Rozstępy: przyczyny i leczenie

0
319
Rozstępy są to trwałe zmiany skórne wywołane uszkodzeniami struktury włókien kolagenowych tworzących tkankę łączną skóry właściwej. Zdjęcie: pl.freepik.com

Rozstępy – wszystko co trzeba o nich wiedzieć.

1. Rozstępy to blizny

Jeśli Twoja skóra jest rozciągnięta bardziej niż zwykle w krótkim czasie – na przykład podczas ciąży lub w okresie dziecięcym – elastyczne włókna w Twojej skórze mogą się rozerwać. Te uszkodzone obszary tworzą długie, cienkie blizny zwane rozstępami. Mogą pojawiać się jako różowe, czerwone lub fioletowe smugi.

2. Gdzie się mogą znajdować

Nie dostaniesz rozstępów na twarzy, dłoniach ani stopach, ale mogą one być prawie wszędzie. Najprawdopodobniej znajdują się tam, gdzie Twoje ciało gromadzi tłuszcz, na przykład brzuch, biodra, uda, piersi i pośladki. Możesz również zauważyć je w dolnej części pleców lub z tyłu ramion. Genetyka może odgrywać rolę w rozstępach. Na przykład, jeśli Twoja matka miała je na uda podczas ciąży, możesz być bardziej niż pewna, że też je tam będziesz mieć.

3. Każdy może je mieć

Szacuje się, że rozstępy ma od 50% do 90% kobiet, ale mężczyźni też mogą je mieć. Często zdarza się również, że dziewczyny (piersi, uda, biodra lub pośladki) i chłopcy (dolne plecy lub biodra) mają rozstępy podczas gwałtownego wzrostu.

Zdjęcie: pl.freepik.com

4. Nie pozbędziesz się ich

Jak wszystkie blizny, rozstępy są trwałe. Ale z czasem zwykle zanikają i stają się nieco jaśniejsze niż reszta skóry – mogą wyglądać na białe lub srebrzyste. Jeśli czujesz się skrępowany, pamiętaj, że ma je ponad połowa dorosłych.

5. Przyczyna: przyrost wagi

Możesz mieć rozstępy, gdy jesteś młody, a Twoje ciało szybko się zmienia. Im więcej przybierasz na wadze, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia rozstępów. Szybkie nabieranie dużej masy mięśniowej, co czasami robią kulturyści, może również je powodować.

Czytaj: We Wrocławiu powstanie pierwszy ośrodek leczenia otyłości

6. Przyczyna: ciąża

Są najczęstsze w trakcie i po szóstym miesiącu. Twoje ciało rozszerza się wraz ze wzrostem dziecka, ale może to nie być jedyny powód występowania rozstępów. Zmiany w hormonach podczas ciąży mogą wpływać na skórę i zwiększać prawdopodobieństwo jej „rozdarcia”.

Czytaj: 13 mitów na temat ciąży, w które wciąż wierzymy

Zdjęcie: pl.freepik.com

7. Przyczyna: leki

Niektóre leki mogą powodować przyrost masy ciała, obrzęk, wzdęcia lub inne fizyczne zmiany, które rozciągają skórę i prowadzą do rozstępów. Hormony (takie jak pigułki antykoncepcyjne) i kortykosteroidy (które łagodzą stany zapalne) to dwie rzeczy, które mogą doprowadzić do rozstępów. Jeśli przyjmujesz leki i obawiasz się rozstępów, porozmawiaj ze swoim lekarzem o tym, co możesz z tym zrobić.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

8. Przyczyna: warunki medyczne

Każdy stan zdrowia, który prowadzi do przyrostu masy ciała, nagłego wzrostu lub problemów skórnych, może powodować rozstępy. Niektóre schorzenia prowadzą do fizycznych zmian, które mogą je wywołać. Na przykład problemy z nadnerczami, takie jak choroba Cushinga i rzadkie schorzenia, takie jak zespoły Marfana i Ehlersa-Danlosa (które wpływają na tkanki łączące części ciała), mogą zwiększyć prawdopodobieństwo ich wystąpienia.

9. Czy możesz im zapobiec?

Eksperci uważają, że genetyka odgrywa rolę w rozstępach, ale jeśli Twoi rodzice je mieli, nie oznacza to, że Ty też musisz je mieć. Jednym z najlepszych sposobów zapobiegania im jest utrzymywanie stałej wagi. Picie dużej ilości wody może zapobiec uszkodzeniom, gdy skóra się rozciąga. A żywność, która utrzymuje zdrową skórę, może również zmniejszyć Twoje szanse na posiadanie rozstępów. Jedz pokarmy bogate w cynk, takie jak orzechy i ryby oraz te z witaminami A, C i D, takie jak cytrusy, mleko i bataty.

10. Odwiedź dermatologa

To najlepsza osoba, z którą można porozmawiać o problemach skórnych, w tym o rozstępach. Dermatolog może opowiedzieć Ci o najlepszych terapiach dla Twojego typu skóry i sposobach na obniżenie szans na uzyskanie większej ilości. Pamiętaj, aby powiedzieć mu o wszystkich przyjmowanych lekach (w tym witaminach i lekach dostępnych bez recepty) oraz o innych problemach zdrowotnych.

Zdjęcie: pl.freepik.com

11. Co może pomóc: produkty z retinolem

Retinol, który pochodzi z witaminy A, może sprawić, że rozstępy staną się mniej widoczne. Sprawia, że komórki skóry zrzucają się lub „odwracają” szybciej, a także może przyspieszyć wzrost nowej skóry. Haczyk: Musisz zacząć go używać wkrótce po pojawieniu się rozstępów, a następnie regularnie go używać, aby działał. A rodzaj retinolu, który okazał się działać (tretinoina), jest dostępny tylko na receptę. Porozmawiaj ze swoim dermatologiem o tym, czy powinieneś spróbować.

12. Co może pomóc: terapia laserowa

Amerykańskie Towarzystwo Chirurgii Dermatologicznej twierdzi, że laser lub terapia światłem mogą sprawić, że rozstępy będą mniej zauważalne – światło wyzwala zmiany skórne, które pomagają rozstępom wtapiać się. Badania pokazują, że są one najbardziej skuteczne w przypadku skóry o średnim odcieniu. Zabiegi laserowe mogą być drogie, a uzyskanie wyników może zająć 20 sesji. Jeśli zdecydujesz się na laser, skontaktuj się z dermatologiem z certyfikatem zarządu lub chirurgiem plastycznym, który pracował z odcieniem Twojej skóry.

13. Co może pomóc: produkty samoopalające

Balsamy i spraye mogą przyciemniać rozstępy i ujednolicić koloryt skóry na całej jej powierzchni. To może sprawić, że będą mniej oczywiste, zwłaszcza jeśli są białe lub bardzo jasne. Być może będziesz musiała wypróbować różne produkty i odcienie, zanim znajdziesz taki, który będzie dla Ciebie najlepszy.

14. Nie może pomóc: złuszczanie

Reklamy zabiegów złuszczających mogą twierdzić, że zmniejszają widoczność rozstępów. Peelingi i mikrodermabrazja (usuwa górną warstwę skóry za pomocą narzędzia) mogą sprawić, że Twoja skóra będzie gładsza. Ale nie ma dowodu, że którykolwiek z tych zabiegów rzeczywiście pomaga – a niektórzy dermatolodzy uważają, że mikrodermabrazja może pogorszyć rozstępy.

15. Mało prawdopodobne, że pomoże: większość balsamów i kremów

Na opakowaniach wielu produktach do skóry można przeczytać, że pomagają w zanikaniu rozstępów. Ale niewiele jest dowodów na to, że produkty dostępne bez recepty mogą naprawić rozdarte włókna elastyczne, które je powodują. Eksperci nie wiedzą też, czy olejki do nacierania lub produkty z masła kakaowego zapobiegną rozstępom podczas ciąży. Mogą jednak sprawić, że Twoja rozciągająca się skóra będzie mniej swędząca, co może sprawić, że będziesz się czuć bardziej komfortowo.