Rowery elektryczne mogą rozwiązać problem ze smogiem

0
455

Francja wyjaśnia, w jaki sposób rowery elektryczne mogą rozwiązać problem ze smogiem.

Aby ograniczyć smog, francuski rząd oferuje właścicielom starych, buchających spalinami samochodów możliwość oddania ich na złom w zamian za dotację w wysokości 2500 euro (ponad 11 tys. zł) na zakup roweru elektrycznego.

Ustawodawcy w Zgromadzeniu Narodowym zatwierdzili to we wstępnym głosowaniu w kwietniu 2021 roku. Według agencji Reuters, była to poprawka do projektu ustawy klimatycznej przechodzącej przez parlament, która ma na celu zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych o 40% w 2030 r. w porównaniu z poziomem z 1990 roku.

Czytaj: Sprzedaż pojazdów elektrycznych w Europie przebiła nawet najbardziej optymistyczne prognozy

Jeśli poprawka zostanie przyjęta, Francja stanie się pierwszym krajem na świecie, który zaoferuje ludziom możliwość wymiany starzejącego się samochodu na rower elektryczny – stwierdziła Francuska Federacja Użytkowników Rowerów (FUB).

„Po raz pierwszy uznaje się, że rozwiązaniem nie jest uczynienie samochodów bardziej ekologicznymi, ale po prostu zmniejszenie ich liczby” – powiedział Olivier Schneider z FUB.

Cycling Industries Europe, stowarzyszenie branżowe opowiadające się za inwestycjami w rower, zdecydowanie poparło tę propozycję. Mają nadzieję, że więcej rządów pójdzie w ich ślady w najbliższej przyszłości. Dyrektor naczelny Kevin Mayne powiedział:

„Widzimy mile widziany wzrost zachęt do samodzielnych zakupów rowerów, ale francuskie Zgromadzenie Narodowe stwierdziło to jasno: rowery mają być wspierane jako zamienniki pojazdów. Każdy rząd musi zdać sobie sprawę z tego, że to branża rowerowa w Europie jest światowym liderem w zakresie przemian na elektromobilność”.

Cycling Industries Europe i inne grupy rowerowe wezwały rządy w całej Europie do zwiększenia inwestycji rowerowych. Koalicja stowarzyszeń rowerowych zachęciła do zwiększenia kwoty 1 miliarda euro wydanej na środki związane z rowerami związanymi z COVID w 2020 roku. Grupy proponują pakiet infrastruktury rowerowej o wartości wielu miliardów euro oraz wsparcie finansowe na zakup i udostępnianie rowerów.

Inne kraje także zaczęły promować rowery elektryczne

Podczas gdy Francja stawia wysoko poprzeczkę w dążeniu do świata neutralnego pod względem emisji dwutlenku węgla, inne kraje również się zaangażowały. Pod koniec ubiegłego roku Litwa ogłosiła program wymiany samochodów w celu promowania rowerów elektrycznych. Program uruchomiła Litewska Agencja Zarządzania Projektami Środowiskowymi (APVA). Program wszedł w życie latem 2020 roku z budżetem w wysokości 8 mln euro.

Obywatele mogli ubiegać się o dotację i otrzymać do 1000 euro w zamian za stary samochód. Mogli przeznaczyć pieniądze na nowy rower elektryczny, rower, skuter, motorower lub motocykl. Mieli nawet możliwość wykorzystania tych funduszy jako kredytów na transport publiczny. Ponieważ wiele sprzedawanych samochodów miało wartość mniejszą niż 1000 euro, właściciele faktycznie dostali lepszą ofertę.

Czytaj: Francja zakazuje pestycydów, aby uchronić pszczoły

Sprzedaż rowerów elektrycznych rośnie również w innych krajach europejskich, takich jak Szwecja, Norwegia i Niemcy. Podczas gdy Litwa zaoferowała podobny program wymiany, Francja wygrywa ze względu na ich hojniejsze dotacje. Rząd zaoferuje 2,5-krotnie wyższą wartość, co zachęci ludzi do rezygnacji ze swoich starych pojazdów.

Sprzedaż rowerów elektrycznych już rośnie w całej Europie. Jednak Francja będzie pierwszym krajem na świecie, który zaoferuje 3000 dolarów na nowy rower. Jeśli obywatele zgodzą się na wymianę starych, nieefektywnych pojazdów, otrzymają dotację. Ludzie mogą nadal potrzebować samochodów na dłuższe wycieczki, ale nawet okazjonalne korzystanie z rowerów elektrycznych może pomóc zmniejszyć smog.

johannesfloe.com – Art to remember