Różowe huśtawki na ścianie granicznej USA-Meksyk zdobyły nagrodę „Best Design”

0
467

Różowe huśtawki na granicy Stanów Zjednoczonych i Meksyku wygrały 2020 Beazley Design of the Year, nagrodę Design Museum w Londynie. Instalacja artystyczna pochodzi z 2019 roku i została zamontowana na murze oddzielającym oba kraje.

W 2019 roku różowe huśtawki zostały zainstalowane na ogrodzeniu na granicy amerykańsko-meksykańskiej jako mało prawdopodobny akt zjednoczenia.

Czytaj: Magiczne miasteczka, czyli Meksyk jakiego nie znacie

Projekt różowych huśtawek wagowych, nazwany Teetertotter Wall, obejmuje smukłe belki pomalowane na różowo, przesuwane przez listwy metalowej przegrody. Ludzie po obu stronach ściany mogą cieszyć się huśtaniem się, jednocześnie spotykając się twarzą w twarz z kimś z innego kraju.

– Teeter-Totter Wall zachęca do nowych sposobów łączenia się ludzi. To pomysłowe i przejmujące przypomnienie tego, że ludzie mogą pokonać siły, które mają nas podzielić – mówił Tim Marlow, dyrektor Muzeum Designu w Londynie. 

Tymczasowy projekt zwrócił na siebie uwagę, kiedy został wdrożony, a ostatnio ponownie trafił na pierwsze strony gazet, zdobywając nagrodę London’s Design Museum za najlepszy projekt roku 2020. Oprócz głównej nagrody ogólnej, wygrał również w kategorii transportu.

Projekt został opracowany w ciągu dekady przez Ronalda Raela, profesora architektury na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley oraz Virginię San Fratello, profesora nadzwyczajnego projektowania w stanie San Jose.

rrael/Instagram

„Mur stał się dosłownym punktem oparcia w stosunkach USA-Meksyk”, napisał wówczas Rael, „a dzieci i dorośli byli połączeni w znaczący sposób po obu stronach, uznając, że działania, które mają miejsce po jednej stronie, mają bezpośredni wpływ na drugą stronę.”

rrael/Instagram

Projekt Teetertotter Wall zwyciężył w klasyfikacji generalnej spośród 70 nominowanych i miał dość zaciętą konkurencję. Wśród innych nominacji znalazła się niestandardowa „kamizelka odporna na dźgnięcie” zaprojektowana przez Banksy’ego, a także znakomita scenografia do nagrodzonego Oscarem filmu „Pasożyt”.

„Jesteśmy całkowicie zaskoczeni tym nieoczekiwanym zaszczytem, którym dzielimy się z kolektywem artystycznym Colectivo Chopeke z Juarez” – powiedział Rael o swoim zwycięstwie. „Co najważniejsze, przychodzi to w czasie, gdy liczymy na zmiany i zaczynamy budować więcej mostów zamiast murów”.

Jeśli chcesz zobaczyć więcej Teetertotter Wall i inne godne uwagi projekty, zarezerwuj swoje miejsce w interaktywnym wirtualnym doświadczeniu Design Museum do 28 marca 2021 roku.

The Teetertotter Wall, nieprawdopodobny unifikator na granicy amerykańsko-meksykańskiej, zdobył nagrodę London’s Design Museum za najlepszy projekt roku 2020.

rrael/Instagram
rrael/Instagram

London Design Museum: Strona internetowa 
Ronald Rael: Strona internetowa | Instagram
Virginia San Fratello: Strona internetowa | Instagram

Czytaj: Meksyk wprowadził zakaz sprzedaży słodkich napojów i fast foodów dzieciom

johannesfloe.com – Art to remember

Szukasz pracy? Koniecznie zajrzyj na pl.jooble.org