Ryba jest pokarmem dla mózgu – nawet jeśli jesz małą ilość

0
270
Badanie łączy kwasy omega-3 z poprawą struktury mózgu i funkcji poznawczych w wieku średnim. Zdjęcie: pl.freepik.com

Czy jedzenie łososia, dorsza, tuńczyka, śledzia lub sardynek może utrzymać zdrowy mózg i sprawne myślenie w średnim wieku? To badanie mówi dobitnie, że TAK.

Zgodnie z nowymi dowodami z Centrum Nauki o Zdrowiu Uniwersytetu Teksańskiego w San Antonio, jedzenie ryb zimnowodnych i innych źródeł kwasów tłuszczowych omega-3 może zachować zdrowie mózgu i poprawić funkcje poznawcze w średnim wieku.

Stwierdzono, że zdrowi ochotnicy, których czerwone krwinki zawierały wyższe stężenia kwasów tłuszczowych omega-3, mieli lepszą strukturę mózgu i funkcje poznawcze niż inni w wieku 40-60 lat.

„Badania dotyczyły populacji osób w średnim wieku, ale to badanie wydaje się wskazywać, że nawet w młodszym wieku, jeśli stosujesz dietę zawierającą kwasy tłuszczowe omega-3, już chronisz swój mózg przed większością wskaźników starzenia się mózgu, które obserwujemy w średnim wieku” – mówi dr Claudia Satizabal, adiunkt w Instytucie Alzheimera i Chorób Neurodegeneracyjnych UT Health. Satizabal jest główną autorką badania.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Średni wiek ochotników wynosił 46 lat. Zespół przyjrzał się relacji stężenia kwasów tłuszczowych omega-3 w czerwonych krwinkach z MRI i poznawczymi markerami starzenia się mózgu. Naukowcy zbadali również wpływ stężenia czerwonych krwinek omega-3 u ochotników, którzy byli nosicielami APOE4, zmienność genetyczną związaną z wyższym ryzykiem choroby Alzheimera.

Badanie z udziałem 2183 uczestników bez demencji i udaru wykazało, że wyższy wskaźnik omega-3 był związany z większą objętością hipokampa. Hipokamp, struktura mózgu, odgrywa ważną rolę w uczeniu się i pamięci.

Spożywanie większej ilości kwasów omega-3 wiązało się również z lepszym rozumowaniem abstrakcyjnym lub zdolnością do rozumienia złożonych pojęć za pomocą logicznego myślenia.

Nosiciele APOE4 z wyższym indeksem omega-3 rzadziej chorowali na naczynia krwionośne. Gen APOE4 jest powiązany z chorobami sercowo-naczyniowymi i otępieniem naczyniowym.

Naukowcy, którzy opublikowali swoje badania w czasopiśmie Neurology z 5 października, wykorzystali technikę zwaną chromatografią gazową do pomiaru stężenia kwasu dokozaheksaenowego (DHA) i kwasu eikozapentaenowego (EPA) w krwinkach czerwonych. Indeks omega-3 obliczono jako DHA plus EPA.

„Kwasy tłuszczowe omega-3, takie jak EPA i DHA, są kluczowymi mikroskładnikami odżywczymi, które wzmacniają i chronią mózg” – powiedziała współautorka badania, dr Debora Melo van Lent, pracowniczka naukowa podoktorancka w Instytucie Biggsa. „Nasze badanie jest jednym z pierwszych, które zaobserwowały ten efekt w młodszej populacji. Potrzebne są dalsze badania w tej grupie wiekowej”.

Czytaj: Burger z Wrocławia wśród najlepszych. Trafi do menu w 11 krajach

Zespół podzielił uczestników na tych, którzy mieli bardzo małe stężenie czerwonych krwinek omega-3 i tych, którzy mieli przynajmniej trochę i więcej.

„Widzieliśmy najgorsze wyniki u osób, które miały najniższe spożycie kwasów omega-3” – powiedziała Satizabal. „Więc to jest coś interesującego. Chociaż im więcej omega-3, tym więcej korzyści dla mózgu, wystarczy zjeść trochę ryby, aby zobaczyć korzyści”.

Naukowcy nie wiedzą, jak DHA i EPA chronią mózg. Jedna z teorii mówi, że ponieważ te kwasy tłuszczowe są potrzebne w błonie neuronów, kiedy są zastępowane innymi rodzajami kwasów tłuszczowych, wtedy neurony (komórki nerwowe) stają się niestabilne. Inne wyjaśnienie może dotyczyć właściwości przeciwzapalnych DHA i EPA.

„To złożone. Nie rozumiemy jeszcze wszystkiego, ale pokazujemy, że w jakiś sposób, jeśli zwiększysz spożycie kwasów omega-3 nawet nieznacznie, chronisz swój mózg” – powiedziała Satizabal.

Czytaj: 7 najgorszych pokarmów dla Twojego mózgu

To zachęcające, że DHA i EPA chroniły również zdrowie mózgu nosicieli APOE4. „To genetyka, więc nie możesz tego zmienić” – powiedziała Melo van Lent, odnosząc się do wrażliwości tej grupy ryzyka. „Tak więc, jeśli istnieje modyfikowalny czynnik ryzyka, który może przewyższać predyspozycje genetyczne, jest to duży zysk”.