłonięte tylko wierzchołki, ponieważ reszta ich pni jest zakopana pod 15,2 metrami piasku i mułu.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Pustynia Maine jest jedną z głównych atrakcji turystycznych tego stanu, ale jest także wyraźnym ostrzeżeniem przed tym, co może się stać, jeśli ziemia jest niewłaściwie zarządzana. Nadmierny wypas i słaby płodozmian to poważne problemy, które wraz ze zmianą klimatu grożą przyspieszeniem pustynnienia żyznych obszarów.

Facebook