Ręcznie malowane kolana – zapomniany trend z 1920 roku

0
603
Źródło: Vintage Everyday

Zapomniany makijaż kolan był sto lat temu najgorętszym trendem w branży kosmetycznej. Zaczęło się od szorowania kolan i ostatecznie przekształciło się w malowanie na całej powierzchni kolana.

Moda zawsze była odzwierciedleniem ducha tamtych czasów, a makijaż i malowanie kolan w latach 1920 nie były wyjątkiem.

Kobiety nosiły spódnice krótsze niż kiedykolwiek wcześniej, zwijały pończochy pod kolano lub całkowicie z nich rezygnowały, a otarcie kolan stało się tylko innym sposobem zwrócenia uwagi na obszar kobiecego ciała, który nigdy wcześniej nie był tak widoczny.

Kobiety z tego pokolenia miały do wyboru kilka formuł różu, w tym kremowe, pudrowe i płynne, których używały dla uzyskania dodatkowego efektu „spójrz na mnie”.

W połowie lat dwudziestych XX wieku trend szorowania kolan przekształcił się w formę sztuki, w której kobiety otrzymywały ręcznie malowane dzieła sztuki na kolanach.

Niektóre robiły to samodzielnie, używając akwareli lub farb olejnych, inne polegały na utalentowanych artystach. Projekty sięgały od prostych liter, takich jak inicjały ich chłopaków, po motywy kwiatowe, krajobrazy, a nawet szczegółowe portrety.

Czytaj: 20 zdjęć, które pokazują, jak kusząca była moda w przeszłości

Zdjęcie: Instagram

„Najnowsza moda polega na tym, że bardzo inteligentne kobiety malują kolana” – głosiła gazeta Tampa Bay Times w 1925 roku.

„Niektóre kobiety mają na kolanach zdjęcia swoich ukochanych. Niektóre mają rozległe widoki na wodę, a statki z pełnym ożaglowaniem wpływają do szerokich portów. Inne muszą zadowolić się delikatnymi, bardzo delikatnymi miniaturami, których doskonałe szczegóły należy zbadać przez szkło powiększające”.

Czytaj: Trwają przygotowania do 13. edycji Short Waves Festiwal!

Zdjęcie: Facebook

Muzeum Makijażu donosi o przypadku gospodyni domowej imieniem Clarice Wilson, która wykorzystała trend malowania na kolanach, by dogryźć swojemu mężowi.

Doskonale świadoma nienawiści męża do nowych psów, które niedawno kupiła, namalowała ich portrety na kolanach. Mąż, Artur, rzekomo zemścił się, malując na kolanach portrety dwóch najbardziej atrakcyjnych kobiet w mieście.

Zdjęcie: Facebook

Jak wyraźnie pokazuje powyższa historia, wszystko w makijażu kolan i trendach malarskich dotyczyło buntu, a historie nastolatek bitych przez rodziców lub nawet wyrzucanych ze szkół za przyjęcie tego trendu były liczne.

Zdjęcie: Facebook

Moda malowania ręcznego na kolanach trwała zaledwie około dekady i od tego czasu została zapomniana, ale pozostaje godnym uwagi etapem emancypacji kobiet, sposobem na podkreślenie ich niezależności, a także na odrobinę zabawy.

johannesfloe.com – Art to remember