Rodzic przy dziecku w szpitalu – koniec z pobieraniem opłat. Rząd przyjął ustawę

0
816
zdjęcie: ohioarc.com

To bardzo dobra wiadomość dla wszystkich rodziców, szczególnie mam. Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy wprowadzający zakaz pobierania opłat za pobyt rodzica z dzieckiem w szpitalu. Od kiedy nie trzeba będzie płacić?

Rada Ministrów 22 stycznia przyjęła projekt ustawy o prawach pacjenta. Nowe przepisy ucieszą każdego rodzica, którego dziecko często musiało być hospitalizowane. Już niedługo w życie wejdzie przepis, zakazujący pobierania opłat od rodziców lub opiekunów, którzy zostawali z dzieckiem w szpitalu lub innym zakładzie leczniczym udzielającym stacjonarnych i całodobowych świadczeń zdrowotnych.

Jak podkreśla Ministerstwo Zdrowia „Regulacja ta wychodzi naprzeciw oczekiwaniom rodziców, którzy z powodu opieki nad hospitalizowanym dzieckiem często ponosili dodatkowe koszty związane z pobytem w placówce medycznej. Obecnie opłaty pobierane przez szpitale są bardzo zróżnicowane, i choć na ogół nie są one wysokie, to przy dłuższym pobycie mogły stać się poważnym obciążeniem rodzinnego budżetu.”

Znowelizowane przepisy mają obowiązywać po 14 dniach od daty ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Minister zapewnia, że zmiany maja wejść w życie za około 3 miesiące.

Rodzice czy opiekunowie przebywający z dzieckiem w szpitalu od momentu wejścia w życie znowelizowanych przepisów nie będą ponosić żadnych opłat poza „kosztami bezpośrednimi”, czyli posiłkami wydawanymi rodzicom, użytkowaniem pościeli oraz korzystaniem z dodatkowego łóżka udostępnionego przez szpital lub inny zakład leczniczy.

Obecność rodzica przyspiesza dochodzenie do zdrowia i jest niezbędna

Żadna matka oraz żaden rodzic nie wyobraża sobie sytuacji, że chore dziecko leży w szpitalu same. Obecność rodzica jest czymś normalnym i wcale nie dziwi to obsługi szpitala. Dodatkowo, pobyt rodzica z dzieckiem w szpitalu niewątpliwie odciąża personel medyczny w codziennej opiece nad pacjentem.

Do tej pory wiązało się to z dodatkowymi opłatami. Nowe przepisy są na korzyść rodziców, którzy są zwolnieni z kosztów. I co na dłuższą metę, wcale nie niskich. Rodzice, którzy czuwali przy dziecku musieli ponosić koszty za pobyt w szpitalu mniej więcej w wysokości 13-30 złotych na dobę. Przy dłuższym pobycie dziecka w szpitalu kwoty mogły wynieść nawet kilkaset złotych.

Jak czytamy na stronie Ministerstwa: „Nowa regulacja ma ułatwić możliwie najczęstsze i nieograniczone kontakty hospitalizowanych dzieci z osobami bliskimi, bo ich obecność jest korzystna dla dziecka – łagodzi stres, wzmacnia poczucie bezpieczeństwa, pozytywnie wpływa na proces leczenia.”

Dopuszczalne będą tylko opłaty za dodatkowy pokój czy posiłki dla rodzica – mówił minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Wojciech Gumułka, rzecznik prasowy Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach dla portalu prawo.pl powiedział, że szpital pobierał opłaty za pobyt rodziców. „Rodzice i opiekunowie, przebywający wraz z hospitalizowanymi pacjentami w oddziałach szpitalnych, niekorzystający z łóżka, nie ponoszą kosztów pobytu. Rodzice i opiekunowie, którym szpital zapewnia łóżko, są obciążani opłatą za zwrot kosztów pobytu, która wynosi od 13 do 30 złotych za dobę, w zależności od wielkości i standardu pokoju, z którego korzystają.”

Również Izabela Marcewicz-Jendrysik, dyrektor Warszawskiego Szpitala dla Dzieci poinformowała, że szpital pobierał od rodziców 15 zł za dobę, ale od grudnia 2018 r. zrezygnował z opłat. „Szpital daje pościel dla rodziców i ponosi także wydatki związane z tym, że rodzice korzystają z mediów, ale w związku z projektowanymi zmianami doszliśmy do wniosku, że lepiej zrezygnować z opłat”.

Wsparcie od WOŚP

Wiele szpitali wyposażonych jest w rozkładane łóżka dla rodziców dzięki pieniędzy z Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Finalnie takich łóżek do szpitali w całej Polsce zostało zakupionych 4 tysiące. Szpitale za te łóżka nie mają prawa pobierać opłaty, tylko udostępniać je dla zmartwionych rodziców za darmo.

Źródło: Ministerstwo Zdrowia

PRZECZYTAJ TAKŻE: ZIOŁA DOBRE NA WSZYSTKO! POZNAJ ZASTOSOWANIE POPULARNYCH ZIÓŁ I CIESZ SIĘ ZDROWIEM – f7dobry.com

Nie wiesz jak ruszyć z biznesem? Dowiedź się tutaj ? 

Koniecznie odwiedź naszą stronę f7city.pl