Proste badanie krwi może wykryć wiele nowotworów bez wyraźnych objawów. To nowe badanie zostało już nazwane przez Brytyjską Narodową Służbę Zdrowia „zmieniaczem gry” w dziedzinie medycyny.
Test Galleriego jest okrzyknięty jako całkowicie rewolucyjny w rozwijającej się dziedzinie nauki, ponieważ lekarze przekazali już wiadomości służbom zdrowia, aby przygotować się na zupełnie nową erę badań przesiewowych w kierunku raka.
Czytaj: Nowe badanie krwi wykrywa ponad 50 rodzajów raka
Omawiane badanie oferowało test Galleriego dla ponad 6600 osób dorosłych w wieku powyżej pięćdziesięciu lat.
Na tej podstawie badanie krwi było w stanie skutecznie wykryć dziesiątki nowych przypadków raka – wiele z nich było we wcześniejszym stadium, a prawie trzy czwarte to formy, które nie były rutynowo badane.
Dr Deb Schrag, starsza badaczka w badaniu, pracowała w Memorial Sloan Kettering Cancer Center w Nowym Jorku, w którym 6621 osób powyżej pięćdziesiątki poddało się badaniu krwi – testowi Galleriego.
W przypadku 6529 ochotników wynik testu był negatywny, jednak u 92 osób oznaczył potencjalny nowotwór.
Badania kontrolne potwierdziły guzy lite lub nowotwory krwi u 35 osób – co stanowiło 1,4% badanej grupy.
Test wykrył również dwa rodzaje raka u jednej kobiety, u której stwierdzono guzy piersi i endometrium.
To badanie doprowadziło do uzyskania pierwszych wyników testu Galleriego, a lekarze zwrócili takie wyniki pacjentom wraz z ich lekarzami, aby wykorzystać je jako wskazówkę podczas przyszłych badań lekarskich lub potrzebnego leczenia.
Brytyjska Narodowa Służba Zdrowia od tego czasu określiła test Galleriego jako potencjalnie „zmieniający zasady gry”, a służba zdrowia ma przedstawić wyniki jeszcze większego badania testowego obejmującego aż 165 000 osób w przyszłym roku.
Chociaż technologia jest wciąż w fazie rozwoju, mamy nadzieję, że badanie krwi całkowicie zmieni i uratuje życie poprzez wczesne wykrycie kilku nowotworów.
To wczesne wykrycie ma kluczowe znaczenie, ponieważ może prowadzić do bardziej kompleksowych badań przesiewowych w kierunku raka, wcześniejszego zabiegu chirurgicznego i bardziej skutecznego leczenia, jeśli jest to konieczne dla pacjenta.
Po przełomowych wiadomościach dr Schrag miała kilka rzeczy do powiedzenia Europejskiemu Towarzystwu Onkologii Medycznej podczas spotkania w Nowym Jorku w niedzielę (11 września).
Zauważyła: „Myślę, że to, co jest ekscytujące w tym nowym paradygmacie i koncepcji, to to, że wiele z nich to nowotwory, na które nie mamy żadnych standardowych badań przesiewowych”.
Koniecznie zajrzyj na f7.pl
Test Galleriego nie tylko wykrywa, czy pacjent ma raka, ale może również przewidzieć lokalizację raka.
„Sygnał pochodzenia był bardzo pomocny w kierowaniu rodzajem badań”, ujawniła dr Schrag. „Kiedy badanie krwi było pozytywne, zwykle ukończenie prac trwało mniej niż trzy miesiące”.
Dalsza analiza grupy testowej wykazała, że test Galleriego był negatywny dla 99,1 procent ochotników wolnych od raka.
Oznacza to, że tylko mały 0,9 procent zdrowych ludzi otrzymał wynik fałszywie dodatni, podczas gdy około 38 procent ochotników, którzy otrzymali wynik dodatni, faktycznie miało raka.
Czytaj: In vitro w Krakowie – miasto dopłaci do programu
Dr Schrag powiedziała: „To wciąż sugeruje, co może przynieść przyszłość z naprawdę bardzo odmiennym podejściem do badań przesiewowych w kierunku raka”.