Według Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) w czerwcu stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce spadła do 4,9%, co oznacza spadek o 0,1 punktu procentowego w stosunku do maja. Jest to najniższy wskaźnik od sierpnia 1990 roku, co stanowi kamień milowy na rynku pracy w kraju.
Regionalne stopy bezrobocia
Stopa bezrobocia różniła się znacznie w poszczególnych regionach. Najniższy wskaźnik odnotowano w województwie wielkopolskim i wyniósł 2,9%, a najwyższy w województwie podkarpackim i wyniósł 8,2%. Rozbieżności te podkreślają utrzymujące się regionalne różnice gospodarcze w kraju.
Ze wstępnych danych MRPiPS wynika, że w czerwcu zarejestrowanych było 763,7 tys. bezrobotnych. Oznacza to spadek o 12 900 w porównaniu z poprzednim miesiącem i 19 800 w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku. Ta tendencja spadkowa wskazuje na ciągłą poprawę sytuacji na rynku pracy.
CZYTAJ NA PL.SPORTEN.COM – Król strzelców Francji kończy reprezentacyjną karierę
Ministerstwo odnotowało także, że ostatni raz mniej bezrobotnych zarejestrowano pod koniec lipca 1990 roku, kiedy bezrobotnych było 699 tys. Ta długoterminowa poprawa jest pozytywnym sygnałem dla kondycji gospodarczej Polski i stabilności rynku pracy.
CZYTAJ: Mennica Polska stworzyła pierwszą na świecie lewitującą monetę