Rewolucja w Kościele: żonaci mężczyźni będą mogli zostać księżmi?

0
593
Po otrzymaniu rekomendacji od biskupów, ruch należy do papieża Franciszka. Zdjęcie: pl.freepik.com

Niedawno odbył się synod, czyli zebranie przedstawicieli duchowieństwa i świeckich w kościołach chrześcijańskich. Poruszono tam ważny temat celibatu. Synod biskupów w Watykanie formalnie zarekomendował papieżowi Franciszkowi, aby ten złagodził celibat dla mężczyzn mieszkających w Amazonii. Czy to początek rewolucji w kościele chrześcijańskim? 

Synod dotyczący Amazonii w Watykanie trwał trzy tygodnie. Przez ten czas biskupi rozmawiali na ważne tematy. Hasłem przewodnik było: „Amazonia: nowe drogi dla Kościoła i ekologii integralnej”. Przez ten czas omówiono między innymi możliwość wyświęcania tamtejszych żonatych mężczyzn na księży.

Powód? Ma to pomóc w rozwiązaniu problemu niedoborów kapłanów w tej części świata. Ostateczna decyzja w sprawie złagodzenia celibatu należy do papieża Franciszka. Prawdopodobnie podejmie ją do końca tego roku.

Hierarchowie odnieśli się do malejącej ilości powołań. Stwierdzono, że coraz mniej mężczyzn jest gotowych zrezygnować z życia rodzinnego i poświęcić się Bogu. Dlatego Kościół, pierwszy raz w historii, rozpoczął dyskusje na temat celibatu. Biskupi wyszli z pomysłem, aby niektórzy żonaci mężczyźni mogli przyjąć święcenia kapłańskie. W ten sposób ocalono by wiele wspólnot, w których obecnie brakuje duchownych.

Biskupi w sposób jednoznaczny doceniają znaczenie celibatu i zalecają gorącą modlitwę o liczne powołania. Mając jednak na względzie potrzeby wspólnot pozbawionych posługi sakramentalnej, synod wnioskuje o ustalenie kryteriów i dyspozycji, na podstawie których można by udzielać święceń kapłańskich diakonom stałym, którzy posługiwaliby w najodleglejszych regionach Amazonii” – czytamy w tekście portalu Vatican News

Kto otrzymałby święcenia kapłańskie?

Kapłanami mogliby zostać wyłącznie kandydaci „odpowiedni i uznani przez wspólnotę; którzy będą mieli owocny diakonat stały i otrzymają właściwe przygotowanie do kapłaństwa, mając rodzinę prawnie założoną i trwałą”. Dlatego biskupi uznali, że „kompetentne władze” muszą ustanowić „kryteria i dyspozycje” w tej sprawie. Zapis znalazł się w dokumencie podsumowującym obrady.

Zdaniem „The New York Times”, miejscowe ograniczenie celibatu „mogłoby stanowić precedens dla złagodzenia bezżeństwa księży na całym świecie”.

Taki krok może być rewolucją w Kościele, początkiem zmian. I choć wszystkie dyskusje dotyczą głównie Amazonii i panującej tam sytuacji, nie trudno zauważyć, że w Europie też jest kryzys powołań. Czy już niedługo i w Polsce żonaci mężczyźni będą mogli zostać księżmi?

Czytaj: Papież ostro wypowiedział się o praktykujących katolikach!

Kardynałowie w trakcie synodu zasugerowali również, aby Kościół uznał zasługi kobiet. Inaczej przyszłość Kościoła może stanąć pod znakiem zapytania.

– Kobieta jest mało brana pod uwagę w przekazywaniu wiary i staniu na straży kultury. Trzeba podkreślić: nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak wiele znaczy kobieta w Kościele – powiedział na zakończenie synodu papież Franciszek.

Biskupi poruszyli także kwestie kryzysu klimatycznego. W trakcie rozmów pojawiło się pojęcie „grzech ekologiczny”. Za takie grzechy zostałyby uznane „czyny i nawyki powodujące zanieczyszczenie i zniszczenie harmonii środowiska”.

Źródło: „NYT”, Vatican News, polsatnews.pl

Czytaj: Zabobony i przesądy – jakie są najpopularniejsze? W co wierzono i w co nadal się wierzy?