Ropa z Rosji zalewa Czechy. Sprowadza ją Orlen

0
162
Orlen w Czechach zasysa rosyjską ropę. Czeski import największy od 2012 roku. (zdjęcie: ORLEN Unipetrol, facebook)

Czechy zaimportowały w tym roku najwięcej rosyjskiej ropy od ponad dziesięciu lat. Wywołało to protesty w Pradze. Rząd zwraca jednak uwagę, że za import odpowiada polska państwowa spółka Orlen – do której należą jedyne dwie czeskie rafinerie ropy naftowej zlokalizowane w Litvinowie i Kralupach.

MERO, czołowy operator rurociągów w Czechach, poinformował o rekordowych dostawach ropy naftowej pochodzącej z Rosji.

W Polsce, Orlen i rząd zajęły twarde stanowisko w sprawie zakończenia dostaw rosyjskiej energii, a Warszawa krytykowała kraje zachodnie, które tego nie zrobiły. Argumentowali jednak również, że zaopatrzenie śródlądowej Republiki Czeskiej możliwe jest wyłącznie rurociągami, co oznacza, że ​​dla rosyjskiej ropy nie ma alternatywy.

Czechy nie mają infrastruktury, która umożliwiłaby całkowite uniezależnienie się od rosyjskiego surowca. Ropa dostarczana jest tam za pośrednictwem rurociągów TAL i IKL.

CZYTAJ: Tajemnica zniknięcia Iwony Wieczorem przedstawiona w nowym dokumencie Netflixa

Oświadczenie Orlenu: spółka zaprzecza

Orlen Unipetrol zaprzecza doniesieniom o zwiększeniu importu rosyjskiej ropy. Spółka zaznacza, że wszystko odbywa się zgodnie z przyjętymi międzynarodowymi sankcjami na Rosję. Ilości importowanego surowca wynikają z kontraktu zawartego jeszcze w 2013 roku.

– W pierwszej połowie 2023 roku aż 65% całego surowca importowanego do Czech rurociągiem „Przyjaźń” pochodziło z Rosji. To znacznie więcej niż rok wcześniej, kiedy to rosyjska ropa zaspokajała 56% czeskiego zapotrzebowania – powiedziała agencji prasowej ČTK rzeczniczka państwowego przedsiębiorstwa transportu ropy Mero. To najwyższy wynik od 2012 roku.

Lukáš Kovanda, główny ekonomista Trinity Bank, zauważa, że ​​wartość importu rosyjskiej ropy do Czech w pierwszej połowie tego roku sięgnęła 20 miliardów czeskich koron (817 mln euro). W tym samym okresie od 2020 do 2022 roku średnia kwota wyniosła 15,6 miliarda czeskich koron.

CZYTAJ NA SPORTEN.COM/PL – Neymar został uhonorowany przez PUMA za to osiągnięcie

W sobotę grupa „“No to Russian Oil”” (Nie dla rosyjskiej ropy) zorganizowała protest przed Ministerstwem Przemysłu i Handlu w Pradze pod hasłem „Rosyjska ropa, ukraińska krew”.

Ministerstwo zauważa jednak, że ropę importuje nie państwo, a spółka Orlen Unipetrol, która jest w 100% własnością Orlenu i jest jedynym przetwórcą ropy naftowej w Czechach.

Rzecznik ministerstwa powiedział ČTK, że jedyne dwie drogi dostaw ropy dla kraju to „Przyjaźń” z Rosji i rurociąg TAL z Włoch. Ten ostatni jest jednak zawsze umownie zapełniony w okresie od maja do września i dlatego nie jest możliwe zwiększenie w tym czasie importu ropy przez niego.

ČTK zauważa, że ​​Mero w lipcu br. rozpoczęło prace projektowe mające na celu zwiększenie przepustowości rurociągu TAL, mając na celu uniezależnienie Republiki Czeskiej od rosyjskiej ropy do 2025 roku. ČTK zwrócił się również o komentarz do Orlen Unipetrol, ale według doniesień firma nie odpowiedziała.

Jednak sam Orlen wydał wczoraj oświadczenie, w którym argumentował, że „nie zwiększył zakupów rosyjskiego dla Czech”, co w dalszym ciągu określa kontrakt z 2013 roku. Przyznał jednak, że dokładne kwoty napływające mogą zmieniać się w czasie.

Orlen powtórzył także wcześniejsze oświadczenie wydane w czerwcu, w którym zauważono, że „obecne ograniczenia infrastrukturalne” oznaczają, że zaspokojenie zapotrzebowania Czech na ropę bez importu z Rosji jest niemożliwe.

Dlatego – zauważył Orlen – dostawy ropy rurociągiem „Przyjaźń” zostały w ubiegłym roku wyłączone z unijnego zakazu importu rosyjskiej ropy. Koncern dodał, że tam, gdzie to możliwe, szuka alternatyw dla rosyjskiej ropy i zaznaczył, że nie importuje już rosyjskiej ropy do Polski.

W czerwcu premier Mateusz Morawiecki także stanął w obronie Orlenu, mówiąc, że „nie chcemy uniemożliwiać Czechom prowadzenia samochodów”.

CZYTAJ NA F7.PL – Polski film z nagrodą specjalną jury na festiwalu filmowym w Wenecji