Rak zniknął u każdego pacjenta biorącego udział w badaniu lekowym

0
411
W tym przełomowym badaniu lekowym rak zniknął u każdego pacjenta. Zdjęcie: pl.freepik.com

Wydarzyło się to pierwszy raz w historii. Stwierdzono, że nowy lek ma stuprocentową skuteczność w leczeniu raka.

18 pacjentów z rakiem odbytnicy otrzymywało ten sam lek przez sześć miesięcy i w wyniku leczenia rak został całkowicie wyleczony u każdego pacjenta.

Naukowcy uważają, że mogli dokonać wielkiego przełomu w walce z rakiem jelita grubego.

Niewielka grupa osób z rakiem odbytnicy właśnie doświadczyła czegoś w rodzaju cudu, ponieważ ich rak po prostu zniknął po eksperymentalnym leczeniu. Według New York Times, w bardzo małym badaniu klinicznym, 18 pacjentów przyjmowało lek o nazwie Dostarlimab przez około sześć miesięcy, a na końcu u każdego z nich guzy zniknęły.

Dostarlimab to lek zawierający wytwarzane w laboratorium molekuły, które w ludzkim organizmie działają jako przeciwciała zastępcze. Wszystkim 18 pacjentom z rakiem odbytnicy podano ten sam lek i w wyniku leczenia rak został całkowicie wymazany u każdego pacjenta.

Dostarlimab, który wykorzystuje cząsteczki wytwarzane w laboratorium jako substytut przeciwciał w organizmie, skutecznie zwalczał chorobę.

Przez cały czas trwania badania pacjenci przyjmowali Dostarlimab co trzy tygodnie przez sześć miesięcy.

Lekarze przeprowadzili następnie szereg badań kontrolnych, w tym badania fizykalne, skany MRI i skany PET u uczestników. Każdy z 18 pacjentów, którzy wzięli udział, był w remisji.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Dr Luis A. Diaz J. z nowojorskiego Memorial Sloan Kettering Cancer Center powiedział, że był to „pierwszy raz, kiedy zdarzyło się to w historii raka”.

Jak podaje New York Times, pacjenci biorący udział w badaniu klinicznym mieli do czynienia z wyczerpującymi wcześniejszymi metodami leczenia raka, takimi jak chemioterapia, radioterapia i inwazyjne operacje, które mogą skutkować dysfunkcją jelit, dróg moczowych, a nawet seksualną. 18 pacjentów wzięło udział w badaniu, spodziewając się, że będzie musiało przez nie przejść w następnym kroku. Jednak ku ich zaskoczeniu dalsze leczenie nie było potrzebne.

Odkrycia te wstrząsnęły światem medycznym. W rozmowie z mediami dr Alan P. Venook, specjalista od raka jelita grubego na Uniwersytecie Kalifornijskim, powiedział, że całkowita remisja u każdego pacjenta jest „niesłychana”. Okrzyknął badania jako pierwsze na świecie. Zauważył nawet, że było to szczególnie imponujące, ponieważ nie wszyscy pacjenci doznali poważnych komplikacji po przyjmowanym leku.

Żaden z zaangażowanych pacjentów nie doświadczył żadnych poważnych komplikacji podczas badania. Zwykle około jeden na pięciu pacjentów wykazuje złą reakcję na takie leki.

Czytaj: Zaangażuj się w ratowanie życia i zostań dawcą szpiku

Mówiąc o procesie, dr Luis Diaz Jr., starszy autor badania i onkolog z Memorial Sloan Kettering Cancer Center w Nowym Jorku, powiedział The New York Times, że było to przełomowe badanie.

Dr Andrea Cercek jest głównym autorem badania i onkologiem w Memorial Sloan Kettering Cancer Center. Opisała moment, w którym pacjenci dowiedzieli się, że są wolni od raka. „Było wiele szczęśliwych łez”, powiedziała New York Times.

Czytaj: Oto pięć znaków ostrzegawczych dotyczących raka skóry, które musisz znać

Dr Hanna K. Sanoff z University of North Carolina Lineberger Comprehensive Cancer Center opisała badanie jako „małe, ale przekonujące”.

Powiedziała: „Bardzo niewiele wiadomo na temat czasu potrzebnego do ustalenia, czy kliniczna całkowita odpowiedź na Dostarlimab równa się wyleczeniu”.

W badaniu pacjenci przyjmowali Dostarlimab co trzy tygodnie przez sześć miesięcy. Wszyscy byli w podobnych stadiach raka – był on miejscowo zaawansowany w odbytnicy, ale nie rozprzestrzenił się na inne narządy.

Teraz naukowcy zajmujący się rakiem, którzy recenzowali lek, powiedzieli mediom, że leczenie wygląda obiecująco, ale potrzebne są badania na większą skalę, aby sprawdzić, czy zadziała dla większej liczby pacjentów i czy nowotwory rzeczywiście są w remisji.