Renifery z odblaskowymi porożami, aby zapobiec wypadkom samochodowym

0
438

Finlandia pokrywa poroża reniferów farbą odblaskową, aby zapobiec wypadkom samochodowym.

Podczas jazdy nocą może być prawie niemożliwe dostrzeżenie dzikiego zwierzęcia na drodze, zanim będzie za późno. W rzeczywistości Finlandia szacuje, że ponad 4000 reniferów ginie każdego roku w wypadkach samochodowych.

Smutne zdarzenie jest również kosztowne; szkody szacuje się na 15 milionów euro (prawie 70 milionów złotych) rocznie.

Zainspirowało to grupy, takie jak Fińskie Stowarzyszenie Pasterzy Reniferów do ograniczenia liczby ofiar śmiertelnych i kosztów za pomocą różnych rozwiązań. Jednym prostym, ale genialnym pomysłem było spryskanie stworzeń odblaskową farbą, aby świeciły, gdy pada na nie światło.

W 2014 roku Stowarzyszenie Pasterzy Reniferów nałożyło farbę na różne części ssaka, skutecznie dając im dzięki temu kamizelkę rowerową. W ten sposób organizacja miała nadzieję, że dzięki temu jelenie będą bardziej widoczne dla kierowców samochodów. Dałoby to kierowcy czas na zwolnienie tempa, a zwierzęciu czas na odejście.

„Spray jest obecnie testowany na sierści, ale może być jeszcze skuteczniejszy na porożach, ponieważ widać je z każdej strony” – wyjaśniała wówczas Anne Ollila, przewodnicząca Stowarzyszenia Pasterzy Reniferów. Zdjęcia renifera ukazywały świecące w ciemności poroże oraz części grzbietu zwierzęcia.

Choć teoretycznie był to świetny pomysł, w praktyce Fińskie Stowarzyszenie Pasterzy Reniferów stwierdziło, że jest mniej skuteczny — ale nie poddają się.

„Świecące poroża cieszyły się szerokim zainteresowaniem na całym świecie i były jak dotąd najlepszą kampanią” – powiedziało stowarzyszenie. „Istnieją pewne problemy z trwałością i użytecznością sprawy, ale rozwój produktu trwa.”

Malowanie farbą odblaskową w Finlandii to tylko jeden ze sposobów, w jaki ludzie starają się zapewnić zwierzętom bezpieczeństwo.

Kilka obszarów na całym świecie buduje również przejścia dla dzikich zwierząt – wiadukty, które pomagają zwierzętom przejść przez ruchliwe drogi do ich siedliska. Sprawdź jeden ratujący życie most w Utah.

Reniferom w Finlandii spryskuje się poroże odblaskową farbą, aby uratować im życie przed tragicznymi wypadkami samochodowymi.

Zdjęcie: Stowarzyszenie Pasterzy Reniferów
Zdjęcie: Stowarzyszenie Pasterzy Reniferów
Zdjęcie: Stowarzyszenie Pasterzy Reniferów

johannesfloe.com – Art to remember