Różowe jezioro w Senegalu jest bardziej słone niż Morze Martwe

0
786

Naturalna formacja jest 10 razy bardziej słona niż Ocean Atlantycki.

Oceany na świecie zawierają 35 gramów soli na litr (według Science Daily). Z kolei Morze Martwe, znane jako jeden z najbardziej zasolonych zbiorników wodnych na Ziemi, zawiera 250 gramów soli na litr (według Science Focus).

Jezioro Retba? Zawiera 380 gramów soli na litr, ponad 10 razy więcej niż w Oceanie Atlantyckim. W rzeczywistości jezioro Retba produkuje 60 000 ton soli rocznie. Mówimy o dosłownych wzgórzach płynącej, białawo-różowawej soli, piętrzącej się i wysychającej na słońcu.

Położone na wschód od senegalskiego miasta Dakar na półwyspie Cap-Vert, tylko około 1 kilometra od oceanu (20 minut spacerem), jezioro Retba – lub „Lac Rose” po francusku – zostało wpisane na listę UNESCO. Jest to miejsce światowego dziedzictwa i jedno z nielicznych różowo-czerwonawych jezior na Ziemi.

Jezioro było kiedyś połączone z Oceanem Atlantyckim, ale seria susz w 1960 roku w połączeniu z ruchomymi wydmami pustynnymi pozostawiła je spiętrzone i samowystarczalne. Pod koniec lat 80. jezioro nabrało różowego odcienia, który pochodzi od mikroalg Dunaliella salina, które produkują pigmenty karotenoidowe (rodzaj występujący w marchwi).

Jezioro zostało pozbawione życia, ale odgrywa integralną rolę w lokalnych źródłach utrzymania i stylu życia, zwłaszcza jeśli chodzi o potrawy, takie jak solona ryba i ryż.

Czytaj: Przy wybrzeżu Luizjany dostrzeżono różowe delfiny!

Gospodarka

Jak podaje BBC, około 3000 pracowników pracuje przy jeziorze Retba. Oczywiście turyści są nim zainteresowani; niektórzy nawet w nim pływają. Ale dla nurków i sprzedawców, takich jak Seydou Toure, jezioro jest, co zrozumiałe, niebezpieczne.

W jeziorze do dziś wydobywa się sól, a sposób jej pozyskiwania nie zmienił się od lat i jest przekazywany z pokolenia na pokolenie. Cały proces rozpoczyna się od wyłowienie z dna Różowego Jeziora słonego szlamu.

Pracownik przed zanurzeniem się starannie pokrywa swoje ciało masłem shea, aby ochronić je przed ranami i zabezpieczyć skórę przed szkodliwym wpływem słonej wody. Miesza sól za pomocą tyczki i zbiera ją w misce z gałęzi kokosowej i plastiku (metale takie jak żelazo nie przetrwałyby).

Następnie jest ona przewożona na brzeg, gdzie sól jest płukana i suszona na słońcu. Po wysuszeniu sól tworzy zbitą skorupę, która musi zostać pokruszona. Ostatecznie gotowa do sprzedaży sól usypywana jest w małe kopce. Aby to zrobić, nosi się miski pełne soli.

Pełne miski ważą 30 kilogramów i są noszone na głowach w palącym senegalskim słońcu. Ludzie wspinają się na góry soli i zrzucają sól na górę. W ten sposób mogą codziennie przenieść 200 misek. Mniej więcej co 45 dni sól przesuwa się i całkowicie uzupełnia.

Czytaj: Niesamowite korzyści ze spożywania różowej soli himalajskiej!

A jednak taka katorżnicza praca kosztuje tylko około 1,50 dolara za 100 gramów, jak pokazuje strona Zoya poświęcona żywności ekologicznej. Takie towary należy traktować jako luksus.

Jezioro Retba znajduje się w ekologicznym punkcie i w rzeczywistości zmniejszyło się z 4 kilometrów kwadratowych do 3 kilometrów w latach 1990-2005.

johannesfloe.com – Art to remember