Regularne używanie konopi indyjskich jest szkodliwe bez względu na wiek

0
331
Źródło: pl.freepik.com

Długoterminowe badanie ujawnia szkodliwość regularnego używania konopi indyjskich.

Nowe badania przeprowadzone przez University of Queensland wykazały, że regularne używanie konopi indyjskich może mieć szkodliwe skutki w późniejszym życiu, niezależnie od wieku, w którym dana osoba zaczęła je używać.

W 20-letnim badaniu, prowadzonym przez dr Gary’ego Chana, porównano osoby, które zaczęły regularnie zażywać konopie indyjskie w szkole średniej lub w wieku 20 lat i porównano je z osobami, które nie używają konopi.

Dr Gary Chan powiedział, że wyniki powiązały regularne używanie konopi indyjskich z negatywnymi skutkami życiowymi w wieku 35 lat.

Wyniki badania zostały opublikowane w czasopiśmie Drug and Alcohol Review.

„W porównaniu z osobami niestosującymi konopi, osoby regularnie używające konopi indyjskich częściej angażują się w ryzykowne spożywanie alkoholu, palenie tytoniu, używanie innych nielegalnych narkotyków i nie pozostawanie w związku w wieku 35 lat” – powiedział dr Chan. „Te wyniki były bardziej powszechne wśród osób, które zaczęły regularnie używać konopi w okresie dojrzewania”.

„Takie osoby były również bardziej narażone na depresję i rzadziej wykonywały płatną pracę. Ogólnie stwierdzono, że regularne używanie konopi indyjskich – częściej niż raz w tygodniu, a zwłaszcza codziennie – ma szkodliwe konsekwencje, niezależnie od wieku, w którym ludzie zaczęli je używać” – informuje dr Chan.

Badanie rozpoczęto w 1992 roku, obserwując 1792 australijskich uczniów szkół średnich, którzy mieli wówczas 15 lat. W badaniu porównano wyniki życiowe w wieku 35 lat, w tym palenie tytoniu, picie alkoholu, stan związku, zatrudnienie, trudności finansowe, zażywanie innych nielegalnych narkotyków. Przyjrzeli się również skutkom zdrowotnym, takim jak depresja i lęk.

Dr Chan powiedział, że wiele wcześniejszych badań udokumentowało szkody związane z regularnym zażywaniem konopi indyjskich u nastolatków, ale niewiele analizowało niekorzystne konsekwencje związane z używaniem konopi indyjskich od wczesnej dorosłości.

„Dwie trzecie osób, które regularnie używają konopi indyjskich, zaczęło używać ich w wieku około 20 lat” – powiedział dr Chan. „ Osoby, które rozpoczęły regularne zażywanie w młodym wieku, miały największy odsetek późniejszego zażywania narkotyków i palenia tytoniu w populacji oraz znacznie wyższy odsetek osób pijących z wysokim ryzykiem”.

Jak napisali autorzy badania w artykule: „Użytkownicy konopi indyjskich, którzy zaczęli regularnie zażywać jako nastolatkowie, osiągali gorsze wyniki w późniejszym życiu niż ich rówieśnicy.”

Czytaj: 14 stereotypów różnych krajów, które są (głównie) nieprawdziwe

Chociaż niektóre związki zawarte w konopiach indyjskich, takie jak CBD, mogą przynosić korzyści lecznicze, o czym świadczą różne badania na przestrzeni lat – takie jak leczenie epilepsji, zabijanie superbakterii, a może nawet pomaganie w łagodzeniu problemów ze zdrowiem psychicznym – potrzeba więcej pracy, aby zrozumieć długoterminowe skutki używania konopi indyjskich. Dzieje się tak, ponieważ marihuana zawiera szereg różnych związków, takich jak THC – który jest odpowiedzialny za psychoaktywne doznania związane z paleniem konopi – i czy ten lub inne związki obecne w konopiach indyjskich przyczyniają się do negatywnych skutków długotrwałego palenia pozostaje dyskusyjne.

Czytaj: W aptece kupisz medyczną marihuanę

Niemniej jednak dr Chan powiedział, że ich praca w nowym badaniu pokazała opinii publicznej, że istnieje szkodliwe ryzyko związane z regularnym używaniem konopi indyjskich i że przepisy dotyczące zdrowia powinny uwzględniać te ustalenia.

„Agencje zdrowia publicznego i decydenci muszą przekazać opinii publicznej jasny i mocny komunikat, że regularne zażywanie konopi indyjskich jest szkodliwe, niezależnie od tego, kiedy osoba zaczyna ich używać” – powiedział.

„Jest to szczególnie ważne w przypadku jurysdykcji, które zalegalizowały już konopie rekreacyjne, takich jak Kanada i niektóre stany USA” – podsumował dr Chan.

Badanie zostało przeprowadzone we współpracy z Murdoch Children’s Research Institute i University of Melbourne.

johannesfloe.com – Art to remember

Szukasz pracy? Koniecznie zajrzyj na pl.jooble.org