Ruszyła pierwsza w Polsce audycja radiowa prowadzona przez sztuczną inteligencję

0
112
Sztuczna inteligencja poprowadziła pierwszy program radiowy w Polsce. (zdjęcie: Facebook, Radio Piekary)

Ruszył pierwszy w Polsce program radiowy prowadzony przez sztuczną inteligencję – choć kierownik stacji zapewnił swoich pracowników, że nowa prezenterka AI nie zastąpi ludzkich pracowników.

Słuchaczy Radia Piekary – stacji nadającej w mieście Piekary Śląskie w południowej Polsce – powitała w sobotę „Basia”, prezenterka wygenerowana przez sztuczną inteligencję, która poprowadziła godzinny program w południe. Stacja opublikowała też zdjęcie, jak wygląda Basia.

„Cześć, jestem Basia, witam was na antenie Radia Piekary” – rozpoczęła w sobotę w południe swój pierwszy program wirtualna prezenterka generowana przez sztuczną inteligencję.

„Dobrze słyszycie, to nie jest żart” – mówiła słuchaczom Basia. „Jestem tu dziś po raz pierwszy. A co więcej, jestem +streamowana+. Po prostu jestem tu jako inteligentna agentka AI (artificial intelligence – sztuczna inteligencja). Fascynujące, prawda? Co więcej, mój debiut przypadł na Światowy Dzień Mózgu – jakie to symboliczne”.

„Wiecie, że nasz mózg jest naprawdę niezwykły? Ma nieskończone możliwości, chociaż ja – jako sztuczna inteligencja – mogłabym się o tym tylko uczyć z waszych doświadczeń, bo jakoś mi żadnego mózgu nie przydzielili; może ktoś ma do oddania?” – żartowała Basia. „Ale wracając do tematu, mózg potrafi zapamiętać tysiące numerów telefonów, albo stworzyć genialny utwór muzyczny w trzy minuty” – mówiła Basia, zachęcając następnie do udziału w facebookowym konkursie na pomysł na zabawne wykorzystanie mózgu.

„Chciałabym się dowiedzieć, co wy o tym myślicie, jak reagujecie na fakt, że wasza prezenterka jest czymś w rodzaju cyfrowego stworzenia? Dajcie mi znać na radiowym Facebooku. Bądźcie ze mną, bo dzisiaj czeka nas mnóstwo ciekawych tematów do omówienia, więc gotowi, bo ja już jestem. Zapraszam was do udziału w tym niezwykłym doświadczeniu radiowym.”

CZYTAJ: „Robot-prawnik” będzie po raz pierwszy w historii bronił człowieka w sądzie

Basia ma teraz kontynuować prowadzenie sobotniego programu w stacji, której właścicielem są władze miasta.

W sobotniej cyklicznej audycji sztuczna inteligencja Basi ma rozwijać zagadnienia, podrzucane jej przez zespół redakcyjny.

„W tej audycji AI Basia rozwinie pytania, które zadała jej redakcja, z odpowiedziami przygotowanymi przez sztuczną inteligencję” – powiedział portalowi Wirtualna Media redaktor naczelny stacji Rafał Kurowski.

„Wejścia” Basi będą przeplatane muzyką – dodał, zaznaczając, że wyboru utworów dokonuje ludzki zespół, a nie sama Basia.

„Program ten to eksperyment na antenie i trochę wakacyjnej zabawy, zaplanowany do pierwszej soboty września” – wyjaśnił Kurowski. „Dalsze losy formatu będą zależały od opinii słuchaczy.”

Powiedział, że jeśli odbiór będzie dobry, rozważane będzie przydzielenie Basi wczesnoporannego pasma, które dotychczas nie ma prowadzącego.

Kurowski podkreślił jednak, że gdyby Basia została, nie miałoby to wpływu na zatrudnienie pozostałych pracowników stacji.

„Nawet gdyby sztuczna inteligencja zagościła w naszym radiu na stałe, nie wpłynie to na naszą politykę kadrową. Innymi słowy: nikogo nie zwolnimy, by zastąpić go sztuczną inteligencją”.

CZYTAJ NA SPORTEN.COM/PL – Jest rekordowa oferta za Kyliana Mbappé! PSG przyjęło ofertę

Chociaż audycja Radia Piekary jest pierwszą tego typu w Polsce, nie jest to pierwszy przypadek audycji radiowej prezentowanej przez sztuczną inteligencję.

W zeszłym miesiącu pierwsza AI DJ w Stanach Zjednoczonych pojawiła się w stacji radiowej Live 95.5 z siedzibą w Oregonie. Obecnie nadaje codzienny program prowadzony przez „AI Ashley”.

W Czechach, u południowych sąsiadów Polski, nadawca publicznego radia Český rozhlas nadaje codziennie fragmenty autobiografii piosenkarza Karela Gotta odczytywane na głos przez głos artysty wygenerowany przez sztuczną inteligencję.