Rakotwórcze przekąski – lepiej ich unikaj w swojej kuchni!

0
1013
zdjęcie: pixabay.com

Pomimo panującej od wielu lat mody na bycie fit każdemu z nas zdarza się gorszy dzień, kiedy sięgamy na niezdrowe przekąski. Jemy je chociaż wiemy, że zawierają tłuszcz i cukier. Część z nich może także zawierać substancje uznawane za rakotwórcze i na takie produkty szczególnie trzeba uważać, a najlepiej unikać jak ognia. Jak już wybierać to mniejsze zło. 

Kiedyś były inne czasy. Nasi rodzice nie wyganiali nas na siłę na podwórko, sami chętnie po szkole spotykaliśmy się. Chłopacy grali w piłkę nożną, a dziewczyny skakały w gumę. Nasi rodzice nie zastanawiali się, czy akurat jemy przekąskę, która może przyczyniać się do powstawania nowotworów. Wtedy badania dopiero były przeprowadzane, a i samo jedzenie było zdrowsze – mięso było od zabitej świnki niefaszerowanej antybiotykami, mleko od krówki z pola, jajka od kury z kurnika, piło się kompot zrobiony przez mamę, a nie colę kupioną w sklepie.

Dawniej ludzie byli zdrowsi, ponieważ spożywali zdecydowanie mniej przetworzone jedzenie. Warzywa i owoce miały smak i zapach, były wyhodowane na swoim kawałku pola. Dzisiaj czasy się zmieniły i nie cofniemy czasu. W sklepach można kupić wszystko, sklepowe półki uginają się od produktów, które pomimo napisów „dietetyczne”, „niskokaloryczne”, „0%”, ze zdrowym sposobem żywienia nie mają nic wspólnego.

Przedstawiamy listę najbardziej rakotwórczych produktów, które prawdopodobnie znajdą się w każdej kuchni.  Badania dowodzą, że w znaczący sposób produkty te zwiększają ryzyko zachorowania na raka.

Popcorn z mikrofalówki

zdjęcie: pixabay.com

Wystarczą 2-3 minuty i człowiek może zasiąść przed telewizorem z miską popcornu. Ta szybka przekąska może przyprawić Cię o raka trzustki, wątroby i jądra. Opakowanie, w którym znajduje się popcorn, abyś mógł go przygotować w kilka minut w mikrofalówce jest wyścielone rakotwórczym materiałem, zawiera kwas perfluorooktanowy. A maślany smak popcornu to diacetyl, który zwiększa ryzyko zachorowania na raka pęcherza, płuc i nerek. Jeśli nie wyobrażasz sobie życia bez popcornu, zdecydowanie kup luźne ziarenka w sklepie i podgrzej na oleju, tak jak robiło się to dawniej.

Kiełbasa

zdjęcie: pixabay.com

„Jedzenie kiełbasy, szynki i innych przetworów mięsnych powoduje raka jelita grubego – poinformowała Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Jest wiele badań i statystyk, które wskazują, że mięso jest uznane za rakotwórczą truciznę, jednak nie do wszystkich ludzi dojdzie fakt, że podstawowy artykuł spożywczy, jakim jest mięso, właśnie takie jest. WHO dodaje także, że mięso ma istotne walory zdrowotne – jest ważnym źródłem żelaza, cynku i witaminy B12, dlatego nikt nie zachoruje na nowotwór jelita grubego, gdy zje plasterek szybki od czasu do czasu. Tyczy się to osób, które jedzą bardzo dużo mięsa. Z kolei naukowcy w Szwecji wykazali, że jedzenie tylko 50 g przetworzonego mięsa dziennie zwiększa prawdopodobieństwo zachorowania na raka trzustki o 19%. Badania, opublikowane w British Journal of Cancer, przeanalizowały wyniki z 11 różnych badań, w których wzięło udział 6000 pacjentów z rakiem trzustki. Omijaj półki w marketach, na których wyłożone jest zamknięte w foliowych opakowaniach mięso. Pełno w nim substancji konserwujących o działaniu rakotwórczym.

Żywność w puszkach

zdjęcie: pixabay.com

Żywność w puszkach jest bardzo wygodna: ma długą datę przydatności do spożycia i jest tania. Można ją wykorzystać w domu i zabrać w daleką podróż. Jednak wiele badań dowodzi, że bisfenol A (w skrócie BPA), który jest wykorzystywany do produkcji puszek ma negatywne konsekwencje dla zdrowia. Według ekspertów to związek rakotwórczy, który przyczynia się do rozwoju nowotworu piersi i prostaty. Na dodatek związek ten może powodować nieodwracalne szkody w w układzie hormonalnym, które prowadzą do otyłości.

Napoje gazowane

zdjęcie: pixabay.com

To, że spożywanie napojów gazowanych nie jest zdrowe – wie każdy. To, że spożywanie napojów gazowanych zwiększa ryzyko zachorowalności na raka – wie każdy. I każdy mimo tej wiedzy pije te niezdrowe napoje. Badania dowodzą, że napoje gazowane poza cukrem i konserwantami zawierają 4-metyloimidazol (4-MEI), substancję będącą produktem ubocznym karmelowego barwnika. Wystarczy pić 500 ml napoju gazowanego dziennie, aby dwukrotnie zwiększyć ryzyko zachorowania na raka trzustki.

PRZECZYTAJ TAKŻE: 11 PRODUKTÓW, KTÓRE WARTO SPOŻYWAĆ W PRZYPADKU STWIERDZENIA ANEMII – f7dobry.com

Chipsy

zdjęcie: pixabay.com

Sama od wielu lat walczę ze sobą, aby nie jeść często, a najlepiej w ogóle żadnych chipsów. Te słone, uzależniające przekąski zawierają tłuszcze trans, konserwanty, sól oraz akrylamid. Akrylamid to rakotwórczy związek chemiczny, który powstaje w procesie obróbki termicznej. Jego ilości można znaleźć także w papierosach. Chipsy dostarczają aż 40% (w grupie dzieci 1-6 lat), 46% (w grupie 7-18 lat) i 31% (w całej populacji 1-97 lat) łatwo przyswajalnego akrylamidu. Narażenie na ten związek powoduje nowotwory tarczycy, jąder, pęcherza moczowego, nerek, przewodu pokarmowego, raka piersi.

Łosoś z farmy rybnej

zdjęcie: pixabay.com

Ryby są bardzo zdrowe – pewnie słyszałeś nie raz. Jednak w przypadku łososia hodowanego w USA, który pochodzi z farm rybnych zalecam ostrożność. Ryby hodowane na farmach rybnych karmione są „paszami” skażonymi antybiotykami, chemikaliami pestycydami i innymi rakotwórczymi substancjami. Jeśli porównasz łososia z farmy i łososia z naturalnej hodowli zauważysz, że łosoś z farmy jest bardziej tłusty, czyli mówiąc wprost wchłonął więcej toksyn. Jak już chcesz zjeść łososia, zapłać troszkę więcej pieniędzy i kup łososia sprowadzonego z Norwegii.

Cukier oczyszczony (rafinowany)

zdjęcie: pixabay.com

Cukry oczyszczone dostarczają mnóstwo pustej energii oraz niszczą zęby i kości, rujnują cały organizm człowieka, zaburzają funkcjonowanie każdego organu i powodują raka. Komórki nowotworowe uwielbiają cukier oczyszczony, który szaleńczo podnosi poziom insuliny. Syrop kukurydziany to jeden z najgorszych przedstawicieli w tej kategorii, a znaleźć go można w każdych słodyczach. W 1957 roku dr William Coda Martin  sklasyfikował cukier rafinowany jako truciznę, ponieważ jest on pozbawiony witamin i substancji mineralnych. Cukier drenuje i wypłukuje z organizmu cenne witaminy i substancje mineralne z powodu wymagań procesu trawienia, detoksykacji i eliminacji, co wpływa na cały system.

Z dość długiej listy codziennie zjadanych przez nas produktów, które sprzyjają rozwojowi nowotworów, najgroźniejszy jest cukier. I wiadomo to od dawna. Niemiecki biochemik Otto Heinrich Warburg odkrył, że metabolizm guzów złośliwych jest w dużej mierze uzależniony od spożycia glukozy. Za swoje odkrycie otrzymał w 1931 r. nagrodę Nobla.

Alkohol

zdjęcie: pixabay.com

Spożywanie alkoholu w małych ilościach może nam wyjść na zdrowie, np. zmniejszając ryzyko chorób serca, ale nadużywanie alkoholu może doprowadzić do zawału serca, udaru i przedwczesnej śmierci. Picie za dużo alkoholu przyczynia się najczęściej do raka jamy ustnej, przełyku, wątroby, jelita grubego, odbytu i piersi.

Nie wiesz jak ruszyć z biznesem? Dowiedź się tutaj 🙂 

Jesteś z Krakowa? Koniecznie odwiedź naszą stronę f7krakow.pl