Relacja ojciec – syn, coś co wpływa na męskie życie

0
513
Relacja „ojciec i syn” jest niezwykle istotna dla rozwoju chłopca. Zdjęcie: pixabay.com

Więź między rodzicami a dziećmi kształtuje się już w trakcie ciąży: głaskanie brzucha i mówienie do niego przywołuje reakcję ze strony dziecka w postaci radosnych kopniaków. Dowiedźmy się, jak relacja ojciec-syn wpływa na życie malucha i czy jest ważna.

Już po narodzinach bliskość, czułość i stała obecność rodziców przy noworodku, zapewniają mu poczucie bezpieczeństwa i akceptacji, cementując relację zawartą za życia płodowego.

Przez kolejne miesiące i lata rodzice pielęgnują tę więź swoim systemem wychowawczym, zachowaniem wobec dziecka oraz za pomocą emocji, które mu przekazują.

Niejednokrotnie słyszymy o tym jak istotna jest dla naszych pociech rola matki. „Matka jest najważniejsza”, „Matka wychowuje”, „Matka troszczy się”. Ojciec spada w tym wszystkim do rangi pomocnika. To prawda, że niektórym tatusiom jest to na rękę, jednak wielu z nich ma większe ambicje niż asystowanie przy opiece nad dzieckiem na wyraźne polecenie jego mamy.

Dla chłopców więź z ojcem wpłynie na to, w jaki sposób będą postrzegać samych siebie, jak będą radzić sobie w relacjach z innymi. Duży wpływ wspomniana więź będzie miała także na pracę zawodową.

Czytaj: 10 przykazań ojca. Od tego zależy szczęście Waszych dzieci.

Sama obecność fizyczna nie wystarczy

Psychologowie podkreślają, że nie wystarczy być. Związek uczuciowy z tatą wpływa na rozwój emocjonalny syna, zmniejsza poziom lęku, wpływa pozytywnie na odporność na stres. Możliwość patrzenia, jak ojciec radzi sobie w trudnych sytuacjach, tzw. wzorzec męski – wyposaża chłopca w gotowe wzorce zachowań. Ważna rzecz: gdy chłopiec całe życie będzie chował się pod kochającymi i opiekuńczymi skrzydłami matki, nigdy nie stanie się mężczyzną.

Wzór męskości

Wzór męskości jest dla chłopca, nastolatka, a nawet już dorosłego mężczyzny czymś bardzo istotnym. Nawet najlepsza mama nie jest w stanie zastąpić dziecku ojca.

Relacje z rówieśnikami

Więź z tatą wpływa na relacje syna z rówieśnikami. Obserwując sposób komunikowania się ojca, chłopiec uczy się porozumiewać z innymi.

Kontakty damsko – męskie

To jak w sferze damsko-męskiej mężczyzna się odnajduje związane są z jakością relacji z ojcem. Na podstawie tego, w jaki sposób tata wypowiada się o kobietach, w jaki sposób je traktuje, jaką relację ma ze swoją żoną oraz własną matką, chłopiec podświadomie kształtuje swoje przekonania na temat przeciwnej płci.

Od tego w dużej mierze zależy czy będzie on kiedyś w stanie związać się z kobietą, jakiej jakości będzie ów związek i co ze sobą przyniesie dla niego i jego partnerki.

Wielu mężczyzn, nie mających wzorca męskości ani przykładu związku damsko – męskiego w domu rodzinnym, odczuwa silny lęk przed wejściem w relację z kobietą, gdyż jest to dla niego całkiem nowa i nieznana sytuacja.

Z kolei mężczyźni, którzy za wzór mieli w dzieciństwie ojca nie szanującego kobiet i regularnie niepochlebnie się o nich wyrażającego, mogą w życiu dorosłym powielać ten wypaczony obraz męskości, pomiatając kobietami, wikłając je w toksyczną relację, a nawet stosując wobec nich przemoc. Dlatego tak ważne jest, aby ojcowie swoją postawą wobec innych ludzi, uczyli swoich synów godności i szacunku do drugiego człowieka.

Samoocena mężczyzny

Pochwała z ust ojca jest dla chłopca ważniejsza nawet od pochwał matki. Kiedy to tata powie coś pochlebnego do syna, poklepie go z aprobatą po ramieniu, chłopiec jest zachwycony. Męskie ego dostaje skrzydeł, kiedy tata, wzór do naśladowania, poklepie syna po ramieniu.

Sytuacja dokładnie odwrotna, czyli kiedy tata nieustannie krytykuje swojego syna, wytyka mu jego błędy i niedociągnięcia, wpływa na całe życie mężczyzny. Dorosły mężczyzna, może nie przyznać się do tego, ale przez całe życie może mieć gdzieś z tyłu głowy naklejkę przyklejoną przez ojca, szczególnie w sytuacjach trudnych i stresujących. 

Powyższy tekst niech zmusi do refleksji wszystkich tatusiów, młodych i tych nieco starszych. Pamiętajmy, że to, że Wasz ojciec nie był ideałem nie oznacza Panowie, że Wy nie możecie być wzorem dla swojego syna. Czasami wystarczy zrobić sobie rachunek sumienia i przemyśleć swoje zachowanie.

Jeśli jesteście dla swojego syna kimś ważnym, jesteście wzorem, w przyszłości będzie mu w wielu męskich dziedzinach łatwiej osiągnąć sukces. Wasz syn może doskonale radzić sobie w życiu zawodowym, w relacjach damsko-męskich, w każdej dziedzinie życia.

Czytaj: WYMARZONE MIEJSCE DLA FOTOGRAFA KRAJOBRAZU.