Rośliny i kwiaty w szkle

0
1356
Ogrody w słoju pozytywnie wpływają na nasze samopoczucie.

Uprawa roślin w szklanych naczyniach to oryginalny i bardzo ładny sposób na zieleń w naszym domu. Jeśli znudziły Ci się kwiaty w doniczkach, warto pomyśleć o ogrodzie w szkle.

Wykonanie mini-ogrodu w szklanym naczyniu nie jest trudnym zadaniem. Jeśli do tego dołączą do Ciebie dzieci, będzie to świetna zabawa dla całej rodziny, która tylko wzmocni Waszą więź.

Miniaturowe roślinne kompozycje w szklanych naczyniach wyglądają bardzo ładnie i trudno się temu dziwić – mały zielony ogródek w szkle zawsze przyciągnie wzrok i zachwyt domowników. Dodatkowo, ogród w szkle daje nam możliwość stworzenia i obserwowania samodzielnej biosfery, jeśli szkło przybiera formę zamkniętą. Ale możemy również pozostawić słój otwarty.

Jeżeli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z mini ogrodami w szkle, lepiej żebyś właśnie rozpoczęła od otwartego szkła. Wilgotność panująca w otwartym naczyniu jest umiarkowana, ścianki nie ulegną zaparowaniu, więc nie wystąpi pleśń.

W otwartych słojach najczęściej sadzimy sukulenty i kaktusy, które na tle kolorowego żwirku, ozdobnych kamieni i mini domków prezentują się znakomicie. Poleca się np. kalanchoe, litopsy, eszewerie.

Do ogrodu z zamkniętym szkłem idealnie nadadzą się paprocie, maranta, episcja, fitonia, bluszcz, widliczka, skrytokwiat, adiantum, orliczka.

I w jednym, i w drugim przypadku nie obejdzie się bez mchu. Poleca się mech wolno rosnący, np. bielistkę siwą lub mech chrobotek.

W ogrodzie w szkle można również posadzić pojedyncze gatunki roślin, np. storczyki, skrzydłokwiat, orchidee, hiacynty. Można też posadzić miniaturowe drzewa. Hodowla bonsai w słoju wymaga nieco większej wiedzy.

Czytaj: Rośliny w domu: jak je ciekawie ustawić?

Zobaczcie, jak pięknie prezentują się ogrody w szkle.

Zdjęcie: Facebook
Zdjęcie: Facebook
Zdjęcie: Facebook
Zdjęcie: Facebook
Zdjęcie: Facebook
Zdjęcie: Facebook
Zdjęcie: Facebook
Zdjęcie: Facebook
Zdjęcie: Facebook
Zdjęcie: Facebook

Czytaj:  Szkło kocha się tak, że można za nie rzucić się do pieca