Putin podpisał ustawę, dzięki której pozostanie prezydentem do 2036 roku

0
437

Putin podpisuje nowe prawo, które pozwala mu pozostać prezydentem Rosji do 2036 roku.

Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał nową ustawę, która może oznaczać, że może pozostać prezydentem Rosji do 2036 roku. Jego obecna prezydentura kończy się w 2024 roku.

Konstytucja Rosji, podobnie jak konstytucja Stanów Zjednoczonych, obecnie zabrania kandydatom obejmowania nadmiernej liczby kadencji. Ma to jednak zostać obalone przez rosyjski parlament zdominowany przez partię Putina i jej sojuszników.

Putin, który po raz pierwszy został wybrany na urząd w 2000 roku, wcześniej przezwyciężył konstytucyjne ograniczenia swojej władzy, na krótko ustępując ze stanowiska prezydenta i pozwalając swojemu sojusznikowi na prezydenturę w latach 2008-2012. W tym czasie był premierem.

W obecnym stanie Putin sprawował władzę dłużej niż jakikolwiek przywódca w Moskwie od czasu Józefa Stalina, który rządził Związkiem Radzieckim przez około 30 lat. Putin może teraz pobić ten rekord.

Yevgeny Roizman, polityk i działacz opozycji, wypowiedział się przeciwko Putinowi na Twitterze, mówiąc:

„Putin podpisał ustawę, dzięki której będzie prezydentem jeszcze dwukrotnie. Ustawa zostanie uchwalona, a prezydent będzie żył wiecznie. Oni naprawdę myślą, że jeśli uda im się oszukać ludzkie prawa, to będą mogli oszukać prawa natury”.

Putin stał się szalenie popularny wśród Rosjan po anarchii i chaosie gospodarczym w 1990 roku, które nastąpiły po upadku Związku Radzieckiego. W latach dziewięćdziesiątych średnia długość życia mężczyzn w Rosji spadła o około 10 lat dla osoby dorosłej do około 56 lat, a w niektórych częściach kraju nawet niżej. Putin był powszechnie postrzegany jako przywracający porządek, zwalczający korupcję, panujący w oligarchach, zwalczający przestępczość zorganizowaną i przywracający rosyjską dumę narodową.

Czytaj: Polunin: dziękuję Vładimirowi i wszystkim, którzy stoją po stronie dobra!

Jego krytycy mówią jednak, że jest despotą, który wykorzystywał naród jako swój własny bank. Mówią też, że zdławił demokrację, przeprowadził pozorowane wybory, więził i zabijał przedstawicieli opozycji, czemu zaprzecza sam Putin.

Ostatnio był krytykowany za złe traktowanie działacza opozycji Aleksieja Nawalnego, który został otruty podczas podróży do Niemiec. Po powrocie do Rosji trafił do więzienia i obecnie mieszka w rosyjskim obozie pracy na północy kraju. Donoszono, ale nie potwierdzono, że cierpi na ciężki zły stan zdrowia i że jest zapracowany na śmierć. Przed powrotem do Rosji Nawalny wydał dokument, w którym, jak twierdził, pokazał, że Putin ukradł Rosji miliardy i wykorzystał je do zbudowania ogromnego pałacu.

Czytaj: 27 zdjęć ukazujących masowe protesty antykorupcyjne w Rosji

Olga Mikhailova, prawniczka Nawalnego, powiedziała:

„Jest całkowicie we władzy więziennictwa. Każdego dnia dochodzi do bardzo poważnego pogorszenia sytuacji. Bardzo trudno zrozumieć, dlaczego tak się dzieje. Służba więzienna nie reaguje na ani jedną naszą skargę …, a jego zdrowie się pogorszyło.

johannesfloe.com – Art to remember